Справа № 2-а-3268/10/1970
"24" листопада 2010 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
судді Баб'юка П.М., при секретарі судового засідання Михайловській Н.В.
за участю:
представника позивача: Креховця В.І.
представників відповідача: Хара О.І., Балешта А.І., Кіндрат Г.М.
представник третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача Чортик П.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Контрольно -ревізійного управління в Тернопільській області до Тернопільського обласного комунального клінічного шкірно-венерологічного диспансеру, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача Головне управління охорони здоров'я Тернопільської обласної державної адміністрації про стягнення коштів,
Контрольно-ревізійне управління в Тернопільській області звернулося до суду з адміністративним позовом до Тернопільського обласного комунального клінічного шкірно-венерологічного диспансеру про стягнення коштів в сумі 18628 гривень в дохід обласного бюджету.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на виконання п.3.7 Плану контрольно-ревізійної роботи Головного контрольно-ревізійного управління на ІІ квартал 2010 року проведено планову документальну ревізію фінансово-господарської діяльності Головного управління охорони здоров'я Тернопільської обласної державної адміністрації за період з 01.01.2008 по 01.06.2010, за результатами якої складено акт від 09.07.2010 № 04-22/41. Проведеною ревізією правильності обрахування потреби в бюджетних асигнуваннях на 2008-2009 роки встановлено, що в штатних розписах шести медичних установ, підпорядкованих головному управлінню охорони здоров'я Тернопільської обласної державної адміністрації, в тому числі Тернопільського обласного комунального клінічного шкірно-венерологічного диспансеру передбачений річний фонд оплати праці працівників (операторів котелень), які працюють посезонно, що спричинило завищення потреби в бюджетних асигнуваннях, в порушення п. 20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2002 №228. Як наслідок, зайво затверджено в штатних розписах видатків на загальну суму 165466,65 грн., в тому числі 2008 рік -80491,47 грн., 2009 рік -84975,18 грн. сума матеріальної шкоди (збитків) обласному бюджету склала 165466,65 грн. За рахунок вищевказаного в підвідомчих установах, які передбачали річний фонд оплати праці працівників, які працюють посезонно (опалювачі, кочегари) утворилась економія коштів по фонду оплати праці, які використовувались на інші виплати. Зокрема, внаслідок завищення потреби в бюджетних коштах, відповідачу зайво виділено кошти обласного бюджету в сумі 18628 гривень, які підлягають стягненню в судовому порядку відповідно до п.8 ст.10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні».
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі з мотивів викладених в позовній заяві, просить задовольнити.
Представники відповідача позову не визнали, заперечили проти його задоволення, пояснили, що в штатних розписах на 2008-2009 роки помилково вказано сезонні працівники, оскільки в диспансері функціонує дві котельні та стаціонарне відділення для якого передбачене цілодобове гаряче водопостачання. Кошти, передбачені в кошторисах на 2008-2009 роки використані в повному обсязі на оплату праці, а тому висновки позивача щодо економії коштів є безпідставними.
Представник третьої особи - Головного управління охорони здоров'я Тернопільської обласної державної адміністрації проти позову заперечив та пояснив, що при затвердженні штатних розкладів відповідача на 2008-2009 роки допущено помилку, а саме: вказані посади «опалювач на сезон»при тому, що передбачено річний фонд оплати праці вказаних працівників. Теплові пункти Тернопільського обласного комунального клінічного шкірно-венерологічного диспансеру потребують постійного круглорічного обслуговування, тому потреба відповідача в бюджетних асигнуваннях на 2008-2009 роки на оплату праці вказаних працівників розрахована на рік, відповідно до прогнозованих даних виходячи з фактичних видатків попереднього звітного періоду з врахуванням вимог чинного законодавства.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»органи державної контрольно -ревізійної служби мають право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів та у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, одержані підконтрольними установами, за незаконними угодами, без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства.
На виконання п.3.7 Плану контрольно-ревізійної роботи Головного контрольно-ревізійного управління на ІІ квартал 2010 року позивачем проведено планову документальну ревізію фінансово-господарської діяльності Головного управління охорони здоров'я Тернопільської обласної державної адміністрації за період з 01.01.2008 по 01.06.2010.
За результатами ревізії складено акт від 09.07.2010 року № 04-22/41, в якому зазначено, що проведеною ревізією правильності обрахування потреби в бюджетних асигнуваннях на 2008-2009 роки встановлено, що в штатних розписах шести медичних установ, підпорядкованих Головному управлінню охорони здоров'я Тернопільської обласної державної адміністрації, в тому числі Тернопільського обласного комунального клінічного шкірно-венерологічного диспансеру передбачений річний фонд оплати праці працівників (операторів котелень), які працюють посезонно, що спричинило завищення потреби в бюджетних асигнуваннях, в порушення п. 20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2002 року № 228. Як наслідок, зайво затверджено в штатних розписах видатків на загальну суму 165466,65 грн., в тому числі 2008 рік -80491,47 грн., 2009 рік -84975,18 грн. сума матеріальної шкоди (збитків) обласному бюджету склала 165466,65 грн. За рахунок вищевказаного в підвідомчих установах, які передбачали річний фонд оплати праці працівників, які працюють посезонно (опалювачі, кочегари) утворилась економія коштів по фонду оплати праці, які використовувались на інші виплати. Зокрема, відповідно до розрахунку затвердженого і використаного фонду оплати праці сезонними операторами котелень, внаслідок завищення потреби в бюджетних коштах відповідачу зайво виділено кошти обласного бюджету в сумі 18628 гривень.
