Ухвала від 04.11.2011 по справі 02-03/1520/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26

УХВАЛА

"04" листопада 2011 р. Справа № 02-03/1520/20

Суддя Бабкіна В.М., розглянувши матеріали

за позовом Управління агропромислового розвитку Васильківської районної державної адміністрації, м. Васильків, вул. Соборна, 93

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Базис Ко»

про стягнення 1020239,80 грн.

встановив:

До господарського суду Київської області надійшла позовна заява Управління агропромислового розвитку Васильківської районної державної адміністрації б/н від 01.11.2011 р. (вх. № 4698 від 01.11.2011 р.) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Базис Ко»про стягнення 1020239,80 грн.

Подана позовна заява не відповідає приписам Господарського процесуального кодексу України, виходячи з наступного.

Як вбачається з позовної заяви, предметом позову є стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Базис Ко»збитків, нанесених державному бюджету в сумі 1020239,80 грн.

Як слідує із змісту позовної заяви, збитки були нанесені відповідачем державному бюджету в сумі 1020239,80 грн. та виникли внаслідок порушення останнім вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 348 від 01.03.2007 р. із змінами «Про затвердження Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку тваринництва»шляхом надання ТОВ «Базис Ко»неправдивої інформації Управлінню агропромислового розвитку Васильківської районної державної адміністрації, внаслідок чого відповідачу за період з 01.04.2008 р. до 01.01.2009 р. зайво було нараховано дотацію за вирощену і продану ВРХ, свиней та бройлерів, що призвело до незаконного надання такої дотації в сумі 1020239,80 грн.

Водночас, як зазначає позивач, ТОВ «Базис Ко»було взято на себе зобов'язання щодо повернення до бюджету коштів дотацій за вирощених, проданих та забитих курчат бройлерів, свиней та ВРХ у разі встановлення контролюючими органами факту їх незаконного отримання.

Контрольно-ревізійним відділом в м. Василькові та Васильківському районі було проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Управління агропромислового розвитку Васильківської районної державної адміністрації та одержувачів бюджетних коштів за період з 01.04.2008 р. по завершений звітний період 2011 року, а за КПКВ 2801190 за 2008-2010 роки та завершений звітний період 2011 року та встановлено, зокрема, незаконне надання позивачем ТОВ «Базис Ко»дотації в сумі 1020239,80 грн., у зв'язку з чим позивач і звернувся з даним позовом до господарського суду Київської області.

Проте, даний спір не підлягає розгляду в господарському суді, з огляду на наступне.

Відповідно до вимог ст. 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі - іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.

Згідно з вимогами частин першої та другої ст. 2 ГПК України, господарський суд порушує справи за позовними заявами: підприємств та організацій, які звертаються до господарського суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів; державних та інших органів, які звертаються до господарського суду у випадках, передбачених законодавчими актами України; прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави; Рахункової палати, яка звертається до господарського суду в інтересах держави в межах повноважень, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності з п. 2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 24.10.2011 р. № 10, з огляду на приписи частини третьої статті 22 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», згідно з якими місцеві господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають з господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені процесуальним законом до їх підсудності, та на вимоги статей 1, 41, 12 ГПК, господарські суди розглядають справи в порядку позовного провадження, коли склад учасників спору відповідає приписам статті 1 ГПК, а правовідносини, з яких виник спір, мають господарський характер.

Відповідно до п. 3 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 24.10.2011 р. № 10 «Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам», у вирішенні питання про те, чи є правовідносини господарськими, а спір - господарським, слід виходити з визначень, наведених у статті 3 Господарського кодексу України. Водночас пунктом 3.1 постанови передбачено, що господарський спір підвідомчий господарському суду, зокрема, за таких умов: участь у спорі суб'єкта господарювання; наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, врегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.

