"27" жовтня 2011 р. м. Київ К-56792/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів:Черпіцької Л.Т.
Цуркана М.І.
Калашнікової О.В.
Васильченко Н.В.
Чалого С.Я.
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Дніпровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 липня 2008 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09 липня 2009 року у справі за позовом Дніпровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Професійно-технічного училища № 29 про стягнення недоїмки по сплаті страхових внесків та фінансових санкцій,
Дніпровське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулось до Професійно-технічного училища № 29 з цим позовом.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 липня 2008 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09 липня 2009 року позов задоволено частково: стягнуто 656 грн 79 коп. недоїмки по сплаті страхових внесків. В іншій частині позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів в частині відмови в задоволенні позову, позивач звернувся з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково.
Судами встановлено, що позивачем проведено перевірку Професійно-технічного училища № 29 щодо своєчасності нарахування та сплати страхових внесків.
Перевіркою встановлено, що страхувальником не проведено нарахування страхових внесків до Фонду в розмірі 656 грн 79 коп. Результати перевірки оформленні актом № 31 від 15 березня 2007 року.
На підставі цього акту позивачем прийнято рішення № 274/11 від 26 березня 2007 року про застосування та зарахування до бюджету ФССТВП, відображення у звіті сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Цим рішення до бюджету Фонду донараховано 656 грн 79 коп., а також накладено штраф в сумі 16 840 грн 60 коп.
Відповідачем суми коштів до Фонду не перераховані, в зв'язку з чим останній звернувся з позовом до суду.
Суди дійшли висновку, що вимоги щодо стягнення ненарахованих до Фонду страхових внесків є обґрунтованими; проте, застосування штрафу є безпідставним, оскільки відповідач діяв у відповідності із листом Міністерства освіти України та Міністерства фінансів України від 30 листопада 2005 року № 1/9-681, № 31-17000-02/5/25800.
З висновками судів погодитись не можна.
Відповідно до статті 22 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 14 січня 1998 року N 16/98-ВР порядок здійснення платежів і резервування коштів, строки сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначаються законами України з окремих видів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Законом України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України "Про освіту" педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів»заборгованість із виплат педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів, передбачених статтею 57 Закону України "Про освіту", які за змістом статті 21 Закону N 2240-III є базою нарахування страхових внесків, визнана кредиторською заборгованістю Державного бюджету України.
Механізм погашення такої заборгованості визначено Порядком погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним і науково-педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, затвердженим Постановою КМ України від 19.09.2005 № 934, згідно з пунктом 4 якого відрахування, передбачені законодавством, з виплат науково-педагогічним працівникам здійснюються в установленому порядку.
Порядок і строки сплати страхових внесків на час виникнення спірних відносин були встановлені статтею 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Відповідно до частини 2 статті 27 цього Закону страхувальник зобов'язаний нараховувати і сплачувати страхові внески в установлені строки та в повному обсязі.
За правилами статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»страхувальник-роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
За неповну сплату страхових внесків на страхувальника накладається штраф у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати, на яку відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми. Не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду зі страхувальника у безспірному порядку.
Пункт 32 Порядку, відповідно до якого страхові внески на виплати науково-педагогічним працівникам не нараховуються, набрав чинності лише з 2 червня 2006 року.
Таким чином, на час проведення відповідачем виплат науково-педагогічним працівникам, норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», як і жоден нормативно-правовий акт, не містили положень, які б звільняли страхувальника від обов'язку нарахування та сплати страхових внесків з таких виплат чи відповідальності за неповноту їх сплати. Підстав стверджувати про відсутність правопорушення у сфері господарювання, яке полягає в несплаті страхових внесків, немає.
За таких підстав, колегія суддів погоджується з висновками судів щодо обґрунтованості вимог позивача про стягнення з відповідача суми заборгованості по виплаті страхових внесків.
Проте, суди дійшли висновку, що накладення штрафних санкцій на відповідача є безпідставним, оскільки він не мав наміру ухилитися від сплати штрафних санкцій, а діяв у відповідності із листом Міністерства освіти України та Міністерства фінансів України від 30 листопада 2005 року № 1/9-681, № 31-17000-02/5/25800, яким рекомендовано закладам освіти не нараховувати страхові внески до Фонду на суми погашення кредиторської заборгованості педагогічним і науково-педагогічним працівникам із виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком.
Зазначений лист не є нормативним актом, а тому при конкуренції норм закону та листа Міністерства освіти України та Міністерства фінансів України, відповідач повинен керуватися положеннями закону.
Неправильне застосування норм матеріального права є підставою для скасування рішень судів обох інстанцій та направлення справи на новий розгляд до суду першої інстанції.
При новому розгляді справи судам необхідно перевірити правильність нарахування відповідачем фінансових санкцій, з урахуванням чого вирішити спір.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України
Касаційну скаргу Дніпровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності задовольнити частково.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 липня 2008 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09 липня 2009 року скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст.235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: