Постанова від 07.11.2011 по справі 2-а-2325/11

07.11.2011 2-а-2325/11

Справа №2а-2325

2011 рік

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2011 року Новоазовський районний суд Донецької області в складі :

судді Кацаренко І.О.

при секретарі Андріановій Т.І.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Новоазовську справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області (далі -УПФУ в Новоазовському районі) про поновлення строку для звернення до суду з позовом, визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок пенсії за заробітком,

ВСТАНОВИВ:

Позивач 25 травня 2011 року звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Новоазовському районі Донецької області про поновлення строку для звернення до суду з позовом; визнання дій неправомірними щодо відмови їй в перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік з 01 квітня 2010 року; зобов'язання провести перерахунок пенсії за заробітком відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»за 2009 рік з 01 квітня 2010 року. В обґрунтування вимог зазначила, що перебуває на обліку в УПФУ в Новоазовському районі та отримує пенсію за віком. Після призначення пенсії продовжує працювати. З метою підвищення розміру пенсії 01 квітня 2011 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". В порушення вимог ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідачем був здійснений перерахунок пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2007 рік, у зв'язку з чим пенсія їй, позивачу, виплачується в меншому розмірі, ніж це передбачено Законом. Просила поновити їй строк для звернення до суду з позовом, оскільки про її порушене право вона дізналася лише з письмової відповіді відповідача 10 травня 2011 року; визнати дії відповідача неправомірними щодо відмови в перерахунку її пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік; зобов'язати УПФУ в Новоазовському районі провести перерахунок та виплату її пенсії за 2009 рік, з 01.04.2010 року.

Представник позивача ОСОБА_1, який діє на підставі довіреності, у судовому засіданні позовні вимоги свого довірителя підтримав з зазначених у позові підстав, просив задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, на адресу суду надійшли письмові заперечення проти позову та про розгляд справи за відсутності представника управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі. В своїх запереченнях відповідач зазначив, що позивач перебуває на обліку в УПФУ в Новоазовському районі і отримує пенсію. Просять відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що на підставі заяви від 01.04.2010 року №284 з 01.04.2010 року позивачу було проведено перерахунок пенсії по зміні стажу та заробітку згідно ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Після перерахунку пенсії загальний страховий стаж ОСОБА_2, врахований по 31.03.2010 року, склав 43 роки 06 місяців 0 днів (коефіцієнт страхового стажу з урахуванням кратності 1,35 -0,58725). Заробітна плата для перерахунку пенсії визначалася з урахуванням середньої заробітної плати для працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2007 рік, - 1197,91 грн. і при індивідуальному коефіцієнті 1,54176 склала -1846,89 грн.. Розмір пенсії за віком ОСОБА_2 станом на 01.04.2010 року склав 1246,97 грн..

Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону, що діяла з 07.12.2006 року у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з врахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій ст.40 цього Закону.

Законом України від 19.12.2006 року №489 «Про державний бюджет на 2007 рік»дію частини 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»зупинено на 2007 рік.

Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік»від 28.12.2007 року №107 частина 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»викладена в новій редакції.

Частиною 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(зі змінами внесеними Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»було передбачено проведення перерахунків пенсій з врахуванням не менше 24 місяців страхового стажу, набутого після призначення пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст.40 цього Закону із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Але ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»не передбачає проведення перерахунку за календарний рік, що передує проведенню перерахунку.

Рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.2008 р. вказані зміни визнані такими, що не відповідають Конституції України, положення, зокрема п.41 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»і на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії не були чинними.

Отже, на час звернення позивача про перерахунок пенсії діяла редакція Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 07 грудня 2006 року, яка не містила в собі вимоги про застосування для перерахунку пенсії позивача показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, на підставі чого просили у задоволенні позову відмовити.

Суд, вислухав представника позивача, дослідивши у судовому засіданні заперечення відповідача і додані до позову письмові докази в обґрунтування позовних вимог, дав оцінку добутим доказам в їх сукупності, приходить до висновку про відмову у задоволенні позову позивачу, виходячи з наступного.

Так, судом встановлено на підставі копії посвідчення НОМЕР_1 від 25.12.2003 року, виданого УПФУ в Новоазовському районі, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області та отримує пенсію за віком. На підставі копії трудової книжки позивача судом встановлено, що після призначення пенсії позивач продовжує працювати. Судом також встановлено, що позивач 01.04.2010 року звернулася до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно відповіді УПФУ в Новоазовському районі від 10.05.2011 року №2084/03, ОСОБА_2 за черговим перерахунком пенсії по доповненню стажу та заробітку звернулася 01.04.2010 року.

Судом встановлено у судовому засіданні, що суть спірних правовідносин полягає у правомірності здійснення органами пенсійного фонду України перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, Законом України від 09 липня 2003 року №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі -Закон №1058).

Згідно п.1 ст.9 КАСУ України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Питання, пов'язані з перерахунком пенсії стосовно осіб, які продовжували працювати, врегульовані ч.4 ст.42 Закону №1058-ІV, в якій визначено, що у разі якщо застрахована особа, після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону.

Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б», підпункту 10 пункту 35 розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року №107-VІ, визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008.

Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсій за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону України №1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.

Частина 1 статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року, незалежно від перерв, та весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року.

Відповідно до частини 2 статті 40 Закону №1058 одним з показників, який враховується в формулі визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії є середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення не за перерахунком, а за призначенням пенсії. При цьому суд зазначає, що при перерахунку пенсії не підлягає врахуванню показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для призначення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, оскільки приписами Закону №1058 в редакції, чинній з 22 травня 2008 року, застосування такого показника при перерахунку пенсії не передбачено.

Крім того, на підставі оглянутої у судовому засіданні ксерокопії розпорядження №124273 від 14.04.2010 року, судом встановлено, що шляхом видання зазначеного розпорядження у перерахунку пенсії за заробітком з застосуванням показника середньої заробітної плати на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік позивачу було відмовлено.

Розпорядження відповідача у межах спірних відносин є способом реалізації відповідачем владних управлінських функцій як суб'єктом владних повноважень.

З огляду на зазначене вище суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

З урахуванням ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 08.07.2011 року, зважаючи на конкретні обставини справи, що позивач дізналася про її порушене право з письмової відповіді відповідача на її адресу 10 травня 2011 року, суд вважає причини пропуску строку для звернення до суду з позовом поважними, у зв'язку з чим поновляє позивачу цей строк.

Керуючись ст.ст.2, 18, 69-71, 99-100, 121, 143,158-163, 168 КАС України, Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, суд

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 поновити строк для звернення до суду з адміністративним позовом.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок пенсії за заробітком - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Новоазовський районний суд Донецької області протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлений 08 листопада 2011 року.

Суддя