Головуючий у 1 інстанції - Бабенко С.С.
Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.
31 серпня 2011 року справа №2а-4169/11/0509
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Компанієць І.Д.
суддів Нікуліна О.А. , Жаботинської С.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в. Дзержинську Донецької області на постанову Дзержинського міського суду Донецької області від 07 червня 2011 року по справі №2а-4160/11/0509 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Дзерждинську Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
Позивач звернувся 07 квітня 2011 року до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
Постановою Дзержинського міського суду 07 червня 2011 року позовні вимоги задоволені частково: визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_2 пенсії по інвалідності та додаткової за період з 01.01.2004 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.08.2008 року в розмірі, меншому ніж передбачено ст.ст.49,50,54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язано УПФУ в м. Дзержинську Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.01.2004 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.08.2008 року основної у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, та додаткової у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.ст.49,50,54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції і постановити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до ч.8 ст.183-2 КАС України, справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, перевірила матеріали справи, обговорила доводи апеляційної скарги, і встановила наступне.
Позивач є учасником ліквідатором наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченнями, віднесений до 1 категорії осіб, має 2 групу інвалідності у зв'язку з захворюванням, пов'язаним з ліквідацією наслідків на ЧАЕС, що підтверджується довідками МСЕК.
Як вбачається з матеріалів справи позивач звернувся до суду з позовом 07.04.2011 року, тобто більш ніж через три роки після закінчення спірних правовідносин, про перерахунoк пенсії за період з 01.01.2004 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.08.2008 року.
Відповідно до абз.1 ч.2 ст. 5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Як на час подання цього позову, так і на момент прийняття судом оскаржуваної постанови відповідно до частини першої статті 99 КАС адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Частиною другою цієї статті визначено, що для звернення за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач про порушення свого права, якщо він вважав його порушеним, повинен був дізнатися при виплаті йому щомісячно відповідачем пенсії. Звернення позивача до відповідача із заявою з питання проведення перерахунку пенсії за минулий час не є передбаченою законом можливістю досудового порядку вирішення спору в розумінні частини четвертої статті 99 КАС України.
Більш того, подана позивачем до відповідача заява не може трактуватись як заява про перерахунок пенсії. Обчислення розміру пенсії в спірних правовідносинах за Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не пов'язується з подачею відповідної заяви пенсіонера, зазначені дії відповідачем повинні здійснюватись самостійно.
Посилання позивача на положення ст. 76 Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» колегія суддів вважає безпідставними, оскільки вказані положення не регулюють спірних правовідносин.
Також судова колегія зазначає, що позивач не навів доказів поважності причин пропуску строку звернення з цим позовом до суду.
Відповідно до ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановлюється ухвала.
Положення статті 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до спірних правовідносин взагалі не повинні застосовуватися, в зв'язку з тим, що з 01.01.2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п.16 розділу XV "Прикінцеві положення" цього Закону до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Відповідно до статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком лише нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що її призначає і виплачує.
Оскільки у правовідносинах, що є предметом розгляду у цій справі, нарахування спірних сум відповідачем не здійснювались, підстави для застосування статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відсутні.
Виходячи із зазначених обставин справи, колегія суддів, вважає, що судом при ухваленні рішення було порушено приписи ст.ст.99, 100 КАС України, що призвело до необґрунтованого задоволення позову.
На підставі викладеного судом першої інстанції, при задоволені позовних вимог позивача допущені порушення вимог процесуального законодавства, що призвели до неправильного вирішення справи, які є підставою для скасування постанови суду першої інстанції з залишенням адміністративного позову без розгляду.
Керуючись статтями 24, 99, 100, 195, 197, 198, 203, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в. Дзержинську Донецької області на постанову Дзержинського міського суду Донецької області від 07 червня 2011 року по справі №2а-4160/11/0509 - задовольнити частково.
Постанову Дзержинського міського суду Донецької області від 07 червня 2011 року по справі №2а-4160/11/0509 - скасувати.
Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Дзерждинську Донецької області про поновлення пропущеного строку для звернення за захистом порушеного права, визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2004 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.08.2008 року. - залишити без розгляду.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.
Головуючий І.Д. Компанієць
Судді С.В.Жаботинська
О.А.Нікул