Ухвала від 23.08.2011 по справі 2а-4174/11/1270

Головуючий у 1 інстанції - Каюда А.М.

Суддя-доповідач - ОСОБА_3

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 серпня 2011 року справа №2а-4174/11/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Чебанова О.О.

суддів Ястребової Л.В. , Чумака С.Ю.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу прокурора Білокуракинського району Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 червня 2011 року у справі № 2а-4174/11/1270 за позовом прокурора Білокуракінського району Луганської області в інтересах держави в особі Білокуракинського районного центру зайнятості Луганської області до ОСОБА_2 про стягнення отриманних соціальних послуг в сумі 6433 грн.07 коп., -

ВСТАНОВИЛА:

Постановою суду першої інстанції позовні вимоги прокурора Білокуракинського району Луганської області в інтересах держави в особі Білокуракинського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманих соціальних послуг в сумі 6433 грн. 07 коп. залишені без задоволення.

Відповідач з таким судовим рішення не погодився та подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати в зв'язку з порушенням норм матеріального та процесуального права, ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги прокурора.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на те, що 02.03.2010 року до Білокуракинського районного центру зайнятості звернувся громадянин ОСОБА_2 з заявою про поновлення йому статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю , відповідно до Законів України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», в якій вказав, що не є найманим працівником та не укладав договору цивільно-правового характеру. Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» 02.03.2010 року йому було поновлено статус безробітного та у виплаті допомоги по безробіттю відмовлено.

Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. За приписами п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні.

Вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд в межах апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції повинна бути залишена без змін.

Так як ОСОБА_2 поновили статус безробітного без виплати допомоги по безробіттю , він мав право брати учать в громадських роботах , яким і скористався згідно п.2 Порядку використання коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття та здійснення контролю під час організації оплачуваних громадських робіт для безробітних, затвердженого Постановою Правління Фонду від 16.10.2008 року № 69.

ОСОБА_2 приймав участь у оплачуваних громадських роботах згідно з договорами , укладеними між Білокуракинським центром зайнятості та Нещеретівською сільською радою: від 08.11.2010 року працював робітником благоустрою з 08.11.2010 по 19.11.2010 року, від 05.08.2010 працював робітником благоустрою з 05.08.2010 по 04.10.2010 року, від 01.07.2010 працював робітником благоустрою з 01.07.2010 по 16.07.2010 р., від 15.06.2010 працював робітником благоустрою з 15.06.2010 по 18.06.2010 р., від 27.05.2010 працював робітником з благоустрою з 27.05.2010 по 28.05.2010 р., від 12.04.2010 працював робітником з благоустрою з 12.04.2010 по 07.05.2010 р., від 03.03.2010 працював робітником з благоустрою з 03.03.2010 по 31.03.2010 р. Згідно довідок Нещеретівської сільської ради фактичні видатки на організацію громадських робіт для відповідача за цей період склали 6433,07 грн.

У відповідності до п.5 ч.2 ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» проведено розслідування страхового випадку. Розслідуванням встановлено, що згідно із відомостями ДПА застрахована особа - ОСОБА_2 під час перебування на обліку в центрі зайнятості, як безробітний отримував дохід у вигляді зарплати, інших виплат та винагород, нарахованих (виплачених) платнику податку, відповідно до умов трудового або цивільно-правового договору.

З метою з'ясування достовірності даних та отримання повної інформації про отримання доходу застрахованої особи, Білокуракинським центром зайнятості направлений лист до Архівного відділу Сватівської районної державної адміністрації Луганської області (вих.. .№16 5-1967 від 23.09.2010 року та 16/5-2504 від 08.12.2010 року.) На підставі архівного витягу № 01-39/269 від 28.12.2010 року, згідно книги «Списки членів окружних, територіальних, дільничних виборчих комісій та залучених працівників Окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 115 з виборів Президента України 17 січня 2010 року м. Сватове Луганської області» встановлено, що ОСОБА_2 був членом комісії виборчої дільниці № 57 ТВО № 115, яка була утворена 20.12.2010 року постановою № 20 Окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 115 та припинила свою дію 22.01.2010 року відповідно постанови комісії №80. Згідно відомостей про нарахування заробітної плати та інших виплат членам комісії та залученим працівникам на підставі книги особистих рахунків застрахованою особою отриманий дохід за відпрацьовані 5 днів у січні 2010 року (архівний витяг № 01/39-268 від 28.12.2010 року). Зазначена інформація підтверджена відомостями з центральної бази даних державного реєстру фізичних осіб ДПА України про суми виплачених доходів та індивідуальними відомостями про застраховану особу.

