про відмову у прийнятті позовної заяви
31.10.2011
Справа № 5013/1962/11
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Тимошевської В.В., розглянувши матеріали
за позовом: Відкритого акціонерного товариства "Кіровоградське будівельно-монтажне управління № 5", м. Кіровоград
до відповідача: Управління Пенсійного фонду України у м. Кіровограді, м. Кіровоград
про скасування вимоги № Ю-10 від 12.06.2009р.
Відкритим акціонерним товариством "Кіровоградське будівельно-монтажне управління № 5" подано до господарського суду Кіровоградської області позов про скасування вимоги Управління Пенсійного фонду України у м. Кіровограді № Ю-10 від 12.06.2009р. про сплату боргу в сумі 2 890,56 грн.
Подана позовна заява не підлягає розгляду в господарських судах України з огляду на наступне.
Верховною Радою України 06.07.2005 р. прийнято Кодекс адміністративного судочинства України (далі - КАС України), який набрав чинності 01.09.2005 р.
Відповідно до статті 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією з сторін є суб'єкт, що здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Отже, справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів.
Згідно статті 4 КАС України правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Пункт 1 частини першої статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненням фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Визначення суб'єкта владних повноважень наведено в пункті 7 статті 3 КАС України: це - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з пунктом 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2007 р. N 1261, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики.
За змістом абзацу 2 пункту 2 вказаного положення Пенсійний фонд України організовує у межах своїх повноважень виконання актів законодавства, здійснює контроль за їх реалізацією.
Основними завданнями Пенсійного фонду України у відповідності до пункту 3 Положення, зокрема, є забезпечення збирання та акумулювання внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ведення їх обліку.
Стягнення заборгованості зі страхувальників здійснюють органи Пенсійного фонду, що передбачено розділом 8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. N 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за N 64/8663.
З наведеного випливає, що Управління Пенсійного фонду України у м. Кіровограді, формуючи вимогу № Ю-10 від 12.06.2009р., діяло як орган державної влади у здійсненні управлінських функцій і, відповідно, як суб'єкт владних повноважень.
Аналіз наведених норм та матеріалів позовної заяви свідчить про те, що спір між позивачем та відповідачем виник у зв'язку з адміністративними, а не господарськими відносинами, а відтак на правовідносини сторін поширюється дія Кодексу адміністративного судочинства України, за правилами якого і належить вирішувати цей спір.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 62 Господарського процесуального кодексу України суддя відмовляє у прийнятті позовної заяви, якщо заява не підлягає розгляду в господарських судах України.
Додатково господарський суд повідомляє, що з 9 червня 2008 року розпочав свою діяльність Кіровоградський окружний адміністративний суд (25006, м. Кіровоград, вул. К.Маркса, 40а; поштамт 6, абонентська скринька 7/22). Повідомлення про початок його діяльності було опубліковано державною судовою адміністрацією України відповідно до пункту 4 розділу VІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України в газеті "Урядовий кур'єр" №92 від 22.05.2008 року.
Керуючись пунктом 1 частини 1 статті 62, статтями 86, 106 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В прийнятті позовної заяви відкритого акціонерного товариства "Кіровоградське будівельно-монтажне управління № 5" (вх. 1962/11 від 27.10.2011р.) - відмовити.
Позовну заяву відкритого акціонерного товариства "Кіровоградське будівельно-монтажне управління № 5" (вх. 1962/11 від 27.10.2011р.) та додані до неї документи, повернути заявнику.
Ухвалу про повернення позовної заяви може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області в порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України.
Суддя В.В.Тимошевська