Ухвала від 19.08.2011 по справі 2а/1203/3116/2011

Головуючий у 1 інстанції - < Суддя першої інстанції >

Суддя-доповідач - Блохін А.А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2011 року справа №2а/1203/3116/2011

приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Блохіна А.А.

суддів Міронової Г.М. , Юрко І.В.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Артемівського районного суду м. Луганська від 04 квітня 2011 року по адміністративній справі № 2а/1203/3116/2011 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, третя особа на стороні відповідача - Луганський обласний військовий комісаріат про визнання бездіяльності неправомірною, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_2 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, третя особа на стороні відповідача - Луганський військовий комісаріат про визнання бездіяльності неправомірною, зобов'язання вчинити певні дії. Позивач просить суд визнати бездіяльність відповідача з приводу відмови йому в перерахунку пенсії з врахуванням 55% премії неправомірною, зобов'язати відповідача провести йому перерахунок пенсії з 01.11.2010 року з урахуванням премії в розмірі 55 %. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 01.11.2010 року на підставі Наказу Міністра Оборони України № 380 від 05.11.2010 року до його грошового забезпечення повинна нараховуватися премія в розмірі 55%. У зв'язку з чим, повинен бути проведений перерахунок пенсії, але відповідач відмовив йому в перерахунку пенсії з врахуванням премії в розмірі 55%. Дії відповідача позивач вважає незаконними.

Постановою Артемівського районного суду м. Луганська від 04 квітня 2011 року по адміністративній справі № 2а/1203/3116/2011 у задоволені позову відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що постанова прийнята з порушенням норм права, у зв'язку з чим просять скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які приймали участь у справі, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, встановила наступне.

Згідно із частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди відповідно до вимог частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, та принципом рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом.

Позивач знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Луганській області та одержує пенсію, яка призначена згідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2261-XII (далі Закон № 2261-XII), що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 від 26.04.2007 року має право на пільги, установлені законодавством України для ветеранів військової служби.

11.01.2001 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням премії 55% згідно Наказу Міністри Оборони № 576 від 05.11.2010 року.

Листом від 13.01.2011 року № 61/Б-14 щ відповідач відмовив йому в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що після 01.01.2008 року Кабінетом Міністрів України не приймалось рішень щодо проведення перерахунків пенсій особам, звільненим з військової служби. У зв'язку з чим, неможливо провести перерахунок пенсії позивачу з урахуванням премії у розмірі 55 % .

Статтею 43 Закону № 2261-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюється з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим Спеціальним званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення /надбавки, доплати підвищення/ та премії у розмірах, установлених законодавством та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Конституційний суд України в рішенні 312 рп98 від 09.07.1998 року надав тлумачення терміну «законодавство», яке включає в себе такі поняття, як закони України, чинні міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, постанови Верховної Ради України, укази Президента, декрети і постанови КМУ, прийняті в межах їх повноважень та відповідно до Конституції України і законів України.

Оскільки, наказ Міністерства Оборони № 576 від 05.11.2010р. є підзаконним нормативно-правовим актом та не є, згідно вищезазначеного тлумачення, «законодавство», тому і наказ не може бути підставою для проведення перерахунку пенсії позивачу відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Колегія суддів зазначає, що порядок перерахунку пенсій визначено статтею 63 Закону № 2261-XII згідно якої усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсії за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення /надбавок, доплат, підвищень/ та пенсій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і проводиться в порядку, встановленому КМУ, у строки, передбачені частиною статті 51 цього Закону.

Постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення зміни до постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 було встановлено порядок здійснення перерахунку пенсій осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб відповідно до статті 63 Закону № 2261-XII.

Вищезазначеною постановою перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2261-XII проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2261-XII /далі-особи/ або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення /надбавок, доплат, підвищень/ та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 1 вищезазначеного Порядку рішення Кабінету Міністрів України, Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв'язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Державної прикордонної служби, Державний департамент з питань виконання покарань повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'яти денний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формулою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний с подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України.

З матеріалів справи вбачається, що до відповідача не надходило повідомлення від Пенсійного фонду України в Луганській області про перерахунок пенсій на підставі наказу Міністра Оборони № 576 05.11.2010 року та не надходила довідка про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, оскільки рішення Кабінетом Міністрів України про зміни розмір хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2261-XII, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, установлених законодавством не приймалося.

Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про відмову у задоволені позовних вимог.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.

Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Доводи апеляційної скарги не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції судового рішення.

Керуючись ст.195 - 197, п. 1 ч. 1 ст.198, ст. 200, п.1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 211, 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Артемівського районного суду м. Луганська від 04 квітня 2011 року по адміністративній справі № 2а/1203/3116/2011

- залишити без задоволення.

Постанову Артемівського районного суду м. Луганська від 04 квітня 2011 року по адміністративній справі № 2а/1203/3116/2011 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, третя особа на стороні відповідача - Луганський обласний військовий комісаріат про визнання бездіяльності неправомірною, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя А.А. Блохін

Судді Г.М. Міронова

І.В. Юрко