№ 2-а-3700/11
22 березня 2011 року м. Запоріжжя
Комунарський районний суд м. Запоріжжя в складі головуючого судді Стоматова Е.Г., при секретарі Мітєвій А.Л., за участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача Малиш Ю.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Комунарської районної адміністрації Запорізької міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення не отриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
У вересні 2010 року позивач ОСОБА_1 звернулася з вищевказаними вимогами. В обґрунтування своїх позовних вимог зазначила, що вона має сина -ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. З 04.09.2006 року вона перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Комунарської районної адміністрації Запорізької міської ради та отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вказала, що відповідачем їй була призначена щомісячна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вважає, що вказана допомога виплачується їй не в повному обсязі. 11.01.2011 р. на підставі п.1. ч.1 ст.205 ЦПК, ст..ст. 106, 108 КАС України, суд своєю ухвалою закрив провадження по цивільній справі, відкрив провадження по адміністративній справі та розглядає її в порядку адміністративного провадження.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання з'явилась, надала пояснень, аналогічних викладеним в позовній заяві.
Представник відповідача Малиш Ю.М. заперечувала проти позовних вимог та просила відмовити в їх задоволені з наступних підстав: ОСОБА_1 знаходиться на обліку в УПСЗН та з 15.11.2006 року отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як застрахована особа в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. Управління є бюджетною установою і вправі здійснювати бюджетні платежі тільки за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом України про Державний бюджет України. Управління при здійсненні своїх делегованих повноважень за бюджетним призначенням відповідно до ст. 56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, згідно розміру і в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України (постанова від 27.12.2002 № 1751) виплатило позивачу зазначену допомогу в повному обсязі. Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 № 6-рп/2007 про визнання неконституційними норми Закону “Про Державний бюджет України на 2007 рік” в частині призупинення на 2007 рік дії частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу УІІІ “Прикінцеві положення” Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на теперішній час не може бути реалізовано, оскільки не було внесено змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” і не було збільшено фінансування виплат вищезазначеної допомоги.
Згідно з Законом України “Про Державний бюджет України на 2007 рік прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років складає: з 1 січня 2007 року -434 грн., з 1 квітня 2007 року -525 грн., з 1 жовтня 532 грн.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 пункт 23 розділу ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, який передбачав внесення змін до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” стосовно розміру допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не було визнано неконституційним.
Згідно з Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до статті 15 Закону “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” та статті 22 Порядку допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 січня 2008 року непрацюючим особам та особам, застрахованим у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року -50 відсотками, з 1 січня 2009 року -75 відсотками, з 1 січня 2010 року -100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Вивчивши надані письмові докази у сукупності, заслухавши пояснення представника відповідача, суд дійшов висновку, що заявлений позов є обгрунтований та підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 є матір'ю малолітнього ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Крім того, ОСОБА_1 знаходиться на обліку в УПСЗН та з 15.11.2006 року отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як застрахована особа в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Умови призначення і виплати окремих видів державної допомоги сім'ям з дітьми, регулюються Законом України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, перелік документів, необхідних для її призначення, визначені у Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»(в редакції від 9 липня 2007 року) передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Судом встановлено, що позивачці виплачується щомісячна допомога по догляду за дитиною, що підтверджується довідкою НОМЕР_1 від 27.07.2010 року.
Але, задовольняючи частково позовні вимоги, суд вважає, що вимога позивача про зобов'язання відповідача провести відповідні виплати у певній грошовій сумі, за відповідний період часу, не підлягає задоволенню, оскільки питання пов'язані із нарахуванням та перерахунком допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відносяться виключно до компетенції відповідача, який повинен їх проводити відповідно до діючого законодавства.
На підставі Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік»пункт третій розділу УІІ «Прикінцеві положення»Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»викладено у новій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці: між: з 1 січня 2008 року -50 відсоткам, з 1 січня 2009 року -75 відсоткам, з 1 січня 2010 року - 100 відсоткам прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців».
Відповідно до ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, діючи в межах наданих адміністративному суду повноважень, проаналізувавши наведені сторонами доводи та заперечення з приводу заявлених позовних вимог, оцінивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов до Управління праці та соціального захисту населення Комунарської районної адміністрації Запорізької міської ради, про визнання дій неправомірними та стягнення не отриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є обґрунтованим та таким, що підлягає частковому задоволенню.
Оскільки, згідно ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнанні не конституційними, втрачають чинність з дня ухвалення рішення. Отже пункт статті Закону «Про державний бюджет на 2007 рік»на який посилається позивач втратив чинність з моменту прийняття рішення Конституційним судом України тобто з 09.07.2007 року, тому позовні вимоги з першого січня 2007 року по 09.07.2007 рік задоволені бути не можуть.
Приймаючи до уваги той факт, що п.14 ст.71 Закону «Про Державний бюджет України на 2007 рік»яким було зупинено дію ч.1 ст. 15 та п. З розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», втратив чинність з 09.07.2007 року, колегія суддів вважає, що, саме, з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року дії відповідача щодо несвоєчасного перерахунку та виплати позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, передбаченому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», слід визнати неправомірними.
Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
Згідно зі ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна зі сторін.
Суддя вважає, що оскільки позивачка має малолітню дитину та не могла вчасно дізнатися про рішення Конституційного суду України, причини пропуску строку звернення до суду слід визнати поважними.
Щодо стягнення з відповідача на користь позивача допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 та 2009 роки, то в цій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки позивачу за цей період нараховувалась та сплачувалась допомога в порядку та у розмірі визначеному в ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»з урахуванням змін, внесених до неї Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01.01.2008 року і відповідно до якого мінімальний розмір державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з січня 2008 року, повинен складати не менше 130 грн. Положення даного Закону в цій частині неконституційними не визнавалися. Відповідно, слід відмовити позивачці в задоволенні позовних вимог в частині визнання дій відповідача за 2008 та 2009 роки незаконними, оскільки відповідач здійснював виплати державної допомоги по догляду за дітьми до досягнення н йми трирічного віку згідно до вищезазначеного порядку та розмірів.
Відповідно нарахування, проведені відповідачем - Управлінням праці та соціального захисту населення Комунарської районної адміністрації Запорізької міської ради у 2008 та 2009 роках по виплаті позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є правомірними.
На підставі ч.3 ст..94 КАС України якщо адміністративний позов задовольняється частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу -відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено. Оскільки суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог і оскільки не можливо встановити конкретну суму, яку повинен відповідач нарахувати позивачу, суд вважає за необхідне стягнути ? частину передбаченої законом суми судового збору.
З урахуванням вимог ст.7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якою передбачено, що фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених зазначеним законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України, приходжу до висновку, що вимоги позивача про стягнення сплаченої суми судового збору підлягають частковому задоволенню та повинна бути присуджена з Державного Бюджету України сума 1 грн. 70 коп.
Враховуючи викладене та ст.ст. 2, 8, 9, 17, 87, 88, ч.3 ст. 94, ч.2 ст. 89, ч. 2 ст. 99, ч. 1 ст. 100, 158-163 Кодексу Адміністративного судочинства України суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1. - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Комупарської районної адміністрації Запорізької міської ради щодо неправильного нарахування ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Комунарської районної адміністрації Запорізької міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1 грн. 70 коп. (одна гривня сімдесят копійок).
В задоволенні інших позовних вимог ОСОБА_1 -відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Комунарський районний суд м.Запоріжжя шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі та подання апеляційної скарги на постанову суду протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Стоматов Е.Г.