Постанова від 24.10.2011 по справі 2а/1570/4307/2011

Справа № 2а/1570/4307/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2011 року м.Одеса

У залі судових засідань № 25

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

при секретарі судового засідання - Бобровській О.Ю.

за участю сторін:

представника позивача - ОСОБА_1 (по довіреності)

представник відповідача - ОСОБА_2 ( по довіреності)

представника третьої особи - ОСОБА_3. (по наказу)

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Закритого акціонерного товариства «Аква»до Комунального підприємства «Ренійське бюро технічної інвентаризації», за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Приватного підприємства «АікоТрейдінг»про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулось Закрите акціонерне товариство «Аква»з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Ренійське бюро технічної інвентаризації», за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Приватного підприємства «АікоТрейдінг»про визнання дій щодо реєстрації права власності за Приватним підприємством «АікоТрейдінг»на домоволодіння (нежитлове), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та домоволодіння (нежитлове), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 - протиправними, зобов'язання відповідача скасувати державну реєстрацію права власності за приватним підприємством «АікоТрейдінг»на зазначені домоволодіння (нежитлові).

В судовому засіданні представник позивача підтримав позов в повному обсязі, просив його задовольнити, оскільки відповідач не мав право здійснювати реєстрацію вищезазначених об'єктів нерухомості з підстав наявності заборони на це згідно Витягу з Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, з підстав викладених в запереченні, посилаючись на відсутність підстав для відмови в реєстрації нерухомого майна та не повідомлення про заборону при наданні документів для реєстрації третьою особою.

Представник третьої особи заперечував проти задоволення позовних вимог в повному обсязі та просив суд відмовити у їх задоволенні з підстав викладених у письмових запереченнях, посилаючись на те, що Приватним підприємством «Аіко Трейдінг» набуто право власності на нерухоме майно на законних підставах, тому у КП «Ренійське бюро технічної інвертаризації»не було підстави для відмови Приватному підприємству «Аіко Трейдінг»у державній реєстрації права власності на це майно.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, представника третьої особи, обставини якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Рішенням виконавчого комітету Орлівської сільської ради №4 від 11 лютого 2011 року «Про видачу свідоцтва про право власності на домоволодіння (нежитлове) АДРЕСА_1 за ПП «Аіко Трейдинг»переоформлено право власності з громадянина ОСОБА_3 на ПП «Аіко Трейдинг»шляхом видачі свідоцтва про право власності на зазначене домоволодіння та зобов'язано КП «Ренійське бюро технічної інвентаризації»здійснити реєстрацію права власності на зазначене домоволодіння (аркуш справи 55).

На підставі зазначеного рішення виконавчого комітету Орлівської сільської ради 21.02.2011 року ПП «Аіко Трейдинг»видано свідоцтво на право власності на домоволодіння (нежитлове) АДРЕСА_1 (аркуш справи 13).

Крім того, рішенням виконавчого комітету Ренійської міської ради №33 від 25.02.2011 року «Про видачу свідоцтва на право власності на нежитлове приміщення по АДРЕСА_2»ПП «Аіко Трейдинг»видано свідоцтво на право власності на нежитлове приміщення, розташоване в АДРЕСА_2 (аркуш справи 56).

На підтставі зазначеного рішення виконавчого комітету Ренійської міської ради 21.03.2011 року ПП «Аіко Трейдинг»видано свідоцтво на право власності на нежитлове приміщення, розташоване в АДРЕСА_2 (аркуш справи 15).

Отримавши свідоцтва на право власності на нерухоме майно ПП «Аіко Трейдинг»звернулось до КП «Ренійське бюро технічної інвентаризації»для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на вищезазначене нерухоме майно та 21.02.2011 року та 21.03.2011 року відповідачем здійснено державну реєстрацію прав на домоволодіння (нежитлове), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та домоволодіння (нежитлове), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 під № 7495092 та № 7400931, відповідно (аркуші справи 14, 16).

Разом з цим, з наданого до суду Витягу з Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна №30980801 від 08.04.2011 року вбачається, що з 28.03.2007 року діє заборона на домоволодіння (нежитлове), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (номер об'єкта № 7495092) та домоволодіння (нежитлове), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 (номер об'єкта № 7400931), щодо якої не має даних про її зняття.

Відносини, пов'язані з реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулюються Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»від 01 липня 2004 року №1952-IV.

