Справа: № 2а/2570/881/2011 Головуючий у 1-й інстанції: Заяць О.В.
Суддя-доповідач: Романчук О.М
Іменем України
"18" жовтня 2011 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого-судді: Романчук О.М.,
Суддів: Глущенко Я.Б.,
Шелест С.Б.,
при секретарі: Воронець Н.В.,
розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 24 березня 2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_3 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Чернігівській області про визнання бездіяльності щодо несвоєчасної видачі належного йому форменого одягу під час проходження служби цивільного захисту та ненарахування і невиплати грошової компенсації після звільнення за неотриманий формений одяг протиправною та зобов'язання нарахувати та виплатити йому грошову компенсацію за неотриманий формений одяг.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 24 березня 2011 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач по справі подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників судового процесу, які зявилися у судове засідання, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, судом першої інстанції зазначено, що позивач проходив службу в органах цивільного захисту та не був військовослужбовцем, а тому права на отримання грошової компенсації замість неодержаного форменого одягу не мав.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, наказом по особовому складу від 12.01.2011 року № 8 о/с старшого прапорщика служби цивільного захисту ОСОБА_3 згідно Положення про проходження служби особами рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту виключений з кадрів МНС звільнено у відставку за станом здоров'я (зі зняттям з військового обліку) за пп. 3 п. 99 та з 12.01.2011 року виключено з усіх видів забезпечення.
18.01.2011 року позивач звернувся до начальника управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Чернігівській області із заявою щодо виплати йому грошової компенсації за неотриманий ним формений одяг.
Разом із тим, позивачу було відмовлено у виплаті вказаної компенсації.
Відповідачем зазначено, що відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження опису та зразків форменого одягу і відповідних знаків розрізнення особового складу органів і підрозділів цивільного захисту і норм забезпечення форменим одягом»звільненим особам рядового та начальницького складу недоотриманий на момент звільнення форменний одяг не видається і грошова компенсація не нараховується.
Правові та організаційні засади у сфері цивільного захисту, в тому числі статус та порядок проходження служби особовим складом, врегульовані Законом України «Про правові засади цивільного захисту».
Так, відповідно до ч. 1 ст. 48 Закону України «Про правові засади цивільного захисту», особовий склад органів і підрозділів цивільного захисту забезпечується за рахунок коштів, що виділяються на їх утримання з Державного бюджету України, форменим одягом та відповідними знаками розрізнення.
Опис та зразки форменого одягу і відповідних знаків розрізнення особового складу органів і підрозділів цивільного захисту і норм забезпечення форменим одягом затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2005 р. № 795.
Підпунктом 5 пункту 2 вказаної постанови передбачено, що особам рядового та начальницького складу, звільненим після закінчення строку контракту, за станом здоров'я, у зв'язку із скороченням штатів, через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту керівництвом відповідного органу чи підрозділу цивільного захисту, недоотриманий на момент звільнення формений одяг не видається і грошова компенсація не нараховується.
Вказана норма є чинною.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»дія цього Закону поширюється на: 1) військовослужбовців Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - правоохоронних органів), Державної спеціальної служби транспорту, які проходять військову службу на території України, і військовослужбовців зазначених вище військових формувань та правоохоронних органів - громадян України, які виконують військовий обов'язок за межами України, та членів їх сімей; 2) військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти; 3) військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, і членів їх сімей.
Натомість, порядок проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту визначається саме Законом України «Про правові засади цивільного захисту»та Положенням про проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, яке затверджується Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого позивача і було звільнено.
Отже, судом першої інстанції правильно зроблено висновок, що позивач військовослужбовцем не був, а недоотриманий на момент звільнення формений одяг особам рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту не видається і грошова компенсація не нараховується.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
При цьому, апелянтом не спростовано правомірність вищезазначених мотивів і висновків суду першої інстанції.
Відповідно до ст. 159 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Враховуючи вищевикладене, судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому, у відповідності до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 24 березня 2011 року -без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст виготовлено: 21 жовтня 2011 року.
Головуючий суддя: О.М. Романчук
Судді: Я.Б. Глущенко
С.Б. Шелест