Справа №2а-1143
2011 року
31 травня 2011 року Ленінський районний суд м. Луганська
у складі: головуючого судді Бугери О.В.,
при секретарі Тихенькій О.О.,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду м. Луганська справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельний дім «Все для шиття» до Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дї. В обгрунтування позову позивач зазначив, що 09.11.2006 року між позивачем та відповідачем було укладено договір оренди землі, відповідно до якого, орендодавець передав орендарю в строкове платне користування земельну ділянку під благоустрій прилеглої території, яка знаходилась за адресою м. Луганськ, вул. Шелкового П.І. ( біля будинку №1)., загально. Площею 0,0568 га. Договір оренди землі зареєстрований 06.12.2006 року, про що у книзі реєстрації державних актів про право власності на землю та на право користування землею, договір оренди землі Ленінського району у м. Луганську, вчинено запис № 040640200286.
Цільове призначення земельної ділянки -землі житлової та громадської забудови. Розмір річної орендної плати на момент укладання договору з урахуванням мети використання становив 2 264 грн. 68 коп., а нормативна грошова оцінка ділянки -90 587, 48 грн.
За умовами договору, річна орендна плата встановлювалась у розмірі земельного податку у гривнях збільшеного на коефіцієнт 2,5. У січні 2011 року позивач отримав від відповідача з питань земельних ресурсів довідку про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати на 2011 рік, на підставі якої згідно умов Договору обчислюється розмір орендної плати. У довідці зазначено, що нормативно грошова оцінка земельної ділянки приведена з урахуванням зонального коефіцієнту, локального коефіцієнту, коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки та коефіцієнту індексації, визначеного відповідно до Закону України «Про оплату за землю», Податкового кодексу України, Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 року № 783 «Про проведення грошової оцінки земель», рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 року № 28/10. Для розрахунку орендної плати за земельну ділянку позивачу був встановлений функціональний коефіцієнт для земельних ділянок комерційного використання в розмірі 2,5 у зв'язку з чим, нормативна грошова оцінка землі склала 18 217 763, 85 грн./га. Позивач, вважає, що застосування вказаного функціонального коефіцієнту для проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки в наданих для розрахунку орендної плати даних, безпідставне. За приписами п. 3.3 порядку, нормативна грошова оцінка земельної ділянки населених пунктів визначається з урахуванням коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, під яким мається на увазі безпосередня мета використання ділянки, що виділяється юридичній особі, в рамках встановлених Земельним кодексом України категорій земель, розподілених за їх основним цільовим призначенням. Згідно з отриманої довідки для розрахунку орендної плати, позивачу було встановлено коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки, передбачений для земель комерційного використання. Земельна ділянка, яка розташована за адресою м. Луганськ по вул. Шелкового П.І. (біля будинку №1) не може бути використана позивачем для здійснення комерційної діяльності. Оскільки земельна ділянка вільна від забудови та некапітальних споруд, на земельній ділянці присутні зелені насадження. З цих підстав функціональний коефіцієнт використання земельної ділянки має дорівнюватись -0,5, а не 2,5 як безпідставно зазначено в довідці.
Позивач вважає такі дії відповідача зі збільшення зазначеного коефіцієнту незаконними та необґрунтованими, у зв'язку з чим і змушені звернутися до суду з позовом для захисту свого порушеного права.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, дав пояснення згідно поданій позовній заяві.
У судовому засіданні представник відповідача - Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів проти позову заперечував з посиланням на те, що позивачем здійснюється комерційна діяльність, тому було і застосовано коефіцієнт функціонального використання 2,5 та у задоволені позовних вимог просив відмовити. Письмові заперечення долучені до матеріалів справи.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що 09.11.2006 року між позивачем та відповідачем було укладено договір оренди землі, відповідно до якого, орендодавець передав орендарю в строкове платне користування земельну ділянку під благоустрій прилеглої території, яка знаходилась за адресою м. Луганськ, вулю Шелкового П.І. ( біля будинку №1)., загально. Площею 0,0568 га. Договір оренди землі зареєстрований 06.12.2006 року, про що у книзі реєстрації державних актів про право власності на землю та на право користування землею, договір оренди землі Ленінського району у м. Луганську, вчинено запис № 040640200286. /а.с. 8-11/.
