Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
25 жовтня 2011 р. № 2-а- 12744/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єгупенко В.В.
за участю секретаря Вождаєва М.О.
за участю представників сторін:
представник позивач - не прибув.
представника відповідача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом
фізичної особи - підприємця ОСОБА_2
до Головного управління Держкомзему у Харківській області
про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії ,
Позивач, фізична особа - підприємець ОСОБА_2, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд визнати бездіяльність відповідача, яка виразилась в ухиленні від розгляду скарги ФОП ОСОБА_2 від 20.07.2011 р. та ненаданні йому відповіді на скаргу - незаконною та протиправною, зобов'язати відповідача розглянути скаргу від 20.07.2011 р. за участю ФОП ОСОБА_2, надавши можливість особисто викласти аргументи особі, що буде перевіряти скаргу, та надати мотивовану та обґрунтовану відповідь на скаргу від 20.07.2011р.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 21.07.2011 року на адресу Головного управління Держкомзему у Харківській області було направлено скаргу від 20.07.2011 року яку відповідач згідно повідомлення про вручення поштового відправлення отримав 25.07.2011 року, проте на час подачі позовної заяви відповідач в порушення вимог чинного законодавства не надав позивачу будь-яку відповідь на його скаргу у зв'язку з чим останній і звернувся до суду.
В судове засідання позивач та його представник не прибули, про час, дату та місце судового засідання були повідомлені належним чином, представник позивача надав суду заяву в якій просив розглядати справу без його участі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, у задоволенні позову просив відмовити.
Суд, вислухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи 21.07.2011 року адвокат ОСОБА_3. який діє на підставі довіреності в інтересах фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, направив на адресу Головного Управління Держкомзему у Харківській області скаргу щодо скасування припису від 20.07.2011 року, в якій просив 1) скасувати припис старшого державного інспектора з контролю за використанням і охороною земель Нововодолазького району Геруса О.С. від 29.07.2010 року №210782, 2) про результати розгляду скарги повідомити позивача у встановлений чинним законодавством термін (а.с.8-10).
25.07.2011 року Головне Управління Держкомзему у харківській області отримало скаргу позивача, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.11).
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про звернення громадян», громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право: особисто викласти аргументи особі, що перевіряла заяву чи скаргу, та брати участь у перевірці поданої скарги чи заяви; знайомитися з матеріалами перевірки; подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає заяву чи скаргу; бути присутнім при розгляді заяви чи скарги; користуватися послугами адвоката або представника трудового колективу, організації, яка здійснює правозахисну функцію, оформивши це уповноваження у встановленому законом порядку; одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги; висловлювати усно або письмово вимогу щодо дотримання таємниці розгляду заяви чи скарги; вимагати відшкодування збитків, якщо вони стали результатом порушень встановленого порядку розгляду звернень.
Згідно ст. 20 України «Про звернення громадян», звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів. На обґрунтовану письмову вимогу громадянина термін розгляду може бути скорочено від встановленого цією статтею терміну. Звернення громадян, які мають встановлені законодавством пільги, розглядаються у першочерговому порядку.
Відповідно до абзаців 1, 3 пункту 1 Указу Президента України “Про першочергові заходи щодо забезпечення реалізації та гарантування конституційного права на звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування” з метою забезпечення реалізації та гарантування закріплених Конституцією України права на звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, права громадян на участь в управлінні державними справами, а також підвищення ефективності роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування зі зверненнями громадян, ураховуючи необхідність об'єктивного, всебічного і вчасного розгляду звернень громадян відповідно до вимог законодавства України, керуючись частиною другою статті 102 Конституції України та статтею 28 Закону України "Про звернення громадян" передбачено Кабінету Міністрів України, міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським, районним державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування вжити невідкладних заходів щодо забезпечення реалізації конституційних прав громадян на письмове звернення та особистий прийом, обов'язкове одержання обгрунтованої відповіді, неухильного виконання норм Закону України "Про звернення громадян", упорядкування роботи зі зверненнями громадян, зокрема, щодо: недопущення надання неоднозначних, необгрунтованих або неповних відповідей за зверненнями громадян, із порушенням строків, установлених законодавством; створення умов для участі заявників у перевірці поданих ними заяв чи скарг, надання можливості знайомитися з матеріалами перевірок відповідних звернень.
Згідно з підпунктом 35 пункту 4 Положення про головне управління Держкомзему в області, затвердженого наказом Держкомзему України від 17.06.2008 р. №123, зареєстрованого Мін'юстом України від 10.07.2008 р. за №623/15314 Головне управління Держкомзему у області відповідно до покладених па нього завдань організовує розгляд звернень громадян з питань, що належать до його компетенції, забезпечує в межах своєї компетенції виявлення та усунення причин виникнення скарг громадян.
Згідно зі ст. 3 Закону України «Про звернення громадян» під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Отже скарга ОСОБА_2 від 20.07.2011 р. є зверненням в розумінні п.п.35 п.4 зазначеного вище Положення.
Згідно зі ст.7 Закону України «Про звернення громадян» звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.
Порушені зверненні позивача питання відносяться до компетенції відповідача в силу вимог Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», Закону України «Про землеустрій».
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Головним управління Держкомзему України у Харківській області не наведено доказів, які б підтверджували, що скарга позивача розглянута у встановлені Законом України “Про звернення громадян” строки, вжито заходи, необхідні для повідомлення позивача про розгляд його скарги комісією, направлення відповіді за результатами розгляду скарги.
Таким чином, суд приходить до висновку про незаконність Головним управління Держкомзему України у Харківській області по розгляду скарги позивача від 20.07.2011 року.
Щодо вимоги позивача розглянути скаргу від 20.07.2011 року за його участю та надати можливість особисто викласти аргументи особі що буде перевіряти його скаргу суд зазначає наступне:
Як вбачається зі скарги від 20.07.2011 року, позивач просив лише повідомити його у встановлений чинним законодавством термін про результати вказаної скарги, проте вимог про надання йому можливості особисто викласти аргументи особі, що буде перевіряти його скаргу не містить. Тому суд не вбачає підстав для задоволення цієї вимоги.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 7 Закону України “Про звернення громадян” звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.
З аналізу вказаних норм, і наявних в матеріалах справи доказів, суд приходить до висновку, що Головним Управління Держкомзему України у Харківській області допущено порушення вимог, передбачених Конституцією України та законами України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 7,19,20 Закону України “Про звернення громадян”, ст.ст. 11, 12, 51, 71, ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 161ст. 162, ст. 163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Головного управління Держкомзему у Харківській області про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Головного управління Держкомзему у Харківській області яка виразилась в ухиленні від розгляду скарги та ненаданні відповіді на скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 від 20.07.2011 року - незаконною та протиправною.
Зобов'язати Головне управління Держкомзему у Харківській області розглянути скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 від 20.07.2011 року у встановленому законодавством України порядку.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 28 жовтня 2011 року.
Суддя Єгупенко В.В.