Згідно п. 20 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року N 228 «Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ»під час визначення обсягів видатків та/або надання кредитів з бюджету розпорядників нижчого рівня головні розпорядники повинні враховувати об'єктивну потребу в коштах кожної установи, виходячи з її основних виробничих показників і контингентів, які встановлюються для установ (кількість класів, учнів у школах, ліжок у лікарнях, дітей у дошкільних закладах тощо), обсягу виконуваної роботи, штатної чисельності, необхідності погашення дебіторської і кредиторської заборгованості та реалізації окремих програм і намічених заходів щодо скорочення витрат у плановому періоді.
Обов'язковим є виконання вимоги щодо першочергового забезпечення бюджетними коштами видатків на оплату праці з нарахуваннями, а також на господарське утримання установ. Під час визначення видатків у проектах кошторисів установи повинен забезпечуватися суворий режим економії коштів і матеріальних цінностей. До кошторисів можуть включатися тільки видатки, передбачені законодавством, необхідність яких обумовлена характером діяльності установи. Видатки на придбання обладнання, капітальний ремонт приміщень тощо, які не є першочерговими, можуть передбачатися лише за умови забезпечення коштами невідкладних витрат та відсутності заборгованості. При цьому видатки на заробітну плату з коштів спеціального фонду обчислюються залежно від обсягу діяльності, що провадиться за рахунок цих коштів, із застосуванням встановлених законодавством норм, які використовуються установами аналогічного профілю.
Мінфін має право визначати на кожний рік порядок врахування у кошторисах обсягів заборгованості, яка виникла внаслідок непогашення бюджетних зобов'язань установ.
З досліджених в судовому засіданні документів встановлено, що штатними розписами відповідача на 2008-2009 роки передбачено посади «опалювачів на сезон»в кількості 3 одиниці, при тому, що фонд оплати праці вказаних працівників заплановано на цілий рік. Згідно пояснень представника третьої особи - Головного управління охорони здоров'я Тернопільської обласної державної адміністрації (розпорядник коштів) вказані посади зазначені як сезонні помилково, оскільки теплові пункти Тернопільського обласного комунального клінічного шкірно-венерологічного диспансеру потребують постійного круглорічного обслуговування опалювачами у зв'язку з виробничою необхідністю для виконання ремонтно-профілактичних робіт в системі опалення та для забезпечення закладу гарячою водою цілодобово.
Крім цього, в судовому засіданні встановлено, що кошти з фонду оплати праці опалювачів які передбачені в кошторисах установи на 2008-2009 роки використані відповідачем в повному обсязі на оплату праці працівників, які здійснювали обслуговування котелень, на оплату праці в святкові дні, на доплату за роботу в нічний час та виплату індексації заробітної плати.
Враховуючи наведене, суд приходить до переконання, що при розрахунку потреби відповідача в бюджетних асигнуваннях на 2008-2009 роки по фонду оплати праці працівників опалювачів головним розпорядником враховано об'єктивну потребу в коштах установи, до кошторису включалися тільки видатки, передбачені законодавством, необхідність яких обумовлена характером діяльності установи. Висновок контрольно-ревізійного органу щодо наявності в штатних розписах відповідача зайво затверджених видатків не підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами.
Разом з тим, позивачем не надано, а судом не здобуто жодних доказів порушення відповідачем по справі Тернопільським обласним комунальним клінічно шкірно-венерологічним диспансером вимог чинного законодавства України стосовно складання, виконання кошторису установи, затвердження фонду заробітної плати.
Також слід зазначити, що відповідно до листа Головного управління охорони здоров'я Тернопільської обласної державної адміністрації від 15.09.2010 року №3928 повернення коштів до обласного бюджету призведе до зменшення фонду оплати праці відповідача в поточному році та виникнення заборгованості по виплаті заробітної плати.
За таких встановлених обставин, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 153,160-163,167 КАС України, Законом України “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні”, суд, -
У позові Контрольно-ревізійного управління в Тернопільській області до Тернопільського обласного комунального клінічного шкірно-венерологічного диспансеру про стягнення в дохід обласного бюджету коштів в сумі 18628 (вісімнадцять тисяч шістсот двадцять вісім) грн. - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд у порядок і строки, передбачені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
В повному обсязі постанова складена та підписана 26 листопада 2010 року.
Головуючий суддя Баб'юк П.М.
копія вірна
Суддя Баб'юк П.М.