Постанова від 27.10.2011 по справі 12640/11/2070

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2011 р. № 2-а- 12640/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий суддя Бабаєв А.І.

при секретарі судового засідання Свіргун О.О.

за участі представника позивача ОСОБА_1 (довіреність № 148 від 30.12.2010 року)

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" до управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області про визнання протиправними дій та визнання неправомірними і скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Харківське обласне комунальне підприємство "Дирекція розвитку інфраструктури території" (далі - ХОКП "Дирекція розвитку інфраструктури території") звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області, в якому просить суд:

- визнати неправомірними та скасувати у рішення управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду від 28.03.2011 року № 265, № 269, № 267, № 271.

- визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області з перерозподілу сум страхових внесків по особовому рахунку 33,2%, сплачених протягом березня-жовтня 2009 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначило, що в рішеннях № 265, № 269, № 267, № 271 відповідач нараховує пеню та застосовує фінансові санкції до філії Харківського обласного комунального підприємства "ДРІТ", проте такої назви філії не існує, так відповідно до положення про філію Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" "Куп'янське підприємство теплових мереж" філія має повну та скорочену назву, а саме філія Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" "Куп'янське підприємство теплових мереж" (філія ХОКП "Дирекція розвитку інфраструктури території" "Куп'янське ПТМ"), згідно заяви про реєстрацію платника страхових внесків значиться філія Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" "Куп'янське підприємство теплових мереж''. Разом з цим позивач посилається на те, що філія, сплачуючи поточні страхові внески протягом березень - жовтень 2009 року, в платіжних дорученнях у реквізиті "Призначенні платежу" вказувала визначені нею періоди і певні відсотки (33,2%) та розрахункові рахунки, на які направлялися платежі. Відповідач сплачені суми страхових внесків зараховував без урахування їх призначення відповідно до платіжних доручень в рахунок погашення пені, фінансових санкцій, фактично здійснюючи перерозподіл сплачених сум страхових внесків між картками особового рахунку платника, що не передбачено нормами чинного законодавства. Позивач вважає, що відповідачем порушено вимоги п.п.9.3.2 Інструкції, а оскаржувані рішення не відповідають вимогам щодо оформлення та змісту, визначеного додатком № 14, а саме: в ньому не вірно вказано назву філії до якої застосовуються фінансові санкції та нараховується пеня, не вірно визначені періоди (дата виникнення боргу, який погашається та дата його погашення, тобто дата останнього платежу на який нараховується фінансова санкція).

Представник позивача в судове засідання прибув, просив суд задовольнити позов.

Відповідач, управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області, проти позову заперечувало та просило відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування заперечень управління зазначило, що Харківське обласне комунальне підприємство "Дирекція розвитку інфраструктури території" несвоєчасно сплачено страхові внески, у зв'язку з чим було застосовано штрафні санкції та нараховано пеню. Крім цього зазначило, що форма та зміст оскаржуваних рішень відповідають Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV від 09.07.2003 року (далі - Закон № 1058-IV) та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.03 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663 (далі - Інструкція), а посилання позивача на порушення управлінням ст. 106 цього Закону та п. 10 вказаної Інструкції повністю спростовується розрахунком фінансових санкцій та пені. Також відповідач вказав, що постановою Харківського окружного адміністративного суду від 10.11.2010 року по справі № 2а-7159/10 було стягнуто з позивача суму заборгованості зі сплати страхових внесків штрафу та пені за період з жовтня 2009 року по травень 2010 року та постановою Харківського окружного адміністративного суду від 10.11.2010 року по справі № 2а-3712/11 було стягнуто з позивача суму заборгованості зі сплати страхових внесків штрафу та пені за період з серпня 2010 року по лютий 2011 року.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, просив у наданих запереченнях розглядати справу за його відсутності.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, Харківське обласне комунальне підприємство "Дирекція розвитку інфраструктури території" знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду Україна в Куп'янському районі Харківської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV від 09.07.2003 року (в редакції Закону України № 799-VI від 25.12.2008 року), позивач є страхувальником.

Згідно з ч. 3 ст. 18 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV від 09.07.2003 року (в редакції Закону України № 799-VI від 25.12.2008 року), страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV від 09.07.2003 року, обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески. Згідно з п. 11.11 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.03 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 (в редакції Закону України № 20-1 від 14.11.2008 року), платники щомісяця складають у двох примірниках розрахунки суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно.