При цьому, згідно з п. 18 Постанови Пленуму ВГСУ від 24.10.2011 р. № 10, відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів та розгляду звітів про їх виконання, а також контролю за виконанням Державного бюджету України та місцевих бюджетів (стаття 1 Бюджетного кодексу України), не є господарськими; до відповідних відносин не застосовується також і Цивільний кодекс України (частина друга статті 1 цього Кодексу). Отже, заяви у спорах, пов'язаних з названими відносинами, не підлягають розгляду в господарських судах України.

Згідно з приписами пункту 10 зазначеної вище Постанови Кабінету Міністрів України № 348 від 01.03.2007 р., бюджетна дотація за вирощену і продану худобу та птицю надається на підставі приймальних квитанцій (форма N ПК-1 і ПК-2), виданих сільськогосподарським підприємствам та фізичним особам у двох примірниках суб'єктами господарювання, які мають власні (орендовані) переробні потужності, на продані їм на забій худобу та птицю, облікових листів (форма N 100 (100а) худоби та птиці, які забиті та перероблені у власних (орендованих) переробних цехах сільськогосподарських підприємств.

Для отримання бюджетної дотації за вирощену і продану худобу та птицю управлінням агропромислового розвитку районних і управлінню промисловості та агропромислового розвитку Севастопольської міської держадміністрацій першого числа місяця, що настає за звітним періодом, подаються такі документи: сільськогосподарськими підприємствами - реєстр приймальних квитанцій (облікових листів) за формою згідно з додатком 1, по одному примірнику таких квитанцій (облікових листів), копія звіту про стан тваринництва (форма N 24-сг) стосовно реалізованих на забій худоби та птиці на перше число відповідного місяця поточного року, завірена органами державної статистики, копія довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України, завірена в установленому порядку, витяг з Реєстру тварин, виданий організацією, яка веде зазначений Реєстр, що підтверджує ідентифікацію та реєстрацію в установленому порядку вирощеної та проданої великої рогатої худоби, довідка про відсутність (наявність) заборгованості перед місцевим бюджетом з податку з доходів фізичних осіб, підписана керівником та скріплена печаткою сільськогосподарського підприємства, а також письмове зобов'язання сільськогосподарського підприємства за формою згідно з додатком 20 повернути у місячний строк до бюджету кошти дотації за вирощену і продану худобу та птицю у разі встановлення контролюючими органами факту їх незаконного (за винятком отримання бюджетних коштів за наявності у нього заборгованості перед місцевим бюджетом з податку з доходів фізичних осіб, яку сільськогосподарське підприємство погасить до 1 жовтня 2008 р.) отримання (у разі неповернення коштів у зазначений строк нараховується пеня у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний день прострочення).

З огляду на викладене, на спори щодо повернення державному бюджету незаконно отриманої бюджетної дотації, обов'язок якого встановлений постановою Кабінету Міністрів України № 348 від 01.03.2007 р. «Про затвердження Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку тваринництва», не поширюється компетенція господарських судів.

Окрім того, слід зазначити, що згідно з п. 1. ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України, справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з приписами п. 5 ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Оскільки Управління агропромислового розвитку Васильківської районної державної адміністрації у даних відносинах, відповідно до ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України, є суб'єктом, якому делеговані повноваження щодо надання бюджетної дотації, тобто владні повноваження у даних відносинах, даний позов підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до вимог п.1 ч.1 ст. 62 ГПК України суддя відмовляє у прийнятті позовної заяви, якщо заява не підлягає розгляду в господарських судах України.

З урахуванням наведеного, керуючись пунктом 1 частини першої статті 62 Господарського процесуального кодексу України, суд

ухвалив:

Відмовити у прийнятті позовної заяви Управління агропромислового розвитку Васильківської районної державної адміністрації б/н від 01.11.2011 р. (вх. № 4698 від 01.11.2011 р.) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Базис Ко»про стягнення 1020239,80 грн.

Додаток: позовна заява та додані до неї документи на 77 арк. -позивачу.

Суддя В.М. Бабкіна