вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
28 жовтня 2011 р. (15:00) Справа №2а-10670/11/0170/9
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Гаманка Є.О., при секретарі Павленко Н.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом
ОСОБА_1
до Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики Управління у справах захисту прав споживачів в АРК Крим (УСЗПС в АР Крим)
про визнання протиправним рішення
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративними позовом до Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики Управління у справах захисту прав споживачів в АРК Крим про визнання протиправним рішення №1871-Р від 26.07.2011року, щодо накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу в розмірі 1700грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на магазині позивача розміщена інформація про виробника товару та про товар, який реалізується в магазині, таку інформацію позивач не вважає рекламою, отже ним не було допущено порушень норм Закону України “Про рекламу”.
У судове засідання, що відбулося 28.10.11р., сторони явку представників не забезпечили, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, надіслали клопотання про розгляд справи у відсутність представників.
У судове засідання, що відбулося 29.09.11р., представник відповідача позовні вимоги не визнав з підстав викладених у письмових запереченнях. По суті вимог пояснив, що після проведення перевірки були встановлені факти розміщення зовнішньої реклами без узгодження із Управлінням у справах захисту прав споживачів в АР Крим, а також в подальшому останньому не надана передбачена законодавством інформація про розміщення такої реклами.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази надані сторонами, суд
ОСОБА_1 зареєстрований у якості фізичної особи-підприємця за адресою: АДРЕСА_1
На підставі зазначеного вбачається, що ФОП ОСОБА_1 є суб'єктом господарювання та зобов'язаний виконувати обов'язки, покладені на нього законами у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності.
Судом встановлено, що 30.06.2011 року посадовою особою Управління у справах захисту прав споживачів в АР Крим складено протокол про порушення законодавства про рекламу, в якому було вказано, що в ході перевірки дотримання законодавства про рекламу у м. Керчі на фасаді магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1», що знаходиться по АДРЕСА_2, та належить ФОП ОСОБА_1, виявлено порушення, а саме: на відкритій місцевості на фасаді магазину “Валенсия”, встановлено розповсюдження реклами знака для товарів під яким випускаються алкогольні напої «SV ВИКТАН».
Судом також встановлено, що за місцем розміщення магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» та на адресу реєстрації ФОП ОСОБА_1 відповідачем було надіслано вимогу про надання інформації та документів стосовно вартості розповсюджуваної реклами до 13.07.11р. (вих. №1657 від 30.06.11р.).
Також, у вимозі було зазначено, що питання про накладення штрафних санкцій за порушення вимог відповідно до ст. 27 Закону України “Про рекламу” буде розглядатись на комісії Управління у справах захисту прав споживачів в АР Крим 26.07.2011 року (а.с.6).
Зазначена вимога отримана відповідачем 04.07.11р., що підтверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами.
Відповідач в листі від 11.07.2011 року, направленому на адресу Управління у справах захисту прав споживачів в АР Крим зазначено, що ніяких порушень з боку позивача не допущено, при цьому витребуваних документів, зокрема інформацію про вартість розповсюдженої реклами не надано (а.с.7).
26.07.2011 року Управлінням у справах захисту прав споживачів в АР Крим відповідно до Постанови КМУ № 693 від 26.05.2004 року “Про порядок накладення штрафів за порушення про рекламу” було винесене рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №1871-Р, яким було вирішено - за недотримання вимог, встановлених ч. 6 ст. 27 Закону України “Про рекламу”, накласти на ФОП ОСОБА_1 штраф в розмірі 1700,00 гривень. Правопорушення виразилось в тому, що у відповідь на вимогу Управління у справах захисту прав споживачів в АР Крим не надійшло даних та документів стосовно вартості розповсюджуваної реклами, хоча вимога направлялася як за юридичною, так і за фактичною адресою відповідача.
Зазначене рішення направлено рекомендованою кореспонденцією відповідачеві та ним отримано, що підтверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами.
Відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлення прав споживачів, а також визначення механізму їх захисту та основ реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів регулюється Законом України "Про захист прав споживачів" № 1023-XII від 2 травня 1991 року із відповідними змінами та доповненнями на час виникнення спірних правовідносин (надалі - Закон №1023).
У відповідності до статті 5 вказаного Закону №1023 держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб, і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров'я і життєдіяльності.
Захист прав споживачів здійснюють спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи і установи, що здійснюють державний санітарно-епідеміологічний нагляд, інші органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування згідно із законодавством, а також суди.
Згідно статті 26 Закону України “Про рекламу” № 270/96-ВР від 3 липня 1996 року із відповідними змінами та доповненнями на час виникнення спірних правовідносин (надалі -Закон №270) контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами
На вимогу органів державної влади, на які покладено контроль за дотриманням законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні чи письмові пояснення, відео - та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.
Органи державної влади зобов'язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними законодавства про рекламу не пізніш як за три дні до такого розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день.
Пунктами 9,10 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 693 від 26.05.2004 року, підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (далі - справа) є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Антимонопольного комітету, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Мінфіну, Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або Держспоживстандарту і його територіальних органів.
Крім того, пунктом 3.1., 3.2. Положення про управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 23 червня 2009 року № 229 Управлінню у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим надано право контролювати дотримання рекламодавцями, виробниками та розповсюджувачами реклами законодавства про рекламу та результати перевірок кожного суб'єкта господарювання оформляти відповідним окремим актом, яким у даному випадку є протокол про порушення законодавства про рекламу від 17.03.2011 року.
Частиною 1 статті 3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Преамбулою Закону України “Про основні засади здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” встановлено, що цей Закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Управлінням у справах захисту прав споживачів в АР Крим у відповідності до наданих йому повноважень було виявлено порушення законодавства про рекламу, оформлене протоколом від 30.06.2011 року, в якому був зафіксований факт наявності реклами алкогольної продукції.
Статтею 1 Закону №270 передбачено що, реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару; споживачі реклами - невизначене коло осіб, на яких спрямовується реклама; зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
З аналізу зазначених норм вбачається, що рекламу знака для товарів під якими випускаються алкогольні напої «SV ВИКТАН», розміщено на стаціонарної конструкції, на відкритої місцевості на зовнішньої поверхні будинку - магазину “ІНФОРМАЦІЯ_1”, у якому здійснює діяльність ФОП ОСОБА_1, що є фактично зовнішньою рекламою, і заперечення проти зазначеного факту позивачем суд вважає необґрунтованими та до уваги не приймає.
Відповідно абзацу “а” пункту 4.1. розділу 4 Положення про управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 23 червня 2009 року № 229 вказано, що посадові особи Управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, зокрема начальник Управління та його заступники, накладають штрафи на суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, а також рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами на підставі статті 23 Закону України "Про захист прав споживачів", статті 27 Закону України “Про рекламу”, статті 20 Закону України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення".
Згідно ч. 6 статті 27 Закону України "Про рекламу" та абзацу 10 пункту 2 Порядку накладення штрафів про порушення законодавства про рекламу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. № 693 встановлено, що за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальним органам, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Приймаючи до уваги, що відповідачу була направлена вимога про надання інформації та документів стосовно вартості розповсюджуваної реклами на його фактичну та юридичну адреси, які ним надані не були, суд приходить до висновку, що позивачем обґрунтовано застосовані санкції за порушення пункту 6 статті 27 Закону України "Про рекламу" в розмірі 1700 гривень.
На підставі вищезазначеного суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та задоволенню не підлягають у повному обсязі.
Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, і відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Під час судового засідання, яке відбулось 28.10.2011 року оголошено вступну та резолютивну частину постанови. Повний текст постанови складено 01.11.2011 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.
Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Гаманко Є.О.