Постанова від 05.10.2011 по справі 2-а-5237/11

Справа № 2-а-5237/11

ПОСТАНОВА

іменем України

05 жовтня 2011 року суддя Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Папарига В.А., розглянувши матеріали адміністративного позову у скороченому провадженні за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України у Довгинцівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про поновлення процесуального строку, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із позовом до Управління пенсійного фонду України у Довгинцівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, стягнення недоотриманої суми пенсії, мотивуючи свої вимоги тим, що він знаходиться на обліку в Управлінні пенсійного фонду України у Довгинцівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області по другій категорії, пов'язаною з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, продовжує працювати, він отримує основну пенсію та додаткову, однак її розмір не відповідає нормам встановленим діючим законодавством. Так у 2011 році він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок його основної пенсії відповідно до вимог ст.ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», як працюючий пенсіонер, однак в порушення вимог вказаного закону йому було проведено перерахунок основної пенсії з врахуванням середньої заробітної плати за 2007 рік, а не за 2010 рік, що передує року звернення. Крім того, відповідно до ст.ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», його додаткова пенсія має становити 30% мінімальної пенсії за віком. Згідно Закону України „Про пенсійне забезпечення” та Закону України „Про державний бюджет” мінімальна пенсія за віком відповідає розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян. Оскільки пенсія (основна та додаткова) виплачувалася позивачу в меншому розмірі, ніж передбачено законодавством України. Він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок, але йому було відмовлено. Просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії по другій категорії, зобов'язати його здійснити перерахунок основної пенсії та додаткової пенсії по другій категорії згідно зі ст.ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та відповідно вимог ст.ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»за період починаючи з 01.01.2011 року з врахуванням 3% індексу інфляції. Просив суд зобов'язати відповідача виплатити йому 52594 гривні недоплаченої основної пенсії, 9583,64 гривні недоплаченої додаткової пенсії та винести на адресу відповідача окрему ухвалу стосовно вказаних порушень допущених при здійсненні йому пенсійних виплат.

Від відповідача на адресу суду надійшли заперечення проти позову, в яких він просить суд в задоволені позову відмовити оскільки виплати позивачу проводилися відповідно Законів про Державний бюджет, в яких визначено розміри видатків, що направляються Пенсійному Фонду України для проведення виплат особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії. Також просить суд застосувати 6 місячний строк звернення до суду.

У відповідності до ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат ….

Дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов висновку, про наявність підстав для часткового задоволення позову виходячи із наступного.

Ухвалою Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 15 вересня 2011 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України у Довгинцівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про поновлення процесуального строку, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії за період з 01 січня 2011 року по 12 березня 2011 року (включно) залишено без розгляду в зв'язку з пропуском строку звернення до суду.

Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-ої категорії, має право на пільги, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»для ветеранів війни -інвалідів війни (а.с.4 -копія посвідчення), перебуває на обліку в Управління пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області та одержує основну пенсію за віком та додаткову, як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-ої категорії.

Позивач звернувся до відповідача 23.03.2011 р. із заявою, про перерахунок пенсії за додатковим стажем та заробітком відповідно до вимог ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідачем з 01.04.2011 р. був проведений позивачу перерахунок пенсії, враховано страховий стаж та заробітна плата по 31.07.2010 року. Для перерахунку пенсії застосована середня заробітна плата робітників, зайнятих в галузях економіки України за 2007 рік, яка становить 1197,91 грн., у застосуванні показника середньої заробітної робітників, зайнятих в галузях економіки України за 2010 рік, тобто року що передує року перерахунку пенсії, позивачу відмовлено (а.с. 6-8).

У серпні 2011 року позивач також звертався до Управління пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з заявою про перерахунок основної та додаткової пенсії, але йому було відмовлено у перерахунку.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»внесені зміни до ст.ст. 40, 42 Закону та змінено порядок здійснення перерахунку пенсії.

Згідно внесених змін ч.4 ст.42 Закону передбачала, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом 3 ч.1 ст.40 Закону.

Відповідно до абзацу 3 ч.1 ст.40 вказаного Закону у редакції від 28 грудня 2007 року, за вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом 2 ч.1 ст.40, період, за який враховується заробітна плата, після виключення 10 відсотків тривалості страхового стажу, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців.

Згідно пп.3 п.11 постанови КМ України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»№ 530 від 28 травня 2008 року (далі -постанова КМ України № 530 від 28 травня 2008 року), у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом 3 ч.1ст. 40 Закону.

Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року зміни, внесені Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»зміни, визнані такими, що не відповідають Конституції України.

Таким чином, зміни, внесені до ст.ст. 40, 42 Закону Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» втратили чинність 22.05.2008 року. Відповідно, з цього часу відновлено дію ст.ст. 40, 42 Закону у редакції, що діяла до прийняття Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Прийняття нормативно-правового акту про відновлення дії норми закону, яка існувала до внесення до неї змін, що в подальшому були визнані неконституційними, не вимагається.

Положення ч.4 ст.42 Закону у редакції, що були відновлені з 22 травня 2008 року, передбачають, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону.

Отже, згідно чинного на даний час пенсійного законодавства при перерахунку пенсії враховується наступне:

- перебування на роботі протягом 2 років після призначення (попереднього перерахунку) пенсії;

- заробітна плата (доход), з якого була обчислена пенсія або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст. 40 цього Закону (зокрема, абзацу 3 ч.1 ст.40 вже не існує).

Разом з тим, у ч.4 ст.42 Закону у відновленій редакції не передбачено застосування під час перерахунку пенсії ні показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії (який був передбачений Закону у редакції від 28 грудня 2007 року та постанова КМ України № 530 від 28 травня 2008 року), ні показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (який враховується при визначенні заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії згідно ч.2 ст.40 Закону).

Також слід звернути увагу, що в ч.2 ст.40 Закону у відновленій редакції у формулі визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії зазначено, що показник Зс -це середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. На вказаний показник є посилання лише у формулі, передбаченій для визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії. Посилання на нього у статті, яка передбачає порядок та підстави перерахунку пенсії, відсутні.

З огляду на викладене суд приходить до висновку, що показник «середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії» застосовується виключно при призначенні пенсії та залишається незмінним під час здійснення перерахунку пенсії на підставі ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування».

Вищезазначене узгоджується також з листом Вищого адміністративного суду України № 1049/11/13-11 від 19 липня 2011 року, яким визначена правова позиція зі спірного питання наступним чином: «Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при розв'язанні таких спорів застосуванню підлягають положення Закону № 1058-ІУ, тобто при обчисленні пенсії слід застосувати показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, встановлений частиною 2 статті 40 Закону № 1058-ІУ. Показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, для обчислення пенсії підлягав застосуванню з 1 січня по 22 травня 2008 року. Частина 4 статті 42 Закону № 1058-ІУ не встановлює обмеження можливості працюючого пенсіонера скористатися правом на перерахунок пенсії в будь-який час після її призначення. Однак містить застереження, що наступний перерахунок пенсії може бути проведений не раніш як через два роки після здійснення попереднього. При цьому, під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходи) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії».

З огляду на вищезазначене, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог та визнання дій відповідача протиправними в частині виплати основної пенсії позивачу.

Що стосується виплати додаткової пенсії суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_2 в цій частині є обґрунтованими та такими, що підлягають до часткового задоволення виходячи з наступного.

Відповідно до ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а)державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно ст.51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильскої катастрофи” Законом України № 107-УІ від 28.12.2007 року внесено зміну згідно якої: особам віднесеним до категорії 2 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність

Проте Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року дану зміну до ст. 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильскої катастрофи” визнано неконституційною. Тобто з 22.05.2008 відновлена дія ст. 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильскої катастрофи” в редакції 19.12.1999 року

Таким чином, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд вважає, що при розрахунку державної пенсії, передбаченої ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в Законі про державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Однак, що стосується періоду за який відповідач повинен провести відповідні перерахунки, в цій частині вимоги позивача підлягають задоволенню частково, оскільки Законом України № 3491-VI від 14 червня 2011 року „Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", що набрав законної чинності 19 червня 2011 року до Закону України від 23 грудня 2010 року N 2857-VI „Про державний бюджет України на 2011 рік” внесено зміни та доповнення, а саме прикінцеві положення вищевказаного закону доповнено пунктом 4, відповідно до якого у 2011 році положення ст.ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( 796-12 ) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

6 липня 2011 року Кабінет Міністрів України на виконання пункту 7 вказаного Закону від 14 червня 2011 року № 3491-VI прийняв постанову № 745 "Про встановлення деяких розмірів виплат що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набрала законної сили 23 липня 2011 року.

Позивач в адміністративному позові наводить розрахунок пенсії та додаткової пенсії, при цьому ставить у вимогу зобов'язання щодо виплати конкретної суми. Однак Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення «Про Пенсійний фонд України»і здійснює свої повноваження па підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку територіальні управління. Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»рішення щодо призначення, донарахування, перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Таким чином, суд вважає, що розрахунок додаткової пенсії повинен здійснювати відповідач.

Крім того, позовні вимоги позивача про зобов'язання відповідача провести індексацію ненарахованих і невиплачених сум підвищення до пенсії з виплатою проіндексованих сум не підлягають задоволенню, оскільки відповідно до ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»пенсія є об'єктом індексації, однак індексації підлягають нараховані, але своєчасно не виплачені суми пенсій.

Також, суд не вбачає підстав для винесення окремої ухвали, відповідно до ст. 166 КАС України.

За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в частині визнання дій протиправними та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплатити заборгованість позивачеві за додатковою пенсією як особі віднесеній до 2 категорії учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС за період з 13 березня 2011 року по 22 липня 2011 року.

Підставою для звернення позивача до суду є дії відповідача щодо застосування ним правових актів при нарахуванні соціальних виплат. Визначаючи дії протиправними, суд зобов'язує відповідача здійснити дії, спрямовані на поновлення прав позивача як особи, яка має право на державну соціальну підтримку, передбачену зазначеним вище Законом.

Відповідно до вимог ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсії, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів -у межах суми стягнень за один місяць.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.6, 11, 71, 159-163 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України у Довгинцівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_2 додаткової пенсії як особі, яка віднесена до 2 категорії учасників ліквідації наслідків на Чернобильській АЕС у розмірах, менших, ніж передбачено ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за період з 13 березня 2011 року по 22 липня 2011 року.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України у Довгинцівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_2 заборгованість по додатковій пенсії як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії у розмірі, передбаченому ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 19.12.1991 року за період з 13 березня 2011 року по 22 липня 2011 року.

В іншій частині позов залишити без задоволення.

Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 256 КАС України постанову у частині стягнення недоплаченої додаткової пенсії за один місяць допустити до негайного виконання.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в десятиденний строк в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з моменту отримання копії постанови.

Суддя:В. А. Папарига