2-а-4453/11
31.10.2011 м. Жашків
Суддя Жашівського районного суду Шимчик Р.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області про перерахунок пенсії,
Встановив:
11 жовтня 2011 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області про перерахунок пенсії, у якому зазначила, що вона, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в управлінні Пенсійного Фонду України в Жашківському районі Черкаської області (далі - Управління ПФУ) та отримує пенсію за віком, призначену їй на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Враховуючи, що після досягнення пенсійного віку вона продовжує працювати та після чергового перерахунку пенсії має більше 24 місяців страхового стажу, вона звернулася до Управління ПФУ із заявою про перерахунок розміру його пенсії.
Оскільки за перерахунком пенсії вона звернулася в 22 лютого 2011 році у Управління ПФУ мало перерахувати її пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2010 рік.
Перерахунок пенсії було проведено, дораховано страховий стаж з урахуванням показника за 2007 рік.
При проведенні перерахунку пенсії Управління ПФУ керувалося спільним листом від 11 березня 2009 року Міністерства праці та соціальної політики України за № 2010/18-09/039 та Пенсійного фонду України за № 4096/02-01, яким визначено, щодо законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій проводяться із застосуванням показника заробітної плати за 2007 рік .
Вважає, що при перерахунку розміру її пенсії Управлінням ПФУ взято невірний показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" від 28 травня 2008 року № 530 за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Роком, який передує року проведення перерахунку розміру йому пенсії, є 2009 рік, тому при перерахунку пенсії мав застосовуватися показник середньої заробітної плати саме за 2009 рік , а не показник за 2007.
Здійснення перерахунку розміру її пенсії у 2011 році із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік, суперечить вимогам закону та істотно обмежує йому право як працюючого пенсіонера на належний перерахунок пенсії.
Вважає відмову Управління ПФУ у здійсненні перерахунку пенсії із посиланням на вказаний вище спільний лист незаконною.
Даний лист за своєю правовою природою не є нормативним документом, який може встановлювати чи змінювати порядок проведення перерахунку пенсій, визначений Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Просила визнати дії Управління ПФУ щодо відмови йому у перерахунку розміру її пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2010 рік протиправними та зобов'язати Управління ПФУ провести з 20 вересня 2011 року перерахунок розміру її пенсії відповідно до ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" від 28 травня 2008 року № 530 Із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2010 рік та доплатити їй недоплачену суму пенсії з урахуванням проведених виплат.
Відповідач Управління ПФУ заперечення проти позову не надав, але в запереченні поданому позивачеві зазначає, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Управлінні ПФУ та отримує пенсію за віком, призначену їй за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
У лютому 2011 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Управління ПФУ із заявою про перерахунок пенсії. Згідно із поданою заявою позивачу проведено перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік.
Підпунктами 9, 10 пункту 35 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були внесені зміни до ст. ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якими врегульовано питання застосування показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та порядок проведення перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітку, набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Визнання Конституційним Судом України неконституційними положень пункту 35 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" породжує численні різнотлумачення щодо застосування норм законів, які згідно із вказаним законом були виключені або до яких вносилися зміни.
У зв'язку з цим, на сьогоднішній день виникла правова колізія, яка обумовлює необхідність законодавчого врегулювання цього питання Верховною Радою України,
До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2010 році проводяться Із застосуванням показника заробітної плати за 2007 рік (1197,91 грн.) на підставі спільного листа від 11 березня 2009 року Міністерства праці та соціальної політики України за № 2010/18-09/039 та Пенсійного фонду України за №4096/02-01.
Таким чином, пенсія призначена та виплачується позивачу згідно із вимогами чинного законодавства, у зв'язку з цим, позовні вимоги є необгрунтованими.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в управлінні Пенсійного фонду України в Жашківскому районі Черкаської області та отримує пенсію за віком, призначену їй відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
У лютому 2011 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Управління ПФУ із заявою про перерахунок пенсії.
Управління ПФУ провело перерахунок пенсії позивачу ОСОБА_4 з лютого 2011 року, дораховано страховий стаж після призначення пенсії.
При проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, Управління ПФУ застосувало показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік
При перерахунку пенсії позивачу ОСОБА_1, відповідач Управління ПФУ керувалося спільним листом від 11 березня 2009 року Міністерства праці та соціальної політики України Ка 2010/18-09/039 та Пенсійного фонду України № 4096/02-01.
22 лютого 2011 року ОСОБА_1 звернувся до Управління ПФУ із заявою про перерахунок пенсії відповідно до п.4 ст.42 ЗУ”Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Позивачу ОСОБА_1 Управлінням ПФУ проведено перерахунок пенсії, донараховано страховий стаж та перераховано заробітну плату.
З таким перерахунком відповідачем Управлінням ПФУ пенсії позивачу, суд погодитися не може.
01 січня 2004 року набрав чинності Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-ІУ, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Згідно із преамбулою до даного Закону зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 вказаного Закону умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.
У ч. 3 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в редакції від 09 липня 2003 року було визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стражу після призначення пенсії.
Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу) з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону.
Законом України від 23 грудня 2004 року № 2291-IV у ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" було внесено зміни, після частини 2 цю статтю доповнено новою частиною, у зв'язку з чим зазначена вище частина 3 ст. 42 даного Закону стала вважатися частиною 4.
Статтею 102 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року № 489-V було встановлено, що у 2007 році перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" провадиться з урахуванням не менше 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року № 107-УІ, зокрема підпунктом 10 пункту 35, частину 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" було викладено у новій редакції та передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка згідно із цим Законом враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення пункту 35 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", якими з 01 січня 2008 року вносилися вказані вище зміни до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Конституційний Суд України у своєму Рішенні № 10-рп/2008 у п. 5.4 дійшов висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до Інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина. У разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх не чинними мають використовуватися окремі закони.
З метою збереження рівня соціального захисту окремих категорій громадян 28 травня 2008 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", у якій в абзаці першому підпункту 3 пункту 11 установив, одо у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до вказаного Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім ч. 1 ст. 40 даного Закону.
Враховуючи викладене вище, суд вважає, що при проведенні перерахунку пенсії позивачеві з 01 січня 2008 року відповідачем Управлінням ПФУ неправомірно застосовано показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік, оскільки календарним роком, що передує року проведення перерахунку пенсії позивача, є 2009 рік, у зв'язку з чим, ці дії відповідача судом визнаються протиправними.
Враховуючи те, що позивач звернувся до суду з позовом 11 жовтня 2011 року, в якому просить провести перерахунок з 14.05.2011 року, тому перерахунок підвищення пенсії необхідно провадити з 14.05.2011 року, при цьому застосувавши показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік, оскільки календарним роком, що передує року проведення перерахунку пенсії позивача, є 2009 рік
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_3 про проведення перерахунку пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік підлягає задоволенню.
У зв'язку з цим, враховуючи, що перерахунок пенсії позивачу ОСОБА_1 проведено з 01.03.2011 року, але також слід врахувати вимоги ч.1 ст.99 КАС України, оскільки адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд вважає необхідним зобов'язати відповідача Управління ПФУ провести перерахунок пенсії позивачу ОСОБА_1, а саме з 14.05.2011 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік.
На підставі викладеного, ст. ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", підпункту 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" від 28 травня 2008 року № 530, Рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, керуючись ст. ст. 8,9, 69,86, 99,159- 163,183-2, 256 КАС України, суд
Постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області щодо застосування під час перерахунку пенсії позивачу ОСОБА_1 з 01.03.2011 році показника середнього заробітку за 2007 рік протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області провести з 14 травня 2011 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 із ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", підпунктом 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" від 28 травня 2008 року № 530 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік та доплатити їй недоотримані суми пенсії з урахуванням змін мінімального розміру пенсії за віком.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі заборгованість з пенсійних виплат після проведення перерахунку.
В задоволенні решти позовних вимог -відмовити.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Жашківський районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: Роман Васильович Шимчик