79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
31 жовтня 2011 р. м. Львів № 2а-10287/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участю секретаря судового засідання Панчишин Н.Я., представника позивача Гузели О.І., представника відповідача Мусійчук А.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю фірми «Смоляр»до державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова часткове скасування податкових повідомлень-рішень,
У провадженні Львівського окружного адміністративного суду є справа за позовом товариства з обмеженою відповідальністю фірми «Смоляр»до державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова про часткове скасування податкового повідомлення рішення № 0001391502 від 23.03.2011 року про застосування штрафу в сумі 169 грн. та податкового повідомлення-рішення № 0005021502 від 29.08.2011 року про застосування штрафу в сумі 1019 грн. В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що відповідач неправомірно застосував штрафні санкції у розмірах, що суперечать встановленим пунктом 7 підрозділу 10 Розділу ХХ «Прикінцеві та перехідні положення»Податкового Кодексу України (далі - ПК України). Представник позивача позов підтримав з підстав, викладених у позові, просить його задовольнити.
Відповідач позовні вимоги не визнає, вважає, що штрафні (фінансові) санкції за неподання/несвоєчасне подання податкових декларацій визначено правильно, оскільки їх розмір визначено п. 120.1 ст. 126 ПК України. Представник відповідача просить суд відмовити у задоволенні позову.
Суд заслухав пояснення осіб, що беруть участь у розгляді справи, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності і встановив наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини:
Товариство з обмеженою відповідальністю фірма «Смоляр»(далі -ТОВ «Смоляр») зареєстроване як юридична особа 22.12.1999 року (а.с. 5, 17-18); з 01.03.2000р. зареєстроване як платник податку на додану вартість (а.с. 6). До 2010 року включно ТОВ «Смоляр» як суб'єкт малого підприємництва перебувало на спрощеній системі оподаткування (а.с. 12). З 2011 року ТОВ «Смоляр»перейшло на загальну систему оподаткування.
За наслідками проведених ДПІ у Залізничному районі м. Львова камеральних перевірок встановлено факти неподання/несвоєчасного подання ТОВ «Смоляр»податкових декларацій з податку на додану вартість за січень та лютий 2011 року, про що складено акти № 456/15-2/30706030 від 16.03.2011р. (а.с. 8) та № 2185/15-2 від 18.08.2011р. (а.с. 10).
За результатами перевірок винесено податкові повідомлення-рішення: № 0001391502 від 23.03.2011р. на суму 170 грн. (а.с. 7) та № 0005021502 від 29.08.2011р. на суму 1020 грн. (а.с. 9).
Сторони визнають та матеріалами справи підтверджується, що ТОВ «Смоляр»порушило вимоги ПК України щодо строків подання податкових декларацій з податку на додану вартість за січень 2011 року (не подало до 21.02.2011р.) та лютий 2011 року (не подало до 21.03.2011р.). Однак позивач не погоджується з розміром штрафних санкцій, встановлених за дане порушення, оскільки вважає, що ПК України визначено за кожне порушення, вчинене з 01 січня по 30 червня 2011 р. штраф у розмірі 1 гривня.
Вирішуючи спір, суд керується наступними положеннями чинного законодавства:
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до підпунктом 16.1.3 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до статті 49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків (пункт 49.1). Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді (пункт 49.2). Податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період (пункт 49.18.).
Податкова декларація з податку на додану вартість подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (стаття 203 ПК України).
Статтею 120 ПК України визначено, що неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Пунктом 7 Підрозділу 10 «Інші перехідні положення»Розділ XX «Перехідні положення»встановлено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
При вирішенні спору суд виходить з наступного:
Відповідно до п. 20.1.28 ст. 20 ПК України органи державної податкової служби наділені, зокрема, правом застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом. Керуючись вищенаведеними положеннями ст. 120 ПК України податковий орган нарахував ТОВ «Смоляр»штрафні (фінансові) санкції в розмірі 170 грн. за неподання в лютому 2011 року податкової декларації з ПДВ за січень 2011р., та 1020 грн. за неподання в березня 2011 року податкової декларації з ПДВ за лютий 2011 р. Однак суд вважає, що податковий орган неправомірно застосував положення цієї статті ПК України, не врахувавши норму пункту 7 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України.
Відповідно до підпункту 14.1.265 ПК України «штрафна санкція (фінансова санкція, штраф)»-це плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з пунктом 109.1 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Неподання/несвоєчасне подання податкової декларації слід вважати бездіяльністю платників податків. Отже, несвоєчасно подавши/не подавши податкову декларацію, платник податків порушив податкове законодавство. Відповідно до глави 11 «Відповідальність»ПК України до такого платника податків повинні бути застосовані штрафні (фінансові) санкції (штрафи).
Згідно з п. 113.3 ПК України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Податковий кодекс не робить будь-яких винятків щодо кола порушень податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року, для яких застосовується штраф в розмірі 1 гривня.
Враховуючи те, що порушення податкового законодавства (неподання/несвоєчасне подання податкової декларації) допущене ТОВ «Смоляр»мало місце в період з 1 січня по 30 червня 2011 року, тобто в лютому та березня 2011 р., то й штрафні санкції повинні нараховуватися з урахуванням пункту 7 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення повністю.
Під час звернення до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 3,40 грн. Судові витрати у вигляді судового збору відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України слід стягнути на користь позивача з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова № 0001391502 від 23.03.2011 року в частині застосування штрафу в сумі 169 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова № 0005021502 від 29.08.2011 року в частині застосування штрафу в сумі 1019 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю фірми «Смоляр»судовий збір в сумі 3 (три) гривні сорок копійок.
Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої в повному обсязі. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 04 листопада 2011 року.
Суддя Москаль Р.М.
З оригіналом згідно
Суддя Москаль Р.М.