Головуючий у 1 інстанції -
Суддя-доповідач - Василенко Л.А.
23 серпня 2011 року справа №2а-4751/11/1270
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого Василенко Л. А.
суддів Гімона М.М. , Старосуда М.І.
розглянула в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 17 червня 2011 року у справі №2а-4751/11/1270 за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Перевальському районі Луганської області до Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції, третя особа - Державне підприємство «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Артема» про скасування постанови про зупинення виконавчого провадження та визнання дій незаконними, -
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від17 червня 2011 року у справі позов відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Перевальському районі Луганської області до Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції, третя особа - Державне підприємство «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Артема» про скасування постанови про зупинення виконавчого провадження та визнання дій незаконними задоволений частково, а саме, скасована постанова Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції від 31.01.2011 року про зупинення виконавчого провадження №227974406, у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Відповідач на зазначене рішення суду подав апеляційну скаргу в частині задоволених позовних вимог, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати та в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. В обґрунтуванні доводів апеляційних скарг посилалися на те, що ДП «Луганськвугілля» внесено до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, внаслідок чого державною виконавчою службою правомірно зупинено виконавче провадження.
Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, тому за приписами п. 2 ч. ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги і дійшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Ленінським відділом державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції 31.01.2011 року було прийнято постанову про зупинення виконавчого провадження № 22797406 на підставі п. 15 ч. 1 ст. 37, 39 Закону України «Про виконавче провадження» з огляду на те, що боржник - Державне підприємство «Луганськвугілля» внесено до Реєстру підприємств паливно - енергетичного комплексу.
Спірним у справі є питання про можливість віднесення боргу про страхових внесках, який рахується за Державним підприємством «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Артема» (виконавчий лист у справі №2а-1741/10/1270, виданого Луганським окружним адміністративним судом 20.04.2010р.) до переліку заборгованості на яку поширюється дія п. 15 ч.1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження».
Колегія суддів не погоджується з доводами апелянта про те, що, оскільки Державне підприємство Державного підприємства «Луганськвугілля» внесене до Реєстру підприємств паливо-енергетичного комплексу та бере участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», то державний виконавець правомірно зупинив виконавче провадження відповідно до п.15 ч.1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» з наступних підстав.
Відповідно до Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон N 1058-IV), що набрав чинності з 1 квітня 2004 року, кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на загальнообов'язкове пенсійне страхування є страховими внесками, які не відносяться до податків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітній період, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду, а гірничі підприємства - не пізніше як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду.
У частині 2 статті 2 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» (далі Закон № 2711-IV) ередбачено, що дія цього Закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
Пунктом 1.3 статті 1 вказаного Закону до учасників розрахунків віднесено: підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єктів господарської діяльності, розпорядників коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступників ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядників цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.
Згідно з пунктом 1.4 статті 1 Закону N 2711-IV до заборгованості відноситься сума коштів, підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату, яка: 1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена; 2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих; 3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України; 4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії; 5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів. Наведеною нормою встановлено вичерпний перелік сум коштів, що підпадають під визначення заборгованості при застосуванні цього Закону, на які поширюється положення пункту 15 статті 34 Закону України від 21 квітня 1999 року N 606-XIV "Про виконавче провадження" (далі - Закон N 606-XIV) щодо обов'язкового зупинення виконавчого провадження.
За положеннями Закону N 2711-IV його дія поширюється на паливно-енергетичні підприємства та суб'єкти господарської діяльності, перераховані в пункті 1.3 статті 1, щодо заборгованості, яка виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії; позивач не відноситься до учасників розрахунків; борг відповідача не є боргом у сфері енергопостачання (енергоспоживання) чи за несплату електроенергії або податкового боргу; спірний борг виник унаслідок обов'язкових страхових внесків, на які не поширюються норми податкового законодавства і Закону N 2711-IV.
У частині 4 статті 18 Закону N 1058-IV зазначено, що страхові внески не включаються до податків та інших обов'язкових платежів, які складають систему оподаткування. Крім цього, на ці внески не поширюється податкове законодавство. Тобто, виключно цим Законом визначається порядок нарахування, обчислення, сплати страхових внесків і стягнення за ними заборгованості. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених указаним Законом, або в частині, що йому не суперечить.
З наведеного вбачається, що на стягнення страхових внесків не поширюються вимоги статті 34 Закону N 606-XIV, а тому дії державного виконавця та оспорювана постанови відповідача про зупинення виконавчого провадження, прийняті з підстав внесення ДП «Луганськвугілля» до Реєстру, є незаконними.
Суд першої інстанції правильно застосував норми матеріального права, всебічно та об'єктивно дослідив і встановив обставини справи, прийняв обґрунтоване рішення, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
Апеляційний перегляд здійснений в межах заявленої апеляційної скарги.
На підставі викладеного, керуючись ст. 195 ч.1, ст.197 ч.1 п.2 , ст. 198 ч.1 п.1, ст.200 ч.1, ст.205 ч.1, ст.206, ст.212, ст.254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів, -
Апеляційну скаргу Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від17 червня 2011 року у справі за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Перевальському районі Луганської області до Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції, третя особа - Державне підприємство «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Артема» про скасування постанови про зупинення виконавчого провадження та визнання дій незаконними залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий Л.А.Василенко
Судді М.М. Гімон
М.І.Старосуд