26.07.2011
Справа №2-а-2772/11р.
26 липня 2011 року Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі: головуючого - судді Степанової С.В., при секретарі Горустович К.Ю., розглянувши в письмовому провадженні в місті Маріуполі справу адміністративного провадження за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя про визнання дій неправомірними та про зобов'язання провести перерахунок та виплату додаткової пенсії, -
Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому вказує, що вона має статус громадянина, постраждалого він наслідків Чорнобильської катастрофи 2 категорії, через що вона знаходиться на обліку у Жовтневому УПФУ м. Маріуполя та отримує додаткову пенсію, яка не відповідає нормам діючого законодавства України. Позивачка посилається , на те, що відповідно ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пенсії особам, віднесеним до 1, 2, 3 і 4 категорії встановлюються у вигляді державної пенсії і додаткової пенсії, яка призначається при виникненні права на державну пенсію. Розмір додаткової пенсії складає 30% мінімальної пенсії за віком.
У березні 2011 р. позивачка звернулася до відповідача з заявою про перерахунок додаткової пенсії з проведенням доплати недоотриманих сум. В перерахунку пенсії відповідачем їй було відмовлено, через що вона вважає дії відповідача незаконними та просить суд зобов'язати відповідача провести їй перерахунок та виплату додаткової пенсії, відповідно до норм діючого законодавства.
Позивачка у судове засідання не з'явилася, однак в позові міститься клопотання про розгляд справи у її відсутності.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, на адресу суду надіслав клопотання про розгляд справи без представника УПФУ та заперечення, в яких зазначив, що Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530, особам, яки постраждали в наслідок аварії на ЧАЕС 2 категорії, щомісячна додаткова пенсія призначається у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком. При визначенні розміру пенсії відповідач як державна установа керувалося насамперед Законами про державний бюджет на відповідні роки, а оскільки у Законі «Про Державний бюджет України на 2008», його Розділі 2 відповідні статті спеціального закону «Про статус та соціальний захист громадян , постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи», було змінено, тому вимоги позову безпідставні.
Враховуючи вимоги позивачки, письмові пояснення відповідача, дослідивши та оцінивши надані докази, відповідно до ч.4 ст. 122 КАС України суд розглянув справу в порядку письмового провадження.
Судом встановлено, що позивачка віднесена до 2 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що вбачається з відомостей її посвідчення серії А № 509982.
В березні 2011 р. позивачка звернулася до відповідача з заявою про перерахунок її додаткової пенсії у відповідності до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак вказаного перерахунку з боку відповідача зроблено не було.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У відповідності до ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до 1,2,3,4 категорій встановлюються у вигляді державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України , закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру додаткової пенсії застосуванню підлягають положення статті 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанова Кабінету Міністрів України.
Відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ передбачено, що особам віднесеним до 2 категорії учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС призначається щомісячна додаткова пенсія зо шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до статі 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статі 51 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам віднесеним до 1,2,3,4 категорії. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Одночасно з цим відповідно до Закону України від 14 червня 2011 року № 3491-6 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»доповнені прикінцеві положення пункту 4 певним змістом, яким серед іншого установлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Зазначені норми набрали чинності з дня, наступного за днем його опублікування, а саме з 19 червня 2011 року, оскільки опубліковані в газеті «Голос України»за 18 червня 2011 року №110 (5110).
З оглядом на вищезазначене, суд вважає, що відповідач був зобов'язаний здійснити перерахунок та виплату додаткової пенсії позивачці з 24.09.2010 року по 18 червня 2011 року з розрахунку 30 % мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19,21,22, 24,46,48 Конституції України, ст. 49,51,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 9, 10, 11,86,122,159-163 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя про визнання дій неправомірними та про зобов'язання провести перерахунок та виплату додаткової пенсії - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя в частині відмови ОСОБА_1 в перерахунку додаткової пенсії з 24.09.2010 р. по 18.06.2011 року, у відповідності до ст.51, ч. 3 ст. 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, як учаснику громадянину, постраждалому від наслідків Чорнобильської катастрофи, із розрахунку 30 % мінімальної пенсії за віком, з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України Жовтневому районі м. Маріуполя здійснити перерахунок додаткової пенсії ОСОБА_1, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії у відповідності до ст.51, ч. 3 ст. 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, як учаснику громадянину, постраждалому від наслідків Чорнобильської катастрофи, із розрахунку 30 % мінімальної пенсії за віком, з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з 24.09.2010 року по 18.06.2011 року.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя протягом десяти днів з дня отримання постанови.
Суддя С.В. Степанова