Отримана інформація підтверджує факт подання недостовірних даних застрахованою особою - ОСОБА_2 під час подання заяви про поновлення статусу безробітного, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Враховуючи те, що згідно довідки Нещеретівської сільської ради ОСОБА_2 є членом особистого селянського господарства , то на час перереєстрації в центрі зайнятості та вирішення питання про поновлення статусу безробітного відповідно до вимог ст. З Закону України «Про зайнятість населення» ( зі змінами внесеними згідно із Законом N 799-УІ ( 799-17) від 25.12.2008 р.) відносився до зайнятого населення, та не мав права на отримання соціального забезпечення, в тому числі шляхом участі в оплачуваних громадських роботах.

Положеннями ч.2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до вимог ч.3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків або зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Білокуракинським районним центром зайнятості 06.01.2011 року було направлено листа ОСОБА_2 з проханням повернути кошти, отримані обманним шляхом, а саме, приховуванням відомостей про доходи згідно трудового договору - на протязі 15 календарних днів з дня отримання повідомлення та копії наказу Білокуракинського районного центру зайнятості про повернення коштів. Лист ОСОБА_2 отримав 13.01.2011 року особисто. В добровільному порядку сума боргу не була сплачена.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що відповідно до витягів з наказів Білокуракинського районного центру зайнятості відповідачу - - ОСОБА_2 10.07.2007 було надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю. 04.07.2008 відповідачу припинено виплату допомоги по безробіттю, а 02.03.2009 знято з обліку відповідно до пункту 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних у зв'язку з невідвідуванням безробітним центру зайнятості протягом 30 і більше календарних днів без поважних причин (а.с. 7).

Згідно книги «Списки членів окружних, територіальних, дільничних виборчих комісій та залучених працівників Окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 115 з виборів Президента України 17 січня 2010 року м. Сватове Луганської області» встановлено, що ОСОБА_3 був членом комісії виборчої дільниці № 55 ТВО № 115, яка була утворена 20.12.2010 року постановою № 20 Окружної виборчої комісії територіального виборчого округу № 115 та припинила свою дію 22.01.2010 року відповідно постанови комісії №80. Згідно відомостей про нарахування заробітної плати та інших виплат членам комісії та залученим працівникам на підставі книги особистих рахунків встановлено, що відповідачем було отримано у січні 2010 року 243 грн. 32 коп. за виконання своїх обов'язків як члена дільничної виборчої комісії (а.с. 36-40).

02.03.2010 відповідач звернувся до Білокуракинського районного центру зайнятості з заявою про поновлення статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю (а.с. 6)

Відповідно до відповіді Нещеретівської сільської ради рішенням №39 від 13.12.1994 року ОСОБА_2 передано в приватну власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства загальною площею 0,3517 га ріллі (а.с. 84).

02.03.2010 відповідачу була видана довідка №172 про те, що він є членом особистого селянського господарства (а.с. 8).

02.03.2010 відповідачу було поновлено статус безробітного та прийнято рішення про відмову у призначенні допомоги по безробіттю.

В період з березня по листопад 2010 року відповідач приймав участь в оплачуваних громадських роботах на підставі трудових договорів, укладених з Нещеретівською сільською радою. Згідно довідок Нещеретівської сільської ради фактичні видатки на організацію громадських робіт для ОСОБА_2 за цей період склали 6433,07 грн. (а.с. 11-33).

22.12.2010 відповідач звернувся до центру зайнятості з заявою прозняття його з обліку та відповідно до наказу №НТ101222 від 22.12.2010 був знятий з обліку (а.с. 34-35).

