"27" жовтня 2011 р. м. Київ К-33615/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів:Черпіцької Л.Т.
Цуркана М.І.
Калашнікової О.В.
Васильченко Н.В.
Чалого С.Я.
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Фабрика реклами "Рената" на постанову Господарського суду Черкаської областi 21.04.2008 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду 07.07.2009 у справі № 06/1230а за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фабрика реклами "Рената", третя особа : Черкаська організація "Солідарні профспілки "Черкащини"
про стягнення заборгованості по страховим внескам, -
Черкаське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулось до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фабрика реклами "Рената" про стягнення заборгованості по страхових внесках.
Постановою Господарського суду Черкаської областi 21.04.2008, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду 07.07.2009 позов задоволено.
Не погоджуючись з рішеннями судів, позивач звернувся з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та закрити провадження у справі.
В запереченнях на касаційну скаргу відповідач просив залишити її без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Судами встановлено, що з 14 березня 2002 року позивач зареєстрований в Соснівській районній виконавчій дирекції м. Черкаси Черкаського обласного відділення ФССТВ.
У 2005, 2006 роках, а також за 9 місяців 2007 років підприємство не перераховує страхові внески до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в зв'язку з чим заявлено вказаний позов.
Обґрунтовуючи правомірність своїх дій відповідач посилається на те, що він зареєстрований в ЧО «Солідарні профспілки Черкащини»і сплачує страхові внески до цієї організації. Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не є суб'єктом владних повноважень, а тому спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства. Крім того, діяльність робочих органів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є неправомірною.
Суд першої інстанції дійшов висновку, з яким погодився суд апеляційної інстанції щодо обґрунтованості заявленого позову.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, народженням дитини та необхідністю догляду за нею, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей визначає Закон України від 18.01.2001 N 2240-III "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (далі - Закон N 2240), який набрав чинності з 01.01.2001.
Відповідно до статті 1 Закону N 2240 (в редакції на час виникнення спірних відносин) загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, догляду за малолітньою дитиною, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із народженням дитини, смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.
Статтею 5 цього Закону визначено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, здійснюється, зокрема, за принципами обов'язковості страхування осіб, які працюють на умовах трудового договору контракту, та відповідальності роботодавців і Фонду за реалізацію права застрахованої особи на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за цим Законом.
Згідно з статтею 9 Закону N 2240 саме Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
Частиною другою статті 27 цього Закону встановлено, що страхувальник зобов'язаний зареєструватися у виконавчій дирекції відділення Фонду як платник страхових внесків, нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Статтею 30 Закону N 2240 визначено, що страхувальник-роботодавець несе відповідальність за ухилення від реєстрації як платника страхових внесків, несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником, у тому числі через ухилення від реєстрації як платника страхових внесків, або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Пунктом 4 розділу IX "Прикінцеві положення" Закону N 2240 Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності визначено правонаступником Фонду соціального страхування України, тоді як пунктом 6 цього розділу було встановлено, що виконавча дирекція Фонду соціального страхування України, його відділень та їх робочі органи виконуватимуть функції виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, його відділень та їх робочих органів лише до 01.07.2001.
Відповідно до пункту 3 розділу IX "Прикінцеві положення" Закону N 2240 до приведення законів України та інших нормативно-правових актів у відповідність з цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2001 N 498 "Про заходи щодо запровадження загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням":
- установлено, що в зв'язку з реорганізацією Фонду соціального страхування кошти загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, а також кошти, одержані внаслідок погашення заборгованості із збору на обов'язкове соціальне страхування (крім збору на обов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття) та іншої заборгованості перед Фондом соціального страхування, зараховуються на рахунок створеного відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відкритий в установленому законодавством порядку, а до набуття Фондом прав юридичної особи та затвердження нормативно-правових актів з питань проходження коштів Фонду - на рахунки Фонду соціального страхування (пункт 1);
- з метою здійснення заходів, пов'язаних з реорганізацією Фонду соціального страхування, вирішено утворити комісію на чолі з директором його виконавчої дирекції; до 01.07.2001 завершити відповідно до законодавства комплекс заходів щодо реорганізації Фонду соціального страхування та про виконання доповісти Кабінетові Міністрів України (пункт 3);
- зобов'язано виконавчу дирекцію Фонду соціального страхування в місячний термін після реєстрації статуту Фонду забезпечити разом з профспілковими об'єднаннями перереєстрацію страхувальників Фонду соціального страхування (підпункт "а" пункту 4).
Статут Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності затверджено постановою правління Фонду від 05.06.2001 N 9 та зареєстровано Міністерством юстиції України 27.06.2001 згідно з наказом N 37/5.
Постанова Кабінету Міністрів України від 27.06.98 N 972 "Про організаційні питання діяльності Фонду соціального страхування України", яка передбачала вирішення виконавчою дирекцією цього Фонду і виконавчими дирекціями його відділень покладених на них завдань разом з профспілковими органами, втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.08.2001 N 958.
Отже, чинне законодавство України встановлює необхідність обліку підприємства як платника страхових внесків саме у виконавчій дирекції відділення Фонду і не містить положень щодо права Профспілкової організації збирати страхові внески до Фонду.
Посилання скаржника на те, що позивач у спірних правовідносинах не є суб'єктом владних повноважень не приймаються колегією суддів.
Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 3 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що у спірних правовідносинах позивач виконує владні управлінські функції.
Доводи скаржника відносно того, що судами не перевірялось правильність нарахування страхових внесків не приймається судом, оскільки не відповідають встановленими судами обставинам справи (а. с. 100).
За таких обставин судова колегія дійшла висновку, що судами повно і правильно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовані до них норми матеріального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують. За таких обставин підстав для задоволення касаційної скарги судова колегія не вбачає.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Фабрика реклами "Рената" залишити без задоволення, а постанову Господарського суду Черкаської областi 21.04.2008 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду 07.07.2009 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст.235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді:
Суддя Л.Т. Черпіцька