Справа № 2-а-2977/11
19 жовтня 2011 року суддя Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Середня Н.Г., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок одноразової компенсації, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи, -
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому вказав, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та належить до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інвалідом 3 групи, має право на одноразову компенсацію, передбачену статтею 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 30 мінімальних заробітних плат, на момент встановлення інвалідності. Інвалідність йому встановлена 06.12.2010 р. Відповідач 24.02.2011 р. виплатив йому 189, 60 грн., у перерахунку компенсації відмовив. Позивач просить визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати провести перерахунок у розмірі, встановленому Законом.
Відповідач надав письмові заперечення на позов, вважає, що є неналежним відповідачем у справі, оскільки головним розпорядником коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є Міністерство праці та соціальної політики України, управління діє лише в межах своєї компетенції. Крім того, у 2011 р. видатки на фінансування чорнобильських виплат не збільшено. В задоволенні вимог просив відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції 1 категорії, з 03.12.2010 р. йому встановлена 3 група інвалідності у зв'язку із захворюванням, що пов'язано з ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС (а.с. 6 -посвідчення, а.с. 7 - виписка акту огляду МСЕК).
Позивачу 24.02.2011 р. виплачено одноразова допомога при встановленні групи інвалідності у розмірі 189, 60 грн. (а.с. 4 -довідка)
Позивач звернувся до відповідача, де перебуває на обліку як пенсіонер, із заявою про перерахунок компенсації у розмірах, встановлених статтею 48 Закону №796, але в проведенні перерахунку позивачу відмовлено (а.с. 2,3).
Згідно ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, виплачується інвалідам ІІІ групи в розмірі 30 мінімальних заробітних плат, щорічна допомога на оздоровлення -виплачується в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат.
При цьому, згідно абзацу 7 ч.4 ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»було внесено зміни до ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року зміни визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
При виплаті різниці в компенсації з встановлення групи інвалідності позивачу відповідач користувався підзаконним актом -постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року, яка значно звужує право позивача на отримання одноразової компенсації, що суперечить ст. 22 Конституції України. Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру одноразової компенсації за шкоду заподіяну здоров'ю учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС слід застосовувати ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанову Кабінету Міністрів України «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 26.07.1996 року.
Згідно статті 71 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.ст. 86,159-162, 183-2 КАСУ, -
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради м. Кривого Рогу щодо не нарахування одноразової компенсації при встановленні інвалідності ОСОБА_2 у розмірі тридцяти мінімальних заробітних плат неправомірними.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради м. Кривого Рогу здійснити ОСОБА_2 перерахунок одноразової компенсації при встановленні групи інвалідності, відповідності до ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи»у розмірі тридцяти мінімальних заробітних плат, встановлених на момент встановлення інвалідності та виплатити недоотриману суму.
На постанову може бути подана апеляційна скарга в Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд через Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя:Н. Г. Середня