Справа №2а-12908/2011 р.
13 жовтня 2011 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Нейло І.М.
при секретарі Калугіній А.П.
представників позивача Бабіч Н.В., Смоловики І.П.
представника відповідача Склярова В.В.
представника УЖКГ Шейко І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Виконавчого комітету Краматорської міської ради до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Домівка», третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління житлового та комунального господарства Краматорської міської ради про визнання недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створені порушення та припинення юридичної особи, що не пов'язано з її банкрутством.
Виконавчий комітет Краматорської міської ради звернувся до суду з адміністративним позовом до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Домівка», третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління житлового та комунального господарства Краматорської міської ради з позовом про визнання недійсною державної реєстрації ОСББ «Домівка»та припинення юридичної особи.
Згідно позовних вимог 06.10.2010 виконавчим комітетом Краматорської міської ради було зареєстровано Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Домівка», далі (ОСББ «Домівка»). Підставою для зазначеної реєстрації було рішення виконкому Краматорської міської ради № 647 від 06.10.2010 р. Рішенням Краматорської міської ради від 08.12.2010 № 2/VI-2 було скасоване рішення виконкому № 647 від 06.10.2010 р. Вважають, що державна реєстрація ОСББ «Домівка»була проведена з порушенням вимог законодавства оскільки відповідно протоколу № 1 установчих зборів власників квартир будинку, розташованого за адресою: м. Краматорськ, вул. Хабаровська, № 36 порядок денний зборів передбачав розгляд семи питань, а саме:
1. Обрання голови та секретаря зборів власників квартир будинку № 36 по вул. Хабаровська.
2.Створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Домівка»та обрання його голови.
3.Розгляд та затвердження Статуту об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Домівка».
4.Обрання правління об'єднання та ревізійної комісії.
5.Обрання уповноваженої особи для подання документів в органи державної влади для реєстрації об'єднання «Домівка»та виконання комунально-господарської діяльності та розробки проекту першого річного кошторису Об'єднання.
6.Прийняття будинку на баланс.
7.Різне
На думку позивача, згідно підписів в списку власників квартир будинку, № 36 по вул. Хабаровській з питань створення ОСББ, на голосування виносилося тільки два питання: «Створення ОСББ»та «Статут ОСББ», з інших питань зазначених в протоколі № 1 установчих зборів голосування не проводилося, що є порушенням ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку». ОСОБА_6, як особа, яка подавала документи ОСББ «Домівка»на державну реєстрацію діяла без належних повноважень, що є порушенням ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку». та п. 3 Порядку державної реєстрації обєднань співвласників багатоквартирного будинку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2002 № 1521.
Позивач вважає, що порушення, які були допущені при створенні об'єднання співвласників багатоквартирних будинків «Домівка»не можна усунути у зв'язку з чим необхідно визнати недійсною державну реєстрацію об'єднання співвласників багатоквартирних будинків «Домівка». Вважає, що на підставі п.5 ч.2 ст.17 , п.5 ч.4 ст.50 Кодексу адміністративного судочинства України, ч.2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців», ч.1 та ч. 2 ст.110 Цивільного кодексу України мають право на звернення до адміністративного суду з зазначеним позовом.
Просив визнати недійсною державну реєстрацію об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Домівка»через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути та припинити юридичну особу - об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Домівка».
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував та в судовому засіданні пояснив, що згідно протоколу на установчих зборах об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Домівка»які відбулися 02.09.2010 були вирішені всі питання необхідні для державної реєстрації ОСББ «Домівка». Дійсність розгляду семи питань зазначених в протоколі установчих з зборів ОСББ «Домівка»підтверджується підписами власників будинку № 36 по вул. Хабаровській з питань створення ОСББ в будинку. Вважає, що з боку ОСББ «Домівка» порушень порядку державної реєстрації не було і спір щодо державної реєстрації ОСББ «Домівка» підлягає розгляду в порядку господарського судочинства. Просив закрити провадження у справі у зв'язку з тим, що справа не підсудна адміністративному суду.
Представник Управління житлового та комунального господарства Краматорської міської ради в судовому засіданні пояснив, що в журналі реєстрації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку ОСББ «Домівка»не зареєстроване. Свідоцтво ОСББ «Домівка»про державну реєстрацію не видавалося. Вважає, що у зв'язку з порушеннями вимог законодавства які неможливо усунути позовні вимоги позивача є обґрунтованими.
Вислухавши представника позивача, відповідача, представника третьої особи, дослідивши матеріали справи суд вважає що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 02.09.2010 були проведені установчі збори ОСББ «Домівка».
Відповідно до Протоколу № 1 установчих зборів власників квартир багатоквартирного будинку розташованого за адресою, вул. Хабаровська, 36 у м. Краматорську, 02.09.2010 року були розглянуті наступні питання:
1.Обрання голови та секретаря зборів власників квартир будинку № 36 по вул. Хабаровська.
2.Створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Домівка» та обрання його голови.
