вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
02 листопада 2011 р.Справа №2а-13797/11/0170/21
Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Євдокімова О.О., розглянувши адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 < Список > < Позивач в особі >
до Відділу державної виконавчої служби Бердянського міжрайонного управління юстиції Запорізької області < Список > < Відповідач в особі > < Текст > про визнання протиправною бездіяльність та стягнення
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим із адміністративним позовом до Відділу державної виконавчої служби Бердянського міжрайонного управління юстиції Запорізької області про визнання протиправною бездіяльність відповідача, пов'язану з невиконанням рішення Господарського суду Запорізької області від 06.07.2007р. у справі № 8/229/07 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю АПФ "Колос" про стягнення 20000,00 грн., та стягнення з відповідача заподіяну шкоду в розмірі 20000,00 грн., пов'язану з невиконанням рішення Господарського суду запорізької області від 06.07.2007р. у справі № 8/229/07.
Розглянувши дану позовну заяву, суд вважає, що слід відмовити у відкритті провадження у справі з наступних підстав.
Статтею 2 КАС України передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною першою статті 181 цього Кодексу передбачено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Статтею 121-2 Господарського процесуального кодексу України визначений порядок оскарження дій чи бездіяльності органів Державної виконавчої служби. Відтак, згідно із частиною 1 вказаної статті скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена.
Зі змісту позову та доданих до нього документів вбачається, що позивач простить суд визнати незаконною бездіяльність відповідача, яка мала місце у межах виконавчого провадження по примусовому виконанню рішення Господарського суду Запорізької області від 06.07.2007р. у справі № 8/229/07, тобто у справі, розглянутій за правилами господарського судочинства.
З урахуванням викладеного суд вважає, що заявлені позовні вимоги не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства у зв'язку з тим, що законом встановлений інший порядок судового оскарження дій чи бездіяльності державного виконавця. Згідно із ст. 121-2 Господарського процесуального кодексу України відповідна скарга подається до суду, який видав виконавчий документ.
До юрисдикції адміністративних судів належить лише оскарження рішень державної виконавчої служби під час виконання рішень господарських судів.
Дана правова позиція також викладена у Постанові Пленуму ВАСУ № 3 від 13.12.2010р. “Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби”.
Відповідно до ст. 21 КАС України позивач може заявити кілька вимог в одній позовній заяві, якщо вони пов'язані між собою. Частиною другою цієї статті Кодексу визначено, що вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Оскільки позовні вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності підлягають вирішенню в порядку господарського судочинства та на них не поширюється юрисдикція адміністративних судів, то відповідно до ч.2 ст. 21 КАС України, вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку господарського судочинства.
Отже, юрисдикція адміністративних судів, встановлена статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України, на даний спір не поширюється.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства суддя відмовляє у відкритті провадження, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Роз'яснюються положення частини п'ятої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст. ст. 3, 17, п. 1 ч. 1 ст. 109, ст.ст. 160, 165 КАС України, суд -
1. Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Бердянського міжрайонного управління юстиції Запорізької області про визнання протиправною бездіяльність та стягнення.
2. Копію ухвали разом з позовною заявою та доданими до неї документами надіслати фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1.
3. Роз'яснити фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1, що вона має право звернутися до Господарського суду Запорізької області, оформивши позовну заяву відповідно до вимог чинного законодавства України.
Ухвала набирає законної сили протягом 5 днів з дня її проголошення. Якщо справу розглянуто у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, ухвала набирає законної сили через 5 днів з дня її отримання.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної республіки Крим протягом 5 днів з дня її проголошення.
У разі розгляду справи у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя < підпис > Євдокімова О.О.
< Текст >