Ухвала від 31.08.2011 по справі 2а-2033/11/1207

Головуючий у 1 інстанції -

Суддя-доповідач - Сухарьок М.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2011 року справа №2а-2033/11/1207

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Сухарька М.Г.

суддів Білак С. В. , Гаврищук Т.Г.

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Краснодонському районі Луганської області на постанову Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 28 лютого 2011 року по справі № 2а-2033/11/1207 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Краснодонському районі Луганської області про визнання незаконною бездіяльності управління у підвищені пенсії та зобов'язання провести підвищення пенсії, -

ВСТАНОВИЛА:

07 лютого 2011 року позивачка звернулася з позовом до УПФУ в Краснодонському районі Луганської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії.

Постановою Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 28 лютого 2011 року позовні вимоги задоволені частково.

Відповідач не погодився з рішенням суду і подав апеляційну скаргу в якій вказав на порушення норм матеріального та процесуального права, а також на пропущення позивачем строку передбаченого ст. 99 КАС України на звернення до суду.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню виходячи з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач належить до соціальної групи «діти війни», це підтверджується посвідченням у матеріалах справи та користується правами і пільгами, встановленими Законом України «Про соціальний захист дітей війни».

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За Преамбулою Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року № 1058-ІV цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 58 зазначеного Закону саме на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Правовий статус дітей війни, що визначає основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальної захищеності шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки, встановлює Закон України “Про соціальний захист дітей війни”.

Відповідно до ст. 6 цього Закону України, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з якої випливає, що мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму встановленого для осіб, що втратили працездатність.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України “Про прожитковий мінімум” від 15 липня 1999 року № 966-ХІV прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни пенсії або щомісячне грошове довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до приписів ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Відповідно до ч. 2 ст. ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції фактично поновлено строк для звернення, але не наведено достатніх підстав для його поновлення, позивачем в свою чергу не надано достатніх доказів для його поновлення.

За таких обставин колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції порушені норми процесуального права та зазначає, що позивачем пропущено загальний строк звернення до суду в частині позовних вимог за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22.05.2008 року по 07.08.2010 року.

На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції ухвалив постанову з порушенням норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення та залишення позовних вимог в частині пропуску строку без розгляду з прийняттям ухвали по справі.

Керуючись статтями 99, 100, 160, 195, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Краснодонському районі Луганської області на постанову Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 28 лютого 2011 року по справі № 2а-2033/11/1207 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Краснодонському районі Луганської області про визнання незаконною бездіяльності управління у підвищені пенсії та зобов'язання провести підвищення пенсії - задовольнити частково.

Постанову Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 28 лютого 2011 року по справі № 2а-2033/11/1207- скасувати в частині позовних вимог за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22.05.2008 року по 07.08.2010 року.

Відмовити ОСОБА_2 в поновленні строку для звернення до суду за захистом порушеного права.

Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Краснодонському районі Луганської області про визнання незаконною бездіяльності управління у підвищені пенсії та зобов'язання провести підвищення пенсії за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22.05.2008 року по 07.08.2010 року - залишити без розгляду.

В іншій частині постанову Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 28 лютого 2011 року по справі № 2а-2033/11/1207- залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили через п*ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.

Головуючий: Сухарьок М.Г.

Судді: Гаврищук Т.Г.

Білак С.В.