Ухвала від 31.08.2011 по справі 2а/0570/5615/2011

Головуючий у 1 інстанції - Стойка В.В.

Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2011 року справа №2а/0570/5615/2011 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Компанієць І.Д.

суддів Нікуліна О.А. , Жаботинської С.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29 червня 2011 року по адміністративній справі №2а/0570/6105/2011 за позовом оперативного воєнізованого гірничорятувального загіну до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Донецька про зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 29 червня 2011 року позовні вимоги Оперативного воєнізованого гірничорятувального загіну до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Донецька про зобов'язання вчинити певні дії - задоволено. Зобов'язано УПФУ в Київському районі м. Донецька вчинити дії щодо приведення своїх розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком №1 за період з 01.04.2010р. по 25.08.2010р. у відповідність до чинного законодавства і діючих нормативних документів, а саме:

-вилучити з вищезазначених розрахунків 8 колишніх працівників О ВГРЗ, які набули статусу пенсіонера і мали особовий рахунок пенсіонера до 01.01.2004р.;

-в своїх розрахунках відповідачеві стаж роботи працівника на даному підприємстві визначати тільки шляхом переводу років у місяці, а саме в повних роках та місяцях, виключити з графи 8 розрахунків дні, або відсотки днів до місяця і зробити відповідний перерахунок в графах 13 та 16 розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №1 за період квітень-серпень 2010р.

-виключити з розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №1 за березень 2010р. пенсіонера ОСОБА_2 (№ 16 в розрахунках без вих. та дати), так як в О ВГРЗ така особа ніколи не працював і не працює.

З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач та звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить судове рішення скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Вважає, що суд першої інстанції не звернув увагу на положення ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», зробив помилковий висновок, що при перерахуванні відповідачем днів у місяці збільшується сума витрат на доставку та виплату пенсій, оскільки УПФУ враховує дні роботи застрахованих осіб шляхом переводу днів у місяці у відсотковому відношенні. Щодо виключення ОСОБА_2 суд не звернув уваги на те, що при нарахуванні пенсії має значення ідентифікаційний номер, а по-батькові ОСОБА_2 записано з опискою в зв'язку з застарілою технікою. Відповідно до п.6.4, п.6.8, п.6.9 Інструкції №21-1 розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій є документом, на підставі якого виникає обов'язок підприємства щодо відшкодування пільгових пенсій.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Перевіривши за матеріалами справи наведені у апеляційній скарзі доводи, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що Оперативний воєнізований гірничорятувальний загін зареєстрований як юридична особа 10 січня 2003 року виконавчим комітетом Донецької міської ради, ідентифікаційний код юридичної особи 00159441 (а.с. 95)

Управління Пенсійного фонду України у Київському районі міста Донецька є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.

Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із змінами і доповненнями, внесеними Законами України, що діяли на момент виявлення правопорушення.

Статтею 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено поняття страхових внесків як коштів відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до страхових внесків (коштів, сплачених на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування) не відносить витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, і в розумінні цього Закону, це є плата, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, зокрема, особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення ".

У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Отже, відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 - IV від 09 липня 2003р., який набув чинності з 01 січня 2004р. зберігається порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Як встановлено судом першої інстанції в розрахунках фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій призначених за списком №1 УПФУ в Київському районі м. Донецька 8 осіб - колишніх працівників О ВГРЗ набули статусу пенсіонера і мали номер особового розрахунку пенсіонера до 01 січня 2004р.

Згідно з п.16 розділу 15 Прикінцевих положень Закону №1058 - IV від 09 липня 2003р., до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом, закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечать цьому Закону. Положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугою років.

Таким чином, за вищезазначеним Законом не встановлювався обов'язок позивача відшкодовувати витрати УПФУ на виплату і доставку пенсій призначених за списом № 1.

Пункт 6.2 абз. 6 «Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 21-1 від 19.12.2003р., затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за№64/8663 яку розроблено відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-SV та Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» №400/97-ВР, передбачає, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.

При визначенні частки сплати окремого підприємства стаж ураховується в місяцях (шляхом переведення років у місяці).

В розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених відповідно до пунктів «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 1 УПФУ в Київському районі м. Донецька всупереч вимогам п.6.2, п.6.4 Інструкції та додатку № 7 зазначав стаж роботи працівників у роках та місяцях, шляхом переведення днів у місяці, в результаті перерахування відповідачем днів у місяці збільшується суми витрат на виплату та доставку пенсій, чим порушуються права та інтереси позивача.

Так за підрахунками позивача в розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за квітень 2010 в рядку (Всього) повинна значитись сума 24 856,80 грн., а значиться 39 304,83 грн.; за травень 2010 повинно значиться сума 25 741,35 грн., а не 39 489,91 грн.; за червень 2010 повинно значитись 29 124,89 грн., а не 43 010,64 грн.; за липень 2010 повинно значитись 29131,55 грн., а не 43,128.77 грн.; за серпень 2010 повинно значитись 29 226,03 грн., а не 42 666,89 грн.

Судова колегія погоджує висновок суду першої інстанції, що чинне законодавство України не передбачає перерахунків днів у місяці для розрахунку витрат на виплату та доставку пенсій.

Також суд першої інстанції правильно визначився про виключення з розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №1 за березень 2010р. пенсіонера ОСОБА_2 (№16 в розрахунках без вих. та дати), оскільки в ОВГРЗ така особа ніколи не працювала і не працює, оскільки відповідачем не було надано доказів на підтвердження своїх доводів про наявність описки по-батькові ОСОБА_2, на пропозицію суду відповідачем не було зроблено відповідних виправлень у зазначений розрахунок.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

Керуючись статтями 24, 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29 червня 2011 року по адміністративній справі №2а/0570/6105/2011 - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29 червня 2011 року по адміністративній справі №2а/0570/6105/2011 - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя І.Д.Компанієць

Судді С.В.Жаботинська

О.А.Нікулін