Колегія судді погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості.

Відповідно до статті 8 Закону України від 02 березня 2000 року № 1533-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління на випадок безробіття, провадження збору на акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості (стаття 12 Закону).

Відповідно до ст.. 2 Закону України від 01 березня 1991 року № 803-XII «Про зайнятість населення» безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. У разі неможливості надати підходящу роботу безробітному може бути запропоновано пройти професійну перепідготовку або підвищити свою кваліфікацію.

Згідно ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Питання підготовки та проведення виборів Президента України у 2010 році» від 6 січня 2010 р. N 17, особи, визнані в установленому порядку безробітними, можуть залучатися Центральною виборчою комісією на підставі строкових трудових договорів до оплачуваних громадських робіт, пов'язаних з підготовкою та проведенням виборів Президента України у 2010 році, з урахуванням вимог пунктів 18 і 19 Положення про порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2008 р. N 839 (Офіційний вісник України, 2008 р., N 72, ст. 2423).

Згідно із підпунктами 18,19 «Про затвердження Положення про порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт і визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2008 р. N 839 на осіб, зайнятих на оплачуваних громадських роботах, поширюються державні соціальні гарантії, передбачені законодавством про працю, про зайнятість населення та про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, іншими нормативно-правовими актами. Участь особи, визнаної в установленому порядку безробітною, в оплачуваних громадських роботах за направленням центру зайнятості для забезпечення її тимчасової зайнятості до вирішення питання працевлаштування на підходящу роботу не є підставою для позбавлення її статусу безробітного, крім випадків, передбачених абзацом другим цього пункту.

Згідно пункту 1 частини 4 Постанови Центральної виборчої комісії «Про внесення змін до Порядку оплати праці членів виборчих комісій з виборів Президента України» № 102 від 16 січня 2010 року за безробітними у період виконання обов'язків члена виборчої комісії з оплатою праці в комісії (участі в оплачуваних громадських роботах) зберігається виплата допомоги по безробіттю у розмірах і в строки, встановлені законодавством, та вказаний період включається до страхового стажу для наступних страхових випадків.

Участь безробітної особи в оплачуваних громадських роботах без позбавлення її статусу безробітного можливе лише за направленням центру зайнятості для забезпечення її тимчасової зайнятості до вирішення питання працевлаштування на підходящу роботу.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №219 від 14.02.2007 "Про затвердження Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних" (далі Порядок) громадяни, зареєстровані у державній службі зайнятості як безробітні, та зняті з обліку можуть повторно звернутися до такої служби за сприянням у працевлаштуванні (пункт 23).

Громадяни, які в черговий раз звернулися до державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні після розірвання трудового договору, державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем, припинення дії цивільно-правового договору, припинення ведення особистого селянського господарства або виходу з особистого селянського господарства, підлягають реєстрації як такі, що шукають роботу, на підставі Закону України "Про зайнятість населення" та цього Порядку. При цьому громадянин заповнює нову картку і протягом семи календарних днів для нього підбирається підходяща робота. На восьмий день за умови відсутності підходящої роботи такому громадянину надається статус безробітного (пункт 24).

Безробітні громадяни, які були зняті з обліку, але не працевлаштувалися, під час наступного звернення за сприянням у працевлаштуванні подають заяву про перереєстрацію їх як безробітних (поновлення статусу безробітного) із зазначенням у ній інформації про те, що вони не є найманими працівниками, не уклали договір цивільно-правового характеру, не одержують пенсію на пільгових умовах та не зареєстровані як фізичні особи-підприємці і заповнюють нову картку. При цьому в особовій справі безробітного, що повертається з архіву в разі її зберігання після закінчення звітного року, уточнюється соціальний стан громадянина. Для уточнення інформації, яка має значення для працевлаштування (підстави і тривалість виплати допомоги по безробіттю тощо), громадянин подає відповідні документи (пункт 26).

