Постанова від 26.10.2011 по справі 2-а-27696/11

Справа № 2а-27696/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2011 року суддя Краматорського міського суду Донецької області Чернобай А.О., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень та про стягнення недоплаченої одноразової грошової допомоги учасникам війни, -

ВСТАНОВИВ:

05.10.2011 року до Краматорського міського суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління Праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про стягнення недоплаченої одноразової грошової допомоги учасникам війни.

Згідно позову, позивач ОСОБА_1 є учасником війни, має статус-ветерана війни. Його соціальне забезпечення здійснюється відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до ст.14 якого він має право на отримання разової грошової допомоги, яка виплачуться щорічно до 5 травня в розмірі 3-х мінімальних пенсій за віком. Розмір мінімальної пенсії за віком слід визначати відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та відповідного закону про державний бюджет України. У проведенні перерахунку та доплати відповідач відмовляє. На підставі наведеного, позивач просить суд визнати дії відповідача незаконними та стягнути недоплачену суму грошової допомоги до 5 травня.

Згідно письмових заперечень відповідача Чукової Н.В., у квітні 2011 року позивачу була виплачена та отримана в повному обсязі разова грошова допомога в сумі 120 грн. згідно Постанови КМУ від 04.04.2011 № 341 «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та «Про жертви нацистських переслідувань». Відповідно до ст.117 Конституції України КМУ в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими для виконання. Конституція України не встановлює пріоритету застосування того чи іншого закону, в тому числі залежно від предмета правового регулювання. Просить залишити позовні вимоги без задоволення.

Суд, дослідивши вимоги позивача та матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що позивач є учасником війни, користується пільгами встановленими законодавством України для ветеранів війни -учасників війни, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1.

Згідно відповіді УПТСЗН Краматорської міської ради, позивачу фактично сплачено одноразову грошову допомогу до 5 травня у 2011 році -у розмірі 120 грн.

Правовий статус ветеранів війни визначає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»від 22 жовтня 1993 року № 3551-12. Розділом ІІІ цього Закону визначені пільги учасників війни та гарантії їх соціального захисту.

Відповідно до ст. 14 Закону України № 3551-12, щорічно до 5 травня учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі 3 мінімальних пенсій за віком.

Фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, відповідно до статті 17 здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів, а виплата разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, відповідно до статті 17-1 даного Закону здійснюють органи праці та соціального захисту населення.

В Законі України «Про державний бюджет на 2011 рік», що регулював відносини у відповідному бюджетному періоді з 01.01.2011 року по 31.12.2011 рік, визначено, що розміри державних соціальних гарантій на 2011 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

Статтею 21 Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" встановлено у 2011 році прожитковий мінімум на осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 750 гривень, з 1 квітня - 764 гривень, з 1 жовтня - 784 гривень, з 1 грудня - 800 гривень.

Тобто, зазначеними нормами передбачалось визначення розміру держсоцгарантій, які встановлювались положеннями законів України (яким і є Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), а не тільки актами КМ України. В даному випадку має місце альтернативне визначення розмірів виплат, при чому самим законом про державний бюджет на 2011 роки в категоричній формі не встановлювалось і не визначалось, що саме для одноразових виплат -грошової допомоги до 5 травня відповідно до Закону №3551, розміри встановлюються відповідно Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст.17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»однією з основних державних соціальних гарантій, метою яких є забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, є мінімальний розмір пенсії за віком. Основні державні соціальні гарантії, які є основним джерелом існування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Вихідним критерієм обрахунку разової грошової допомоги до 5 травня виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком, згідно статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Будь-яких інших нормативно-правових актів, які б визначали механізм вирахування мінімальної пенсії за віком або встановлювали її розмір, немає.

Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовій акт, який має вищу юридичну силу.

Аналізуючи зміст вищенаведених норм суд дійшов до висновку, оскільки вихідним критерієм для визначення розміру разової грошової допомоги до 5 травня виступає мінімальна пенсія за віком, тому положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" не підлягають застосуванню у спірних правовідносинах.

За таких обставин суд дійшов до висновку, що розмір разової грошової допомоги до 5 травня у 2011 році повинен визначатися виходячи з положень Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

Зважаючи на те, що суд не вправі виконувати функції суб'єкта владних повноважень, покладені на нього законом, та питання щодо здійснення перерахунку разової грошової допомоги відносяться до компетенції органів управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, суд вважає необхідним зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради здійснити перерахунок разової грошової допомоги за 2011 рік та здійснити її виплату з урахуванням фактично отриманих сум.

З огляду на вказане, недоплачена позивачу ОСОБА_1 разова грошова допомога до 5 травня за 2011 рік складатиме: (764,00грн. х 3) - 120,00грн. = 2172,00грн.

Таким чином, бездіяльність відповідача слід визнати протиправною та зобов'язати останнього здійснити перерахунок та виплатити позивачу ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу, яка виплачується до 5 травня, за 2011 рік.

Відповідно до ст.89,94 КАС України судові витрати слід віднести за рахунок держави.

Керуючись ст.ст. 4-15, 159-163, 185-186, 254 КАС України, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання неправомірними дій Управління Праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо нездійснення виплати разової грошової допомоги до 5 травня та про стягнення недоплаченої разової грошової допомоги учаснику війни задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо нездійснення виплати громадянину ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня 2011 року у відповідності зі ст.14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік в сумі 2172,00 грн.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького адміністративного суду через Краматорський міський суд протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя А.О. Чернобай

Постанова ухвалена та надрукована в єдиному примірнику у нарадчій кімнаті.

Суддя А.О. Чернобай