Цільове призначення земельної ділянки -землі житлової та громадської забудови. Розмір річної орендної плати на момент укладання договору з урахуванням мети використання становив 2 264 грн. 68 коп., а нормативна грошова оцінка ділянки -90 587, 48 грн.
За умовами договору, річна орендна плата встановлювалась у розмірі земельного податку у гривнях збільшеного на коефіцієнт 2,5. У січні 2011 року позивач отримав від відповідача з питань земельних ресурсів довідку про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати на 2011 рік, на підставі якої згідно умов Договору обчислюється розмір орендної плати. /а.с. 12-15/. У довідці зазначено, що нормативно грошова оцінка земельної ділянки приведена з урахуванням зонального коефіцієнту, локального коефіцієнту, коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки та коефіцієнту індексації, визначеного відповідно до Закону України «Про оплату за землю», Податкового кодексу України, Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 року № 783 «Про проведення грошової оцінки земель», рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 року № 28/10. Для розрахунку орендної плати за земельну ділянку позивачу був встановлений функціональний коефіцієнт для земельних ділянок комерційного використання в розмірі 2,5 у зв'язку з чим, нормативна грошова оцінка землі склала 18 217 763, 85 грн./га. Позивач, вважає, що застосування вказаного функціонального коефіцієнту для проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки в наданих для розрахунку орендної плати даних, безпідставне. За приписами п. 3.3 порядку, нормативна грошова оцінка земельної ділянки населених пунктів визначається з урахуванням коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, під яким мається на увазі безпосередня мета використання ділянки, що виділяється юридичній особі, в рамках встановлених Земельним кодексом України категорій земель, розподілених за їх основним цільовим призначенням. Згідно з отриманої довідки для розрахунку орендної плати, позивачу було встановлено коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки, передбачений для земель комерційного використання. Земельна ділянка, яка розташована за адресою м. Луганськ по вул. Шелкового П.І. (біля будинку №1) не може бути використана позивачем для здійснення комерційної діяльності. Оскільки земельна ділянка вільна від забудови та некапітальних споруд, на земельній ділянці присутні зелені насадження. З цих підстав функціональний коефіцієнт використання земельної ділянки має дорівнюватись -0,5, а не 2,5 як безпідставно зазначено в довідці. Враховуючи, що довідкою встановлюються коефіцієнти функціонального використання для декількох земельних ділянок, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню лише щодо земельної ділянки, що розташована за адресою м. Луганськ вул.Шелкового П.І. (біля будинку №1).
Судом встановлено, що повноваження Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів щодо надання орендарям для обчислення ними розміру річної орендної плати довідки розрахунків розмірів земельного податку (річного), визначення розміру орендної плати у гривнях, яка діє на момент укладання договору оренди землі, та включення її до умов договору оренди землі на підставі рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 №28/10 або згідно іншого нормативно-правового рішення прийнятого замість вказаного, визначення та змінення на підставі відповідних документів нормативну грошову оцінку земельних ділянок, в тому числі коефіцієнти функціонального використання земельних ділянок, про що надавати відповідні довідки, передбаченні рішенням Луганської міської ради № 69/27 від 27.08.2010 року .
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Закону України “Про плату за землю” за земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Згідно ст. 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю- це платіж , який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренді землі.
За частиною 1 ст.206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним.
Норми Податкового Кодексу України вказують на те, що єдиною підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває в державній або комунальній власності, є договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до п. 8 Договору оренди землі, річна орендна плата встановлюється в розмірі земельного податку (річного) у гривнях збільшеного коефіцієнт 2,5.
Ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, згідно ст. 274 Податкового кодексу України, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.
З наведеного випливає, що розмір орендної плати, яку позивач має сплачувати за Договором, безпосередньо залежить від грошової оцінки земельної ділянки.
Рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 була затверджена нормативна грошова оцінка земель м. Луганська, яка набрала чинності 01.03.2008 року.
Відповідачем при приведенні у Довідках про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати на 2009 та 2010 роки був прийнятий розрахунок вартості землі 1 м. кв. згідно із функціональним призначенням для земельних ділянок комерційного використання.
Також судом встановлено, що відповідно до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 р. N 18/15/21/11 встановлюються коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф). П.13 вказаного Порядку визначає, що нормативна грошова оцінка земель використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
П. 3.3 Порядку визначає, що нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів визначається за відповідною формулою, яка, в свою чергу, залежить від коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо).
