43010, м. Луцьк, пр. Волі, 54 а
"02" червня 2008 р.
Справа № 02/65-2А.
Господарський суд Волинської області у складі: судді Костюк С.В.,
при секретарі судового засідання Абрамович І. В.
за участю представників сторін:
від позивача: Собковський С. М., дов. № 53 від 06.03.2008 року, Медведчук С. В., довіреність № 52 від 06.03.2008 року
від відповідачів : 1) Хлистік, дов. № 1256/32-0817 від 06.03.2008 року
2) н/з
Розглянув справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД Міжрегіональні ресурси», м.Луцьк
до відповідачів: 1) Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України, м.Київ
2) Ківерцівської міжрайонної державної податкової інспекції, м. Ківерці
про визнання нечинними рішення від 23.01.2008 року № 000039 про застосування фінансових санкцій в розмірі 1700,00 грн.
Відповідно до п. 6 розділу УІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, спір розглядається за нормами КАС України.
В судовому засіданні сторонам роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст.ст.49, 51 КАС України. Заяви про відвід судді відповідно до ст.27 КАС України не поступило.
Відповідно до ст. 126 КАС України здійснюється повна фіксація судового процесу технічними засобами, а саме: програмно-апаратним комплексом «Діловодство суду».
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Суть спору: Позивач звернувся з адміністративним позовом про визнання нечинним рішення № 00039 від 23.01.2008 року про застосування фінансових санкцій в розмірі 1700,00 грн. згідно абз. 13 ч. 2 ст. 17 Закону України від 19.12.1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»із змінами та доповненнями (надалі Закон № 481/95-ВР), а саме: за зберігання алкогольних виробів без марок акцизного збору встановленого зразка.
Обґрунтовуючи заявлену вимогу зазначає, що матеріалами перевірки не встановлено порушень, за які оспорюваним рішенням застосовано фінансову санкцію, в акті перевірки, згідно якого прийнято рішення, висловлено лише припущення щодо зазначених порушень, відповідачем також порушено Порядок застосування штрафних санкцій, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 р. №790 в частині своєчасності направлення рішення суб'єкту підприємницької діяльності.
Відповідач в запереченні на позов вимоги позивача відхиляє вказуючи, що фінансова санкція по оспорюваному рішенню застосована правомірно з врахуванням порушень ст. 11 Закону № 481/95-ВР, які підтверджено висновком науково дослідного експертно-криміналістичного центру при УМВС України від 29.11.2007 року № 631, згідно якого три з чотирьох марок акцизного збору, якими були марковані відібрані алкогольні напої виготовлені не на підприємстві, що здійснює виробництво марок акцизного збору. З врахування зазначеного в запереченні просить відмовити в позові.
Ухвалою суду від 28.03.2008 року за клопотанням позивача було призначено судово товарознавчу експертизу акцизних марок на алкогольні напої, які знаходяться у відмовному матеріалі № 24 по факту вилучення з обігу алкогольної продукції виробництва ДП «Луцький СГК».
В судовому засіданні представник позивача підтримує заявлену вимогу, а відповідач заперечує проти позову.
З матеріалів справи та відмовного матеріалу вбачається наступне.
28.11.2007 року працівниками ВБНОТіТ УПМ ДПА в Рівненській області в ході проведення спільних заходів із співробітниками УСБУ, ДАІ УМВС в Рівненській області та Рівненської митниці на автошляху Луцьк-Рівне в селі Карпилівка, Рівненського району, було затримано автомобіль марки «ГА»державний номер АС 8358 АК, який належить ТзОВ «ТД Міжрегіональні ресурси», що перевозив вантаж -алкогольні напої в асортименті суб'єктам господарської діяльності м. Рівне.
При візуальному огляді вантажу встановлено, що марки акцизного збору, якими обклеєно пляшки з етикетками горілка «Поліська особлива»мають ознаки підроблення, а саме бумага з яких вони виготовлені невстановленого зразка, тому було вилучено 140 пляшок даної горілки ємкістю 0,5 л. та 190 пляшок ємкістю 0,25 л, що підтверджено протокол огляду від 28.11.2007 року.
28.11.2007 року працівниками Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів у Рівненській області Чемерик В. В. та Приходько О. П., які діяли на підставі службових посвідчень, складено акт № 170046 в якому вказано, що при візуальному огляді на деяких марках акцизного збору наклеєних на алкогольні напої, на зворотному боці відсутній червоний колір, дані алкогольні напої знаходяться в УПМ ДПА у Рівненській області, алкогольні напої та марки акцизного збору наклеєні на них будуть направлятись для обстеження на предмет їх справжності компетентним органам.
Згідно висновку спеціаліста № 631 від 29.11.2007 року, виданого НДЕКЦ при УМВС України на Львівській залізниці, який провів техніко-криміналістичне дослідження документів (а.с.16), три акцизні марки виготовлені не підприємством, що здійснює їх виробництво. Як вбачається з даного висновку на дослідження було представлено конверт білого кольору в якому знаходиться чотири марки акцизного збору, тобто акцизні марки направлялись для обстеження без ємкості з горілкою на яких зазначені були наклеєні.
