Справа № 2-а/1970/2571/11
"22" вересня 2011 р. Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої Дерех Н.В.
секретаря Вальчук І.М.
за участю:
представника позивача Рацин Р.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції до Комунального автотранспортного підприємства Тернопільської міської ради про стягнення заборгованості,
Тернопільська об'єднана державна податкова інспекція ( надалі позивач, Тернопільська ОДПІ) звернулася до адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального автотранспортного підприємства Тернопільської міської ради (надалі відповідач) про стягнення заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами шляхом стягнення коштів з рахунків у банках, що обслуговують підприємство на загальну суму 31167,02 грн.
Представник позивача Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції в судовому засіданні подав до суду письмове клопотання в якому зменшує суму позовних вимог та просить стягнути з відповідача 6 067 грн. 02 коп. Також суду пояснив, що Комунальне автотранспортне підприємство Тернопільської міської ради перебуває на обліку як платник податків і зобов'язане їх сплачувати своєчасно та в повному об'ємі, однак за відповідачем виникла заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами на загальну суму 6 067 грн. 02 коп., а саме 1 371 грн. 20 коп. штрафних фінансових санкцій за порушення законодавства про патентування та за порушення норм регулювання обігу готівки, 4 695 грн. 82 коп. по податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин, які підприємство добровільно не погашає, а тому просить стягнути заборгованість в примусовому порядку.
Відповідач -Комунальне автотранспортне підприємство Тернопільської міської ради в судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином, не повідомив причини неприбуття та не подав заяви про розгляд справи за його відсутності. Тому суд вважає, що справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Суд, заслухавши у судовому засіданні представника позивача, дослідивши представлені докази по справі у їх сукупності, приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, грунтуються на вимогах чинного законодавства, а отже підлягають до задоволення, виходячи з наступних міркувань.
Комунальне автотранспортне підприємство Тернопільської міської ради зареєстроване, як суб'єкт підприємницької діяльності юридична особа 26.01.2004р,, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію. Відповідач перебуває на обліку в Тернопільській ОДПІ як платник податків і відповідно до ст.67 Конституції України та ст.36 Податкового кодексу України на нього покладений обов'язок сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Тернопільською ОДПІ було проведено позапланову виїзну перевірку відповідача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2005р. по 31.12.2009р. на основі якої складено Акт №3844/23-420/32736580 від 27.04.2010 року. Перевіркою було встановлено факт порушення п.2.8 ст.2 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», а саме перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі 20.08.2009р. та 30.11.2009р. в загальній сумі 685 грн. 60 коп. Відповідно до п.2 ст.1 Указу президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки»відповідальність за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касі встановлюється у подвійному розмірі сум, які перевищують встановлений ліміт -1371 грн. 20 коп. На основі Акту Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією винесено податкове повідомлення-рішення №0000232303 від 13.05.2010 року. Також 01.03.2010р. відповідачем до Тернопільської ОДПІ було подано розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів де Комунальним автотранспортним підприємством самостійно вказано суму податку, що підлягає сплаті.
Оскільки, згідно п.1 ст.2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" , на органи державної податкової служби покладено завдання здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством та відповідно до п.11 ст.11 вищезазначеного Закону до повноважень органів державної податкової служби належить право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Комунальному автотранспортному підприємству було донараховано по Акту від 27.04.2010 №3844/23-420/32736580 -1 371 грн.20 коп. штрафних фінансових санкцій по штрафній санкції за порушення законодавства про патентування та за порушення норм регулювання обігу готівки, відповідно до розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів встановлено заборгованість в сумі 4 695 грн. 82 коп.
Таким чином, судом встановлено, що за Комунальним автотранспортним підприємством Тернопільської міської ради залишається заборгованість перед бюджетом на загальну суму 6 067 грн. 02коп., що підтверджується довідкою про наявність податкового боргу та картками особового рахунку платника податку.
При цьому суд враховує, що доказів оскарження, скасування чи визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №0000232303 від 13.05.2010 року. відповідачем Комунальним автотранспортним підприємством Тернопільської міської ради не подано.
Приймаючи до уваги, що відповідач станом на день розгляду спору суму податкового боргу не сплатив, позов про стягнення заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами слід задовольнити.
керуючись, ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160 -163 КАС України, суд -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Комунального автотранспортного підприємства Тернопільської міської ради заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами шляхом стягнення коштів з рахунків у банках, що обслуговують підприємство на загальну суму 6 067 ( шість тисяч шістдесят сім) грн. 02 коп., з них:
- 1 371 грн. 20 коп. -штрафні санкції за порушення законодавства про патентування ,за порушення норм регулювання обігу готівки;
- 4 695 грн. 82 коп - по податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня постановлення постанови апеляційної скарги у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Копію постанови направити відповідачу Комунальному автотранспортному підприємству Тернопільської міської ради.
Головуючий суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.