У п.3.10 Порядку зазначено про порядок розрахунку вартості одного квадратного метра земельної ділянки певного функціонального використання, для чого повинен враховуватись коефіцієнт функціонального використання, який згідно абзацу першого п. 3.5 вказаного Порядку характеризує функціональне використання земельної ділянки та ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.
Значення коефіцієнтів, які характеризують функціональне використання земельної ділянки наведені у Додатку № 1 до пунктів 3.5, 3.7, 3.9, 3.10 зазначеного Порядку і вказані в таблиці 1.1., згідно якої для земель, зайняті поточним та відведених під майбутнє будівництво визначений функціональний коефіцієнт 0,5, для земель комерційного використання визначений функціональний коефіцієнт 2,5, «інші землі»- землі зелених насаджень визначений функціональний коефіцієнт 0,5., та інш.
Приймаючи до уваги те, що вищевказана земельна ділянка надана Товариства з обмеженою відповідальністю «Все для шиття»в оренду землі житлової та громадської забудови. Ніякого прибутку з використання цієї земельної ділянки Позивач не отримує. І застосування такого функціонального коефіцієнту використання земельної ділянки суперечить цільовому призначенню земельної ділянки, зазначеному в Договорі оренди землі від 09.11.2006, державна реєстрація від 06.12.2006 року № 040640200286 , а також нормам діючого законодавства України.
У зв'язку з вищевикладеним та з аналізу вищевказаних норм законодавства можливо зробити висновок, що відповідачем при видачі Довідок про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати повинен вказуватись коефіцієнт функціонального використання 0,5 (Кф -0,5) -який передбачений для земель, зайнятих поточним та відведених під майбутнє будівництво, оскільки земельна ділянка відноситься до категорії земель -землі, зайняті поточним та відведених під майбутнє будівництво. У зв'язку з чим відповідач з урахуванням додатку 1 до вказаного Порядку повинен був застосувати коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки Кф у розмірі 0,5.
Відповідно до ч.2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
На підставі ст. 104 КАС України, встановлено, що до адміністративного суду має право звернутись з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Згідно ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Відповідно до ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, тобто вчинення дій та прийняття рішень, якими вже порушені права осіб, а не майбутні дії чи рішення. Як убачається зі змісту ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист порушених прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій. Тому суд не може зобов'язати відповідача до вчинення певних дій не майбутнє, оскільки такі порушення не настали.
Враховуючи наведене, позов підлягає частковому задоволенню щодо ділянки яка розташована за адресою м.Луганськ вул. П.І. Шелкового (біля будинку №1), без задоволення вимог на майбутнє.
На підстав викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 17, 18, 158, 161, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про оренду землі», ст. 125 Земельного Кодексу України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 р. N 18/15/21/11, суд, -
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельний дім «Все для шиття» задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів в частці визначення Товариству з обмеженою відповідальністю «Торгівельний дім «Все для шиття» в довідці про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати на 2011 рік від 13.01.2011 за № 82 нормативної грошової оцінки для земельної ділянки, що розташована за адресою м.Луганськ вул.Шелкового П.І. (біля будинку №1) загальною площею 0,0568 га із застосуваннням функціонального коефіцієнту - 2,5.
Зобов'язати Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів змінити з 01.01.2011 року коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю «Торгівельний дім «Все для шиття», що розташована за адресою м.Луганськ вул.Шелкового П.І. (біля будинку №1) загальною площею 0,0568 га з визначеного згідно до довідки від 13.01.2011 за № 82 в розмірі -2,5 на коефіцієнт функціонального використання 0,5.
Зобов'язати Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів провести перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що розташована за адресою м.Луганськ вул. Шелкового П.І. (біля будинку №1) загальною площею 0,0568 га з врахуванням коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки в розмірі 0,5 та видати нову довідку про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки що розташована за адресою м.Луганськ вул. Шелкового П.І. (біля будинку №1) загальною площею 0,0568 га для розрахунку орендної плати на 2011 рік з урахуванням коефіцієнту функціонального використання 0,5.
В іншій частині відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Луганська. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції набирає чинності після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Головуючий: суддя О.В.Бугера