Постанова від 24.10.2011 по справі 2а-5985/11

Придніпровський районний суд м.Черкас

Справа № 2а-5985/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2011 року суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Макаренко І.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси про зобов'язання провести перерахунок пенсії держаному службовцю,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (в подальшому позивач) звернулася до Придніпровського районного суду м. Черкаси із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси (в подальшому відповідач) про зобов'язання провести перерахунок пенсії держаному службовцю, мотивуючи його тим, що вона є пенсіонером та отримує пенсію за віком. Право на пенсію має відповідно до Закону України „Про державну службу” з 11 червня 2008 року. Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям встановлені Законом України „Про державну службу”. Статтею 37 Закону України „Про державну службу” передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону визначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Згідно ст. 2 Закону України „Про оплату праці” структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних і компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії” від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу” визначається за вибором того хто звернувся за пенсією за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Форма довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу” визначається постановою Пенсійного фонду України „Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу” від 30 жовтня 2008 року № 19-11. Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а -4753/09/2670 від 13 серпня 2010 року постанову правління Пенсійного фонду України „Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу” від 30 жовтня 2008 року № 19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включения до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством; зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову Правління Пенсійного фонду України „Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу” від 30 жовтня 2008 року № 19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами. Вказаною постановою судом зроблено висновок, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження. Відповідна позиція висловлена Вищим адміністративним судом України в „Узагальненні судової практики розгляду справ, повязаних з перерахунком пенсій деяким категоріям державних службовців та науковим (науково-педагогічним) працівникам” (Юридичний вісник України, 06.2008, № 23). Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 „Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а-4753/09/2670 затверджена форма довідки про складові заробітної плати з врахування рішення суду, що набрала чинності з 04 березня 2011 року. Про порушення свого права в частині не включення до складових заробітної плати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, на оздоровлення, позивачу стало відомо з Інтернету в липні місяці 2011 року. Позивач звернулася до відповідача з заявою про включення в заробітну плату для обчислення пенсії інших виплат, що включені до довідки, але отримала відмову, а тому просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок з врахуванням інших виплат за: серпень 2006 року -1 336 грн., вересень 2007 року -1 724,5 грн., лютий 2008 року -1 863,5 грн.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.

Позивач є пенсіонером та отримує пенсію за віком. Право на пенсію має відповідно до Закону України „Про державну службу” з 11 червня 2008 року.

Відповідно до ст. 37 Закону України „Про державну службу” передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону визначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 33 Закону України „Про державну службу” заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Згідно ст. 2 Закону України „Про оплату праці” структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Закон України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії” від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу” визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Форма довідки, про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу” визначається постановою Пенсійного фонду України „Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу” від 30 жовтня 2008 року № 19-11.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а-4753/09/2670 від 13 серпня 2010 року постанову правління Пенсійного фонду України „Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу” від 30 жовтня 2008 року № 19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включения до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством; зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову Правління Пенсійного фонду України „Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу” від 30 жовтня 2008 року № 19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами.

Вказаною постановою судом зроблено висновок, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження. Відповідна позиція висловлена Вищим адміністративним судом України в „Узагальненні судової практики розгляду справ, пов'язаних з перерахунком пенсій деяким категоріям державних службовців та науковим (науково-педагогічним) працівникам” (Юридичний вісник України, 06.2008, № 23).

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 „Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а-4753/09/2670 затверджена форма довідки про складові заробітної плати з врахування рішення суду, що набрало чинності з 04 березня 2011 року.

Відповідно до довідки відповідача від 12 липня 2011 року № 10 269/04 про складові заробітної плати за період з 01 червня 2006 року до 31 травня 2008 року, який був обраний позивачем для визначення розміру пенсії за новою формою, в інші виплати включені за: серпень 2006 року -1 336 грн., вересень 2007 року -1 724,5 грн., лютий 2008 року -1 863,5 грн., на всі виплати нараховані страхові внески.

З урахуванням зазначеного, є правові підстави для здійснення перерахунку пенсії позивачу з врахуванням інших виплат.

Відповідно до ч. 1 ст. 256 КАС України постанова підлягає зверненню до негайного виконання.

Керуючись Конституцією України, Закону України „Про державну службу”, постановою Кабінету Міністрів України „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії” від 31 травня 2000 року № 865, ст. ст. 3, 8, 11, 17, 19, 69-71, 160, 162, 183-2 КАС України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси про зобов'язання провести перерахунок пенсії держаному службовцю - задовольнити.

Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії з врахуванням інших виплат -протиправною.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням інших виплат за: серпень 2006 року - 1 336 грн., вересень 2007 року -1 724,5 грн., лютий 2008 року -1 863,5 грн.

Зобов'язати відповідача виконати постанову негайно.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси, який ухвалив оскаржуване судове рішення, шляхом подачі апеляції в 10-денний строк з дня проголошення постанови, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до частини 3 статті 160 КАС України або прийняття її в письмовому провадженні -в той же строк, з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя:І. В. Макаренко