Справа № 2-а-10.2.4-2870/11
19 серпня 2011 року Суддя Жовтневого районного суду Миколаївської області Козаченко Р.В., розглянувши у порядку скороченого провадження у приміщенні суду в м. Миколаєві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі Миколаївської області про визнання дій неправомірними та здійснення перерахунку пенсії,
1 серпня 2011 року позивачка звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі Миколаївської області, в якому просить визнати дії відповідача неправомірними, провести їй перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 7 квітня 2011 року, з урахуванням середньої заробітної плати по Україні за 2010 рік.
Свої вимоги позивачка обґрунтувала тим, що вона перебуває на обліку в УПФУ у Жовтневому районі, отримує пенсію за віком. На сьогоднішній день вона продовжує працювати та з її заробітної плати утримуються обов'язкові страхові внески до Пенсійного Фонду України. В квітні 2011 року вона звернулася до відповідача з заявою та відповідними документами з проханням зробити їй перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітку на підставі ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Відповідачем зроблений перерахунок пенсії при цьому був застосований показник середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік у сумі 1197 грн. 91 коп., хоча відповідно до ст. 40 зазначеного закону повинен застосовуватися цей показник за 2010 рік, розмір якого значно більше. Вважає, що відповідачем порушені її права на перерахунок пенсії відповідно до чинного законодавства та просить задовольнити свої позовні вимоги.
Відповідач в своїх письмових запереченнях позовні вимоги не визнав в повному обсязі та зазначив, що позивачка перебуває на обліку в УПФУ у Жовтневому районі та отримує пенсію за віком. В квітні 2011 року позивачка звернулася із заявою про перерахунок пенсії згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Перерахунок робився із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік в розмірі 1197,91 грн. на підставі Постанови КМУ № 530 від 22.05.2008 року. Законом України від 09.07.2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”(далі -Закон № 1058) встановлено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за період страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону. Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнані неконституційними зміни, внесені до ст. 42 Закону України, у зв'язку з чим з 22.05.2008 року відновилася попередня редакція частини четвертої цієї норми, яка передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Тому відповідач вважає, що під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) повинна враховуватися та, яка використовувалася під час призначення пенсії, тобто це -середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузі економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Відтак дії управління Пенсійного Фонду України, на думку представника відповідача, є законними.
Дослідивши матеріали справи, заперечення відповідача, судом встановлено, що позивачка є пенсіонером за віком та перебуває на обліку у відповідача.
В квітні 2011 року позивачка звернулася до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі Миколаївської області із заявою про перерахунок пенсії із застосуванням положень ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 р. № 1058-ІV. Разом з тим, перерахунок пенсії відповідачем було проведено позивачці із застосуванням показника середньомісячної заробітної плати (доходу) за 2007 рік, а не із застосуванням показників доходу позивача, що передували року звернення, тобто 2010 року.
Перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України “Про загальнообов'язкове пенсійне страхування” № 1058 від 9 липня 2003 року, частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом “б” підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2007 року № 107-VI визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.
Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону 1058 доводить що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).
Частина перша статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до частини 2 статті 40 Закону 1058, і є величиною постійною не змінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Правове розуміння понять “середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України” та “показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії” є різними правовими категоріями в основі цієї різності лежить, перед усім, різні економічні критерії їх визначеності, в наслідок чого ототожнювати, змішувати ці понятті не передбачається можливим.
Отже, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, при перерахунку пенсії підлягає застосуванню Закон № 1058-IV, а саме нормативні положення статті 42 цього Закону, що діяли в редакції до скасування змін, внесених за Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VI “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, та були і залишаються чинними на момент проведення перерахунку пенсії.
Частина 4 ст. 42 Закону № 1058-IV не встановлює обмеження можливості працюючого пенсіонера скористатись правом на перерахунок пенсії в будь-який час після її призначення. Однак містить застереження, що наступний перерахунок пенсії може бути проведений не раніш як через два роки після здійснення попереднього. При цьому під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії, тобто це -середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач при перерахунку пенсії позивачці в квітні 2011 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік діяв правомірно, дотримуючись норм Закону №1058-IV.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. 159-162, 167, 183-2 Кодексу Адміністративного судочинства України, -
В задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі Миколаївської області про визнання дій неправомірними та здійснення перерахунку пенсії -відмовити.
Постанова може бути оскаржена в Одеський апеляційний адміністративний суд через Жовтневий районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її отримання.
Суддя Р.В.Козаченко