Відповідач 02.03.2010 звернувшись до Білокракинського районного центру зайнятості не подав відомості про те, що він працював в дільничній виборчій комісії №55 ТВО №115, тобто належав до зайнятого населення. Внаслідок цього відповідачу було поновлено раніше отриманий статус безробітного відповідно до пункту 26 Порядку, у той час, як поновлення статусу відповідача повинно було здійснюватися відповідно до вимог пункту 24 Порядку, тобто, повинна була проводитися нова процедура реєстрації. І за таких умов, з огляду на участь відповідача в особистому селянському господарстві йому було б відмовлено в наданні статусу безробітного та відповідно виплаті допомоги по безробіттю і отриманні соціальних послуг.

Суд першої інстанції вірно дійшов висновку про те, що слід погодитись з доводами позивача про порушення ОСОБА_2 своїх обов'язків в частині повідомлення позивача про обставини, що впливають на умови виплати забезпечення та надання соціальних послуг, а саме про участь в роботі виборчої комісії.

У той же час погоджуючись з цими висновками позивача суд першої інстанції прийняв вірне рішення про неможливість задоволення позовних вимог не про стягнення з відповідача суми вартості отриманих соціальних послуг.

Дійсно, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» видами соціальних послуг за цим Законом та Законом України "Про зайнятість населення" є:

- професійна підготовка або перепідготовка, підвищення кваліфікації у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, у тому числі в навчальних закладах державної служби зайнятості, на підприємствах, в установах, організаціях;

- профорієнтація;

- пошук підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні, у тому числі шляхом надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних; фінансування організації оплачуваних громадських робіт для безробітних у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

- інформаційні та консультаційні послуги, пов'язані з працевлаштуванням.

Відповідно до приписів пункту 9 "Положення про порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №839 від 10.09.2008р., оплачувані громадські роботи організовуються роботодавцями незалежно від форми власності на договірній основі.

З особами, зайнятими на оплачуваних громадських роботах, роботодавці відповідно до законодавства про працю укладають у письмовій формі строкові трудові договори (п.10 Порядку).

Ст. 43 Конституції України визначено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про оплату праці" №108/95-ВР від 24.03.1995 року, заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Положеннями пункту 16 "Положення про порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт" передбачено, що оплата праці осіб, зайнятих на громадських роботах, здійснюється за фактично виконану роботу за розцінками, тарифними ставками та посадовими окладами відповідно до законодавства і не може бути меншою за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом.

Колегія погоджується з тим, що з матеріалів справи вбачається, що відповідач приймав участь в оплачуваних громадських роботах, на підставі укладених з Нещеретівською сільською радою трудових договорів. Тобто відповідач отримував оплату за виконану відповідно до трудового договору роботу.

Факт виконання відповідачем громадських робіт та отримання заробітної плати за виконані роботи у період з березня по листопад 2010 року підтверджується наявними в матеріалах справи довідками Нещеретівської сільської ради із зазначенням кількості відпрацьованих людино-днів та розміру заробітної плати осіб, направлених центром зайнятості на громадські роботи.

Частиною 3 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Участь в оплачуваних громадських роботах суттєво відрізняється від інших видів соціальних послуг, коли особа отримує певні блага не надаючи нічого взамін (перепідготовка, оплата вартості навчання), оскільки в цьому разі безробітна особа отримує оплату в заміну на використання її праці.

Таким чином, заявляючи даний позов прокурор фактично вимагає стягнути з ОСОБА_2 заробітну плату, отриману ним на підставі трудової угоди за фактично виконану роботу.

Позивачем не надано доказів ухилення відповідача від виконання громадських робіт чи інших порушень трудових договорів, укладених відповідачем з Нещеретівською сільською радою, а відтак відсутні будь-які підстави для повернення відповідачем суми отриманої ним заробітної плати.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі вищевикладеного, керуючись ч. 3 ст. 24, ст.ст. 160, 167, 184 ч.1, 195, 196, п.1 ч. 1 ст. 198, 200, ч.1 ст. 205, ст.ст. 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу прокурора Білокуракинського району Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 червня 2011 року у справі № 2а-4174/11/1270 залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 червня 2011 року у справі № 2а-4174/11/1270 залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий О.О. Чебанов

Судді Л.В. Ястребова

С.Ю. Чумак