Згідно з п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV від 09.07.2003 року (в редакції Закону України № 799-VI від 25.12.2008 року), страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески до Пенсійного фонду. Відповідно до ч. 6 ст. 20 вище зазначеного Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Позивач у строки, визначені законодавством зобов'язання по сплаті страхових внесків не виконав. Частиною 12 статті 20 Закону передбачена сплата страхових внесків страхувальниками незалежно від фінансового стану платника.

У відповідності до ч. 5 ст. 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV від 09.07.2003 року (в редакції Закону України № 799-VI від 25.12.2008 року), суми недоїмки погашаються у порядку календарної черговості їх виникнення за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Відповідно п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV від 09.07.2003 року (в редакції Закону України № 799-VI від 25.12.2008 року), за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції, а саме накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Судом встановлено, що УПФУ в Куп'янському районі Харківської області за несвоєчасне погашення сум пенсійних внесків виносило такі рішення від 28.03.2011 року:

- № 265 на суму пені у розмірі 122 745,95 грн. за період з 20.02.2009 року по 28.12.2010 року;

- № 269 на суму штрафу у розмірі 18 495,02 грн. за період з 20.02.2009 року по 28.12.2010 року;

- № 267 на суму пені у розмірі 13 060,99 грн. за період з 21.04.2009 року по 08.02.2011 року;

- № 271 на суму штрафу у розмірі 903,52 грн. за період з 21.04.2009 року по 08.02.2011 року (а.с. 11-14).

Не погодившись з зазначеними рішеннями УПФУ в Куп'янському районі Харківської області, ХОКП "Дирекція розвитку інфраструктури території" оскаржило їх в адміністративному порядку до Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області. Рішенням начальника ГУПФУ в Харківській області про результати розгляду скарги № 1453-07/20 від 25.05.2011 року рішення від 28.03.2011 року: № 265, № 269, № 267, № 271 були залишені без змін, а скарга без задоволення (а.с. 15-18). Рішення УПФУ в Куп'янському районі Харківської області були також оскаржені до Пенсійного фонду України, але рішенням заступника голови правління № 16671/09-10 від 11.08.2011 року про результати розгляду скарги оскаржувані рішення були залишені без змін, а скарга без задоволення (а.с. 19-20).

01.06.2011 року позивачем було надано до начальника УПФУ в Куп'янському районі Харківської області заяву про внесення змін до карток особових рахунків щодо внесення даних про надходження платежів в розмірі 469 188,20 грн. а період з березня 2009 року по жовтень 2009 року (а.с. 38-39).

В ході судового розгляду представником позивача не заперечувалось те, що позивачем не своєчасно та не в повному обсязі було сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.

Зі змісту рішень УПФУ в Куп'янському районі Харківської області від 28.03.2011 року: № 265, № 269, № 267, № 271 слідує, що правовою підставою для їх винесення суб'єкт владних повноважень вказав п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції Закону України № 799-VI від 25.12.2008 року), згідно з яким за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум (абз.1 п.2 ч.9 ст.106); одночасно на суми своєчасно не сплачених страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу (абз.2 п.2 ч.9 ст.106).

Виходячи із системного аналізу положень ст. 106 Закону № 1058-IV (в редакції Закону України № 799-VI від 25.12.2008 року) та п.п. 9, 10 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.03 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 (в редакції Закону України № 20-1 від 14.11.2008 року), які визначають порядок розрахунку фінансових санкцій та пені та їх оформлення, рішення про застосування фінансових санкцій повинно містити у собі періоди, з якого починається розрахунок санкції та пені (дата виникнення боргу, який погашається) та дата його погашення (дата останнього платежу, на який нараховується фінансова санкція).

Із досліджених в судовому засіданні оскаржуваних рішень вбачається, що фінансова санкція та пеня застосовані до позивача за період з 20.02.2009 року по 08.02.2011 року, тобто чітко вказано дату виникнення боргу, який погашається та дата його погашення, тобто дата останнього платежу на який нараховується фінансова санкція.

Твердження позивача, що УПФУ в Куп'янському районі Харківської області протиправно перерозподілило суми страхових внесків, сплачених позивачем протягом березня-жовтня 2009 року не відповідає ч. 5 ст. 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV від 09.07.2003 року (в редакції Закону України № 799-VI від 25.12.2008 року), яким зазначено що суми недоїмки погашаються у порядку календарної черговості їх виникнення за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Тобто, Законом № 1058-IV прямо вказано порядок дій територіального органу Пенсійного фонду, тому УПФУ в Куп'янському районі Харківської області правомірно зараховувало сплату поточних сум страхових внесків, в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Суд зазначає, що посилання позивача на порушення відповідачем п.п. 9.3.2 Інструкції (в редакції Закону України № 20-1 від 14.11.2008 року) спростовується розрахунком фінансової санкції та пені по особовому рахунку позивача, які надані до матеріалів справи.

