"13" жовтня 2011 р. м. Київ К-40874/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Суддів:Гончар Л.Я.
Харченка В.В.
Конюшка К.В.
Гордійчук М.П.
Сіроша М.В.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" ДП "Національна енергетична компанія "Укренерго" на ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 28 травня 2009 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 01 вересня 2009 року у справі за позовом Прокуратура Червонозаводського району м. Харкова , Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" ДП "Національна енергетична компанія "Укренерго" до ПП "Ельдар Плюс" про стягнення штрафу, -
Прокуратура Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" ДП "Національна енергетична компанія "Укренерго" звернулась до суду з позовом до ПП "Ельдар Плюс" про стягнення штрафу.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 28.05.2009 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 01 вересня 2009 року провадження по справі закрито.
Не погоджуючись з постановленими по справі рішеннями судів, Відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Північному регіоні" ДП "Національна енергетична компанія "Укренерго" звернувся із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України.
У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права, просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 28 травня 2009 року та ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 01 вересня 2009 року, та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами першої і апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Суди першої та апеляційної інстанцій закриваючи провадження по справі виходили з того, що Законом України «Про електроенергетику»не передбачено право позивача на звернення до суду з позовами до фізичних чи юридичних осіб щодо стягнення в судовому порядку фінансових санкцій.
Колегія суддів не погоджується з висновком судів попередніх інстанцій виходячи з наступного.
Приписами п.4 ч.1 ст.17 КАС України встановлено, що компетенція адміністративних судів поширюється, зокрема, на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У розумінні п.1 ч.1 ст.3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) -це публічно-правовий спір, у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Визначення поняття «суб'єкт владних повноважень» наведено у пункті 7 частини першої статті 3 КАС, відповідно до якого -це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Із системного аналізу ч.2 ст.2, п.1 ч.1 ст.17 КАС України випливає, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Таким чином, спір є публічно-правовим і підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства у випадку, коли він виникає з публічно-правових відносин за участю суб'єкта владних повноважень при здійсненні ним владних управлінських функцій щодо іншого суб'єкта, який є учасником спору.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про електроенергетику»державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за в режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Отже, у відповідних правовідносинах Відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Північному регіоні" ДП "Національна енергетична компанія "Укренерго", виступає як суб'єкт владних повноважень в забезпеченні цілісності об'єднаної енергетичної системи України, функціонування якої є необхідним для здійснення державою інших суспільно необхідних функції.
Отже, Відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Північному регіоні" ДП "Національна енергетична компанія "Укренерго" виступає як суб'єкт владних повноважень, який у спірних правовідносинах реалізує надані йому владні управлінські функції, а тому зазначений спір є адміністративним.
Статтею 159 КАС України встановлено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
При постановленні оспорюваних рішень попередні судові інстанції не дотримались норм процесуального права.
За таких обставин, з урахуванням наведених вище вимог ст.159 КАС України, оспорювані рішення судів попередніх інстанцій не є законними.
Частиною 2 ст.227 КАС України встановлено, що підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи і не можуть бути усунені судом касаційної інстанції.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 220, 221, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Касаційну скаргу Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" ДП "Національна енергетична компанія "Укренерго" задовольнити.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 28 травня 2009 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 01 вересня 2009 року скасувати.
Справу направити в суд першої інстанції для розгляду по суті.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку ст.ст. 235-238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: