Справа: № 2а-239/11 Головуючий у 1-й інстанції: Букіна О.М.
Суддя-доповідач: Федорова Г. Г.
"18" жовтня 2011 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді:
суддів: Федорової Г.Г.,
Данилової М.В., Ключковича Д.Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва на постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 18 березня 2011 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про зобов'язання вчинити певні дії, -
У грудні 2010 року ОСОБА_4 (далі -позивач) звернувся до Солом'янського районного суду м. Києва із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва (далі -відповідач), в якому просив зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва провести із 01 серпня 2009 року відповідно до п.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»перерахунок призначеної пенсії, виходячи із показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні на 2008 р., яка становить 1573,99 грн., та виплати мені недоотримані суми.
Ухвалою Солом'янського районного суду м. Києва від 18 березня 2011 року, позов ОСОБА_4 в частині позовних вимог щодо перерахунку пенсії за період до 27.06.2010 року, залишено без розгляду.
Постановою Солом'янського районного суду м. Києва від 18 березня 2011 року позов ОСОБА_4 задоволено.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва перерахувати та виплатити ОСОБА_4 пенсію з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 рік на підставі статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з 27 червня 2010 року.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні заявлених позивачем вимог.
Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити, а постанову суду першої інстанції скасувати виходячи з наступного.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_4 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва та, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», отримує пенсію.
10 серпня 2009 року, ОСОБА_4 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням заробітної плати та страхового стажу.
У відповідь на заяву відповідачем було надано лист, в якому вказано, що перерахунок пенсії був здійснений із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007, відповідно до ст. 42 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі -Закон № 1058-IV) (в редакції від 09.07.2003 року) з урахуванням заробітної плати за 2007 рік.
Згідно з ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»було внесено зміни до ст. ст. 40, 42 Закону № 1058-IV та змінено порядок здійснення перерахунку пенсії.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року вказані зміни було визнано такими, що не відповідають Конституції України.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Згідно п. 5 рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»визнані неконституційними та втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, зміни, внесені до ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»втратили чинність 22 травня 2008 року.
Відповідно, з 22 травня 2008 року відновлено дію ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»у редакції, що існувала до прийняття Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Правовий аналіз відновленої норми абз. 3 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV дозволяє зробити висновок, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону.
Тобто, правила ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV при перерахунку пенсії застосуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
Положенням п. 6 ст. 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення»та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що приписи постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»від 28 травня 2008 року № 530 не можуть застосовуватись до спірних відносин, а відтак правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну особу в цілому по Україні так і середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки Україні за 2009 рік відсутні.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, а тому вбачається підстави для скасування постанови та ухвалення нового рішення, яким в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_5 до Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва про зобов'язання вчинити певні дії слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва на постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 18 березня 2011 року -задовольнити.
Постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 18 березня 2011 року -скасувати.
Прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 до Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про зобов'язання вчинити певні дії -відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з моменту прийняття, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Суддя:
Суддя: Г.Г. Федорова
М.В. Данилова
Д.Ю. Ключкович