Також, суд звертає увагу на те, що розрахунок суми фінансової санкції здійснюється на підставі облікових даних картки особового рахунка страхувальника, яка формується за даними звітів платника, що розраховуються ним самостійно.

До матеріалів справи надана картка особового рахунку позивача, з якого вбачається коли та в яких розмірах позивачем було сплачено суми страхових внесків, нарахованих за відповідний базовий звітний період. Так, ХОКП "Дирекція розвитку інфраструктури території" мало прострочену заборгованість за період з 20.02.2009 року по 08.02.2011 року, про що свідчать дані картки особового рахунку платника, тому відповідач застосував фінансові санкції від 28.03.2011 року за рішеннями № 265, № 269, № 267, № 271 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату страхувальником страхових внесків. Суми штрафних санкцій розраховані із застосуванням 10 % своєчасно не сплачених сум страхових внесків. Пеня розрахована за кожний день прострочення платежу в розмірі 0,1 % своєчасно несплачених сум. Факт наявності у підприємства заборгованості перед відповідачем підтверджується карткою особового рахунку страхувальника.

Суд зазначає, що при порівнянні оскаржуваних рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені, які приймалися щодо позивача та розрахунків фінансових санкцій та пені, які надані до матеріалів справи, встановлено правильність нарахування штрафних санкцій та пені.

Згідно п. 10.11 Інструкції у разі коли страхувальник має несплачені суми недоїмки, пені та фінансових санкцій та здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються шляхом перерозподілу такої сплаченої суми в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку черговості їх виникнення.

При цьому протягом п'яти робочих днів після закінчення базового звітного місяця орган Пенсійного фонду складає повідомлення, в якому міститься інформація про суми розподілу сплачених коштів, за формою згідно з додатком 22 цієї Інструкції, яке надсилається (вручається) платнику.

УПФУ в Куп'янському районі Харківської області суду були надані копії повідомлень за формою згідно з додатком 22 та копії повідомлень про вручення поштового відправлення щодо їх направлення позивачу (а.с. 93-118).

Таким чином, позивач належним чином був повідомлений про розподіл сплачених страхових внесків.

Щодо твердження позивача, що у рішеннях про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду відповідачем невірно зазначено назву підприємства позивача, суд зазначає.

Суд проаналізувавши оскаржувані рішення вказує, що відповідачем в рішеннях № 265, № 269, № 267, № 271 від 28.03.2011 року зазначена назва філії позивача, яка є скороченою відповідачем не відповідно до положення про філію Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" "Куп'янське підприємство теплових мереж" однак, в рішеннях зазначено код ЄДРПОУ 34013866, який відповідає коду філії позивача.

Отже, зазначене не може бути підставою для скасування оскаржуваних рішень.

Також, суд зазначає, що позивачем не заперечувався той факт, що філія зареєстрована в управлінні Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України та ним не своєчасно та не в повному обсязі сплачувались страхові внески, код ЄДРПОУ вказаний в рішеннях є кодом ЄДРПОУ філії позивача та оскаржувані рішення були винесені на підставі розрахунку фінансової санкції та пені по філії Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" "Куп'янське підприємство теплових мереж" (код ЄДРПОУ 34013866) та карткою особового рахунку страхувальника, що підтверджується матеріалами справи.

Разом з цим факт існування за позивачем заборгованості по сплаті страхових внесків підтверджується постановами Харківського окружного адміністративного суду по справі № 2а-7159/10/2070 від 10.11.2010 року та по справі № 2а-3712/11/2070 від 08.06.2011 року, які надані до матеріалів справи.

Тобто, позивач мав недоїмку за період з 20.02.2009 року по 08.02.2011 року, тому відповідачем правомірно було застосовано фінансові санкції та пеню та винесені рішення № 265, № 269, № 267, № 271.

Враховуючи вище зазначене суд вважає, що відповідач під час винесення оскаржуваних рішень дів на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 163, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" до управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області про визнання протиправними дій та визнання неправомірними і скасування рішень - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Бабаєв А.І.

Повний текст постанови виготовлений 01.11.2011 року.