Відповідно до ст. 2, 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»від 01 липня 2004 року №1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. При цьому, Державний реєстр речових прав на нерухоме майно - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав. Обтяження - заборона розпоряджатися та/або користуватися нерухомим майном, яка встановлена або законом, або актами уповноважених на це органів державної влади, їх посадових осіб або яка виникає на підставі договорів. Державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

Згідно із п. 9 ст. 16, п.2 ч.1 ст. 19, п.5 ч.1 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»від 01 липня 2004 року №1952-IV державна реєстрація прав проводиться на підставі, в тому числі, свідоцтва про право власності на нерухоме майно. Під час подання заяви про державну реєстрацію прав особи повинні повідомити орган державної реєстрації прав про наявність встановленої законом заборони на відчуження нерухомого майна. При цьому, підставою для відмови у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути подача заяви про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна.

Крім того, відповідно до п. 1.3, 2.1, 2.2, 2.5 «Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно», затвердженого 07.02.2002 року Наказом Міністерства юстиції України №7/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2002 року за № 157/6445 Державна реєстрація прав проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації на підставі заяви, до якої додаються правовстановлювальні документи згідно із додатком 2 Положення (в даному випадку - свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане органом місцевого самоврядування), їх нотаріально засвідчені копії, документи, що підтверджують оплату за проведення державної реєстрації прав та видачу витягу про державну реєстрацію прав, а також інші документи, визначені Положенням. Відповідальність за достовірність та повноту інформації у заяві про державну реєстрацію прав та доданих документах несе заявник. Для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, які виникли відповідно до правочинів, що не підлягають нотаріальному посвідченню, заявником подаються витяг про наявність/відсутність заборони та/або арешту нерухомого майна з Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та витяг з Державного реєстру обтяжень рухомого майна про наявність чи відсутність податкової застави на об'єкт нерухомого майна.

За результатами розгляду заяви про державну реєстрацію прав реєстратор БТІ приймає рішення про державну реєстрацію прав або відмову в ній з підстав, вичерпний перелік яких передбачений п. 3.5 «Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно».

Враховуючи положення зазначених статей суд вважає правомірними дії відповідача по реєстрації домоволодіння (нежитлове), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та домоволодіння (нежитлове), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, оскільки для реєстрації надано свідоцтва про право власності на нерухоме майно, а тому відповідно до п. 2.5 «Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно»не було необхідності отримувати від заявника витяг з Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, а відповідальність за достовірність та повноту інформації у заяві про державну реєстрацію прав та доданих документах несе заявник. Враховуючи відсутність інформації щодо заборони відчуження об'єктів нерухомого майна у відповідача були відсутні підстави відповідно до п. 3.5 «Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно»для відмови в реєстрації права власності на нерухоме майно.

Разом з цим, враховуючи наявність доказів наявності заборони на вищезазначені приміщення, що підтверджується витягом з Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна суд вважає, що реєстрації домоволодіння (нежитлове), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та домоволодіння (нежитлове), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 підлягають скасуванню органами, які здійснили зазначену реєстрацію.

Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ЗАТ «Аква» підлягають задоволенню в частині скасування реєстрації права власності на зазначені домоволодіння, а вимоги щодо визнання неправомірними дій відповідача не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 69-71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Закритого акціонерного товариства «Аква» до Комунального підприємства «Ренійське бюро технічної інвентаризації», за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Приватного підприємства «АікоТрейдінг»про визнання дій щодо реєстрації права власності за Приватним підприємством «АікоТрейдінг»на домоволодіння (нежитлове), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та домоволодіння (нежитлове), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 - протиправними, зобов'язання відповідача скасувати державну реєстрацію права власності за приватним підприємством «АікоТрейдінг»на зазначені домоволодіння (нежитлові)- задовольнити частково.

Зобов'язати Комунальне підприємство «Ренійське бюро технічної інвентаризації»скасувати державну реєстрацію права власності на домоволодіння (нежитлове), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, зареєстроване 21.02.2011 року за Приватним підприємством «АікоТрейдінг»(реєстраційний номер 7495092).

Зобов'язати Комунальне підприємство «Ренійське бюро технічної інвентаризації»скасувати державну реєстрацію права власності на домоволодіння (нежитлове), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, зареєстроване 21.03.2011 року за Приватним підприємством «АікоТрейдінг»(реєстраційний номер 7400931).

В іншій частині позовних вимог Закритому акціонерному товариству «Аква»- відмовити.

Постанова набирає законної сили у порядку ст. 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається до Одеського окружного адміністративного суду та одночасно її копія надсилається до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Повний текст постанови виготовлено та підписано суддею 24.10.2011 року.

Суддя Л.І. Свида

24 жовтня 2011 року