Справа № 1218/2-а-1321/11
20 жовтня 2011 року Справа № 2а-1321/11
Суддя Новоайдарського районного суду Луганської області Мальченко І.В., розглянувши у порядку письмового провадження в залі суду в с.м.т. Новоайдар адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області про визнання неправомірною бездіяльності відповідача та стягнення щомісячної доплати до пенсії згідно Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, -
Позивач звернувся з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області про визнання дій протиправними, зобов'язання зробити виплату недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги ”Дитині війни” у відповідності до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 01.01.2010 року по 31.12.2010 року та з 01.04.2011 року по 30.09.2011 року у сумі 2616,60 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він має статус «дитини війни» у зв'язку з чим, у відповідності до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виплачувана йому пенсія повинна підвищуватись на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Вважав, що за заявлений ним період та в подальшому йому повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, оскільки Законом України “Про державний бюджет України на 2010 рік” та Законом України “Про державний бюджет України на 2011 рік” дію ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” не зупинено, але на сьогоднішній день така соціальна допомога виплачувалась йому в меншому розмірі, ніж встановлено законодавством.
Відповідач позов не визнав, про що надав письмове заперечення, вважав, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, посилався на те, що з 19.06.2011 року на протязі 2011 року положення ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” застосовується у порядку та розмірах, встановлених КМУ виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету ПФУ на 2011 рік, тобто 49,80 грн., відповідно до постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала. Так ухвалою від 28.09.2011 року позовні вимоги позивача за період з 01.01.2010 року по 31.03.2011 року включно залишено без розгляду.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року, що набрав чинності 01 січня 2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
З матеріалів справи вбачається, що позивач має правовий статус «дитина війни», що підтверджується пенсійним посвідченням.
Позивач звертався до управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області із заявою, в якій просив провести перерахунок його пенсії як дитині війни відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», однак у такому перерахунку йому було відмовлено, що підтверджується письмовою відповіддю УПФУ в Новоайдарському районі.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. внесено зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема статтею 6 вказаного Закону після внесення змін передбачалось, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання; державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України», Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. щодо внесення змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції України.
У 2010 - 2011 роках дія положень Закону України “Про соціальний захист дітей війни” у частині розміру підвищення до пенсії, виплачуваного особам, які мають правовий статус “дитина війни” не зупинялась, будь-які зміни у зазначений Закон не вносились, тобто на теперішній час Закон є чинним.
Статтею 70 Закону України “Про Державний бюджет на 2010 рік” Кабінету Міністрів України надано право у 2010 року встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Законом України “Про державний бюджет України на 2010 рік” дію ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” не зупинено. Відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону України “Про державний бюджет України на 2010 рік” розміри державних соціальних гарантій на 2010 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.
Відповідно до Закону України “Про державний бюджет України на 2010 рік” мінімальний розмір пенсії за віком становить з 01 жовтня 2010 року - 723 грн., а з 01.12.2010 року - 734 грн.
Відповідно до Закону України “Про державний бюджет України на 2011 рік” мінімальний розмір пенсії за віком становить з 01 січня 2011 року - 750 грн, а з 01 квітня 2011 року - 764 грн.
Відповідно до ст. 28 ЗУ “Про загальнообов'язкове пенсійне забезпечення” розмір мінімальної пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Позивач звернувся до суду з відповідним позовом 27.09.2011 року, відповідно до ст. 99 КАС України строк звернення до адміністративного суду складає 6 місяців, частину позовних вимог, яка виходила за межі строку звернення - залишено без розгляду, таким чином, відмова відповідача у перерахунку та виплаті позивачеві підвищення до пенсії за період з 01.04.2011 року по 27.09.2011 року у встановленому діючим законодавством розмірі є неправомірною, тому відповідач повинен здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачеві у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, з урахуванням здійснених виплат за вказаний період, який складає шість місяців.
Суд також приймає до уваги посилання відповідача в запереченні на те, що протягом 2011 року положення ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” застосовується у порядку та розмірах, встановлених КМУ виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету ПФУ на 2011 рік відповідно до ч. 7 ЗУ «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік», який набрав чинності з дня його опублікування - 19.06.2011 року.
З урахуванням внесених до законодавства змін, суд приходить до висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню лише до 18.06.2011 року.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд також виходить з того, що вимоги про стягнення з УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області доплати до пенсії у сумі, яка визначена позивачем за заявлений період не підлягають задоволенню, оскільки такі виплати не були нараховані позивачу, а суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування пенсії замість органу, якому належать такі повноваження. Обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії, яка передбачена Законом України “Про соціальний захист дітей війни” покладено на органи Пенсійного Фонду України.
Керуючись ст.ст. 2, 11, 17, 18, 87, 94, 99, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати незаконною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області щодо не нарахування та невиплати підвищення до пенсії ОСОБА_1, як дитині війни, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 01.04.2011 року по 18.06.2011 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату підвищення до пенсії як дитині війни з 01.04.2011 року по 18.06.2011 року, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, з урахуванням здійснених раніше виплат.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовити за необґрунтованістю.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України. Якщо було подано апеляційну скаргу, судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя І.В. Мальченко