Придніпровський районний суд м.Черкас
Справа № 2а-6347/11
17 жовтня 2011 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого: судді - Макаренка І.В.
при секретарі - Кожем'яці І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси про неправомірні дії під час здійснення перерахунку пенсії, -
ОСОБА_1 (в подальшому позивач) звернулася до Придніпровського районного суду м. Черкаси з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси (в подальшому відповідач) про неправомірні дії під час здійснення перерахунку пенсії, мотивуючи його тим, що вона отримує пенсію за віком. У 2011 році позивач звернувся із відповідною заявою до відповідача про проведення перерахунку пенсії за віком, виходячи із розміру середньої зарплати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік. Однак відповідач здійснив перерахунок, виходячи із розміру зарплати, який існував в 2008 році (1 573 грн. 99 коп.). Просить визнати неправомірними дії відповідача у проведенні перерахунку призначеної йому пенсії за віком, виходячи із середньої зарплати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік; зобов'язати відповідача провести перерахунок призначеної та в подальшому її виплачувати згідно показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та відповідно до законодавства враховується для обчислення пенсії за попередній -2010 рік.
Позивач в судове засідання не з'явилася, але подала до суду заяву, в якій просила розглядати справу без її участі. Позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, але подав до суду заперечення на адміністративний позов та просить відмовити у задоволенні позову, так як пенсія позивачу перерахована відповідно до чинного пенсійного законодавства та на підставі пенсійної справи.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком.
Ст. 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з належних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
З матеріалів справи вбачається і не заперечується відповідачем, що позивач звернулася із зверненням до відповідача з проханням добровільно провести перерахунок пенсії за віком по стажу та заробітній платі із застосуванням середньої заробітної плати по Україні за 2010 рік.
Даний перерахунок пенсії проведено з урахуванням середнього заробітку в Україні за 2008 рік (1573 грн. 99 коп.).
Частиною другою ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне страхування” у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжує працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу) з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за період стажу, зазначені в частині першій ст. 40 вищевказаного закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року визнано таким, що не відповідають Конституції України положення пп. 9,10 п. 35 розділу ІІ Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими були внесені зміни до ст. 40,42 Закону.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року N 8-рп/99, від 20 березня 2002 року N 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року N 7-рп/2004, від 1 грудня 2004 року N 20-рп/2004 та ін.).
Так, Кабінетом Міністрів України 28.05.2008р. прийнята постанова № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, підпунктом 3 п. 11 якої встановлений механізм реалізації вказаної законодавчої норми, і саме цей нормативно-правовий акт містить вимогу при перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною стажу після її призначення застосовувати розмір середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Крім того вважаю, що посилання представника відповідача на спільний лист Міністерства праці та соціальної політики № 20/0/118-091039 та Пенсійного фонду України № 4096/02-01 від 11 березня 2009 року, є безпідставним, оскільки такий лист не є нормативно-правовим актом, зміст вказаного листа звужує права позивача встановлені Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а відтак не може бути застосований для визначення порядку перерахунку пенсії позивача.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, при здійсненні перерахунку державної пенсій застосуванню підлягає показник середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, а це 2010 рік, і розмір такої заробітної плати встановлений 1 1982,63 грн., у відповідності до ст. 40,42 Закону.
Керуючись ст. 3,22,46,48, 152 Конституції України, Рішенням КС України № 10-рп/2008 р. від 22.05.2008 р., ст. 9,11,60,69-70,86,158,160,163,186,254 КАС України, ст. ст. 40, 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Постановою КМУ № 530 від 28.05.2008 року , суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі міста Черкаси щодо застосування під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 у 2011 році показника середнього заробітку за 2008 рік.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Придніпровському районі міста Черкаси перерахувати ОСОБА_1 пенсію з 01 травня 2011 року відповідно до ст. ст. 40, 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2010 рік -1 982,63 грн. та здійснити виплати різниці недоотриманої суми пенсії.
Стягнути з Управління пенсійного фонду України в Придніпровському районі міста Черкаси заборгованість з пенсійних виплат після проведення перерахунку.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Придніпровському районі міста Черкаси виконати постанову негайно.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси, який ухвалив оскаржуване судове рішення, шляхом подачі апеляції в 10-денний строк з дня проголошення постанови.
Суддя:І. В. Макаренко