23.01.2008 року Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України прийнято рішення, яким до ТзОВ «ТД Міжрегіональні ресурси»застосовано штрафну санкцію в розмірі 1700,00 грн. на підставі абз. 13 ст. 17 Закону України № 481/95-ВР з посиланням на акт перевірки від 28.11.2007 року № 170046.
Зазначене рішення є предметом спору по даній адміністративній справі.
Дослідивши наявні а матеріалах справи докази, ознайомившись з відмовним матеріалом № 24 по факту вилучення з обігу алкогольної продукції виробництва ДП «Луцький СГК», суд дійшов переконливого висновку, що оспорюване рішення винесене з порушенням чинного законодавства, а тому позов підлягає задоволенню.
Даний висновок судом зроблено виходячи з наступного.
Як вбачається з висновку перевірки по акту від 28.11.2007 року № 170046, на підставі якого 23.01.2008 року прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 000030, яке є предметом спору, товариством порушено ст. 11 Закону України № 481/95-ВР, п. 2 ст. 7 Закону України від 15.09.1995 року № 329/95-ВР «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби»(із змінами та доповненнями).
Статтею 11 Закону № 481/95-ВР передбачено, що алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного збору в порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до п. 1 ст. 7 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби»(із змінами та доповненнями) марки акцизного збору виготовляються, зберігаються та продаються відповідно до Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору, маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 2 ст. 7 даного закону забороняється ввезення, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та реалізація на території України алкогольних напоїв та тютюнових виробів, на яких немає марок акцизного збору встановленого зразка.
Пунктом 3 ст. 9 Закону передбачено, що контроль за наявністю марок на пляшці (упаковці) алкогольних напоїв та на пачці (упаковці) тютюнових виробів під час їх реалізації здійснюють державні податкові інспекції, контрольно-ревізійна служба та органи внутрішніх справ, а під час ввезення цих товарів на митну територію України - митні органи. У разі виявлення фактів порушення порядку ввезення, зберігання, транспортування, реалізації або торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності марок акцизного збору зазначені контролюючі органи складають і передають державним податковим органам протокол та опис товарів, на яких немає марок акцизного збору встановленого зразка, для прийняття відповідної постанови.
Як слідує з рішення від 23.01.2008 року штрафна санкція застосована згідно абз. 13 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», яким передбачено, що за зберігання, транспортування, реалізацію фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного збору встановленого зразка або з підробленими марками акцизного збору -застосовується штрафна санкція в розмірі 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень.
Постановою КМУ від 02.06.2003 року № 790 затверджено Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Згідно пункту 4 даного Порядку підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є: акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства; результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб'єкта підприємницької діяльності, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Пунктом 6 даного Порядку передбачено, що рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації, його регіональні управління та їх територіальні підрозділи, Мінекономіки), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Державної податкової адміністрації, Держкомстату, Держспоживстандарту у межах їх компетенції, визначеної законодавством.
Порядок і строки розгляду матеріалів, які є підставою для застосування фінансових санкцій, та прийняття рішення щодо їх застосування встановлюються зазначеними органами відповідно до їх компетенції.
Як слідує з матеріалів справи підставою для прийняття рішення про застосування штрафних санкцій в розмірі 1700,00 грн. зазначено акт перевірки від 28.11.2007 року. Однак, зазначеним актом не встановлено факту підроблення акцизних марок. Щодо висновку експерта криміналіста НДЕКЦ при УМВС України на транспорті від 29.11.2007 року (а.с.16), на який посилається відповідач в запереченні на позов, то даний не є висновком експертизи в розумінні Закону України «Про судову експертизу». Крім того, як слідує з даного висновку, спеціалістом проводилось техніко-криміналістичне дослідження документів.
Ухвалою суду від 28.03.2008 року за клопотанням позивача було призначено судово-товарознавчу експертизу акцизних марок на алкогольні напої за № 07/4 03 ААБЗ 285416 0,25; № 07/4 03 АААУ 258636 0,25; № 07/4 03ААБН 514743 0,5; № 07/4 3 ААБН 514734 0,5, які знаходились відмовному матеріалі № 24.
Відповідно до висновку експерта № 346 від 05.05.2008 року представлені на дослідження акцизні марки відповідають аналогічним, які знаходяться в офіційному обігу (а.с.33-36).
Зазначена судово-товарознавча експертиза проведена у відповідності до вимог Закону України «Про судову експертизу», а тому її висновок в сукупності з наявними в матеріалах справи доказами взято судом до уваги при вирішенні спору.
В силу п. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Водночас відповідачем не доведено належними та допустимими доказами правомірність прийняття оспорюваного рішення.
Оскільки господарський суд дійшов висновку, що правові підстави для застосування штрафних санкцій згідно рішення від 23.01.2008 року у відповідача були відсутні, а тому задовільняє позов.
Керуючись Законами України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби», Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», ст.ст. 71, 86, 158-160, Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
постановив:
В позові відмовити.
Відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
На постанову в 10-денний строк з дня виготовлення її повного тексту може бути подано заяву про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана в 10-денний строк без попереднього подання заяви.
Суддя
Дата виготовлення повного
тексту постанови 11.06.2008 року