3.Розгляд та затвердження Статуту об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Домівка».
4.Обрання правління об'єднання та ревізійної комісії.
5.Обрання уповноваженої особи для подання документів в органи державної влади для реєстрації об'єднання «Домівка»та виконання комунально-господарської діяльності та розробки проекту першого річного кошторису Об'єднання.
6.Прийняття будинку на баланс.
Протокол установчих зборів власників квартир багатоквартирного будинку розташованого за адресою, вул. Хабаровська, 36 не скасовувався і є чинним. /а.с.14/
Згідно із пунктом 1 Порядку державної реєстрації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2002 року N 1521, в редакції яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, - державна реєстрація об'єднань співвласників багатоквартирного будинку проводиться виконавчим органом міської, районної у місті ради, районною у м. Києві та Севастополі державною адміністрацією (далі - органи державної реєстрації) за місцем знаходження багатоквартирного будинку.
Пунктом 5 цього ж Порядку визначено, що орган державної реєстрації у місячний термін після надходження необхідних документів вносить дані реєстраційної картки до реєстру та видає свідоцтво про державну реєстрацію об'єднання із зазначенням ідентифікаційного коду згідно із ЄДРПОУ за зразком згідно з додатком 3 до цього Порядку, а у разі відмови у реєстрації - дає вмотивовану відповідь.
Виконавчий комітет Краматорської міської ради 06.10.2010 р. прийняв рішення № 647 про державну реєстрацію об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Домівка»але дані реєстраційної картки до реєстраційного журналу не вніс і свідоцтво про державну реєстрацію не видав, що підтверджується копією журналу реєстрації та не заперечується представником позивача та відповідача /а.с.76-79/
Крім того, відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців, регулює Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців». Дія цього Закону, відповідно до частини першої статті 3, поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.
Для включення відомостей про Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку до ЄДР відповідно до вимог статті 19 та частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»заявник подає заповнену реєстраційну картку за формою 6 та копію свідоцтва з одночасним пред'явленням оригіналу свідоцтва про їх реєстрацію.
З огляду на наведені положення законодавства суд приходить до висновку, що підставою для включення відомостей про Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку до ЄДР є, зокрема, рішення органу державної реєстрації, яким в даному випадку є рішенням виконавчого комітету Краматорської міської ради № 647 від 06.10.2010 року.
Рішенням Краматорської міської ради від 08.12.2010 № 2/VI-2 було скасоване рішення виконкому № 647 від 06.10.2010 р. про державну реєстрацію об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Домівка». /а.с. 20/
Відомості про ОСББ «Домівка», як юридичну особу є включеними до єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців /а.с.22/
Обґрунтовуючи правомірність заявлених позовних вимог позивач посилається на положення п. 2 ч.1 ст.110 Цивільного кодексу України, згідно якої юридична особа ліквідується за рішенням суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути.
Між тим вважаю таке посилання помилковими на підставі наступного.
Згідно з п. 4 ч.1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 8 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено, що позивачем у адміністративній справі також є суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
За положеннями пункту 5 ч. 4 ст. 50 КАС України суб'єкти владних повноважень можуть бути позивачами у справі у випадках, встановлених законом.
З аналізу зазначених вище процесуальних норм випливає, що до адміністративної юрисдикції також відносяться спори, позивачем у яких є суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява у випадках, встановлених законом.
Крім того, пунктом 1 частини першої статті 3 КАС України визначено, що справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 7 частини першої статті 3 КАС України дано визначення суб'єкта владних повноважень, згідно з яким - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»виконавчий комітет є виконавчим органом міської ради яка в свою чергу згідно ст. 1 зазначеного Закону є виборним органом місцевого самоврядування.
Між тим, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» або іншим нормативно-правовим актом не передбачені повноваження органів місцевого самоврядування звертатися до суду з позовом про скасування державної реєстрації юридичної особи.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 110 ЦК України юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами; за рішенням суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом.
Вимога про ліквідацію юридичної особи на підставах, зазначених у пункті 2 частини першої цієї статті, може бути пред'явлена до суду органом, що здійснює державну реєстрацію, учасником юридичної особи, а щодо акціонерних товариств - також Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Таким чином, органом, що здійснює державну реєстрацію, може бути пред'явлена до суду вимога про ліквідацію юридичної особи. Проте, підставою такого звернення є рішення суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, у справі за позовом відповідних органів.
Враховуючи викладене, вважаю що позовні вимоги позивача про визнання недійсною державної реєстрації об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Домівка» через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути та припинити юридичну особу, є безпідставними та не підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 3, 11, 17-19, 50 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В позовних вимогах Виконавчого комітету Краматорської міської ради до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Домівка»про визнання недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створені порушення та припинення юридичної особи, відмовити.
Апеляційна скарга може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд у термін 10 днів з дня проголошення.
Суддя
Постанова ухвалена та надрукована в нарадчий кімнаті в єдиному екземплярі.
Суддя: