Рішення від 14.05.2008 по справі 8/413

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2008 р.

Справа № 8/413

Господарський суд Івано-Франківської області у складі:

Судді Шіляк М.А.

при секретарі Феденько Н.М.

розглянувши матеріали справи

за позовом Підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1

до відповідача Івано-Франківської міської ради вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76000

про визнання затвердженим проект землеустрою

За участі представників:

Від позивача:ОСОБА_2, (довіреність НОМЕР_1 від 31.01.08) - представник;

Від відповідача: Буджак Віктор Миколайович, (довіреність №1059/05-17/07в від 18.07.06) - головний спеціаліст юридичного відділу виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради;

ВСТАНОВИВ: до господарського суду Івано-Франківської області подано позовну заяву про визнання затвердженим проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки підприємцю ОСОБА_3 на вулиці АДРЕСА_1 площею 0,0183 га для будівництва будинку вставки торгово-офісного призначення з житловими приміщеннями.

26.02.08 позивачем подано заяву про зміну позовних вимог з проханням укласти договір оренди землі на вул. Галицькій між підприємцем ОСОБА_3 та Івано-Франківською міською радою. 27.02.08 представником позивача надано суду додаткові пояснення до заяви про уточнення позовних вимог, яка прийнята судом до розгляду ухвалою від 27.02.08.

Ухвалами від 22.01.08, 08.02.08, 27.02.08, 14.04.08 розгляд справи відкладався

Ухвалою від 27.02.08 продовжено строк вирішення спору та змінено прізвище позивача з Дубляник на Волошин.

Позовні вимоги мотивовані тим, що виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради надано дозвіл на проведення проектно-пошукових робіт для будівництва будинку-вставки торгово-офісного значення та дозвіл на складання відповідного проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, проте після отримання позивачем усіх необхідних документів Івано-Франківською міською радою не було затверджено проект землеустрою.

Позивач вважає незаконними дії міськради, які стосуються незатвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки посилаючись на Порядок розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, згідно якого після одержання позитивного висновку державної експертизи проект відведення земельної ділянки розглядається міською радою, затверджується нею або передається в установленому порядку подається до інших органів, до повноважень яких належать надання у користування чи передачу у власність земельних ділянок.

У своїй письмовій заяві про уточнення позовних вимог та додаткових поясненнях представник позивача пропонує укласти між позивачем та Івано-Франківською міською радою договір оренди землі (земельної ділянки по вулиці АДРЕСА_1 площею 0,0183 га). Як стверджує позивач, підставою для додаткових уточнень є заява від 01.02.08 звернена до Івано-Франківської міської ради з пропозицією укласти договір оренди землі, на яку міськрада так і не відповіла.

Представник позивача в судових засіданнях позовні вимоги підтримав.

Відповідач проти позову заперечує, та вважає його таким, що не відповідає вимогам земельного законодавства.

Позиція відповідача базується на факті виключної компетенції органів місцевого самоврядування у сфері питань, що стосуються передачі в користування земельних ділянок, які перебувають в комунальній власності. Відповідач, у своєму запереченні на позов, також стверджує, що питання затвердження проекту землеустрою по АДРЕСА_1 не знімалося з розгляду, а розглядалося і було відправлене на додаткове вивчення з подальшим розглядом на сесії Івано-Франківської міської ради.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав заперечення проти позову.

В ході судових засідань суд дослідивши наявні в матеріалах справи докази, заслухавши пояснення представників сторін встановив наступне. Згідно витягу із рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №18 від 28.01.05 позивачу надано дозвіл на проведення проектно-пошукових робіт для будівництва будинку-вставки торгово-офісного призначення з житловими приміщеннями на місці викуплених приміщень на АДРЕСА_1. Рішенням Івано-Франківської міської ради від 28.09.05 підприємцю ОСОБА_3 надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1.

Висновком Державної експертизи обласного головного управління земельних ресурсів Держкомзему України від 07.08.06 №2453/П поданий позивачем проект землеустрою щодо вищевказаної ділянки для будівництва будинку-вставки торгово-офісного призначення з житловими приміщеннями визнано таким, що цілком відповідає вимогам чинного законодавства, встановленим нормам і правилам.

Як видно з матеріалів справи, зокрема з листа першого заступника міського голови В. Швадчака та витягу з магнітофонного запису ХІХ сесії від 14.11.07 (розгляд питання "Про затвердження проектів землеустрою"), питання про затвердження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки площею 0,0183 га на АДРЕСА_1 для будівництва будинку-вставки торгово-офісного призначення з житловими приміщеннями виносилося на розгляд засідань сесій Івано-Франківської міської ради, однак при голосуванні не набирало достатньої кількості голосів.

Згідно листа Управління земельних ресурсів в м. Івано-Франківську №03-05-25/125 від 30.01.08 будівля, що знаходиться по АДРЕСА_1 не являється пам'ятником архітектури.

Договори купівлі-продажу нежитлових приміщень в будівлі на АДРЕСА_1, а від 13.05.05; від 03.04.04; від 28.02.04 підтверджують право власності позивача на частину приміщень даної будівлі. Також відповідно до заяв гр. ОСОБА_4. від 05.04.04 та гр. ОСОБА_5 від 29.03.04 підприємець ОСОБА_3. уповноважена виступити обноособовим замовником будівництва багатоповерхового будинку в м. Івано-Франківськ по АДРЕСА_1

Судом також досліджено наступні документи: Завдання на виконання робіт від 05.11.05, Проект землеустрою для будівництва будинку вставки торгово-офісного призначення з житловими приміщеннями на вул. АДРЕСА_1, Акт від 03.11.05, Свідоцтво про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи від 17.02.04, Договір №118 від 07.07.04, копії паспорта НОМЕР_1, свідоцтва про одруження НОМЕР_2 позивача, листи - Управління земельних ресурсів у м. Івано-Франківськ №03-05-25/125 від 30.01.08, Державного науково-реставраційного управління від 18.05.04 №86/07-6, висновок Івано-Франківської філії ДП "НДП Проектреконструкція" від 22.03.04.

Суд важає позовні вимоги обгрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 181. Господарського кодексу України господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача з заявою від 01.02.08 року, якою пропонував укласти договір оренди земельної ділянки на вул. Галицькій в м. Івано-Франківську площею 0,0183 га. Станом на 14.05.08 у суду відсутні будь-які докази розгляду та вирішення відповідачем питання про надання в оренду заявнику вказаної земельної ділянки.

Відповідно до п.6 ст. 123 Земельного кодексу України проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.

З викладеного видно, що відповідачем порушено строк розгляду поданої підприємцем заяви. В матеріалах справи містяться всі, визначені наведеною нормою, документи (висновки експертиз), необхідні для прийняття рішення про надання земельної ділянки.

Під час розгляду справи судом встановлено відповідність проекту землеустрою нормам чинного законодавства.

Метою позивача є використання земельної ділянки по АДРЕСА_1 для здійснення підпиємницької діяльності, а стаття 93 Земельного кодексу України визначає право оренди земельної ділянки як засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Статтею 124 Земельного кодексу України та с.16 Закону України "Про оренду землі" передбачений порядок передачі земельних ділянок в оренду, а саме: передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Як було вказано вище, відповідач не надав ніякої відповіді позивачеві на його пропозицію укласти договір оренди земельної ділянки. У відповідності до частини 1 статті 187 Господарського кодексу України подібний договір може бути укладений за відповідним рішенням суду.

Згідно п. 5 ст. 376 Цивільного кодексу України на вимогу користувача земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.

Відповідно до пункту 5 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. N 677 у разі прийняття судом рішення про надання земельної ділянки у користування або передачу у власність замовником проекту її відведення є фізична або юридична особа, на користь якої прийнято рішення.

З умов угоди вбачається, що розмір земельної ділянки визначається у відповідності з проектом землеустрою.

Орендна плата визначена згідно з нормативною грошовою оцінкою, що повідомлена позивачу Управлінням земельних ресурсів у м. Івано-Франківську листом від 30.01.08 №03-05-25/125.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про судоустрій України" суд, здійснюючи правосуддя, на засадах верховенства права забезпечує захист гарантованих Конституцією України та законами прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави.

Згідно ст. 47 Господарського процесуального кодексу України судове рішення приймається суддею за результатами обговорення усіх обставин справи, а ст.43 цього ж кодексу уповноважує господарські суди оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обгрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. 124 Конституції України, п. 6 ст. 123, ст. 124 Земельного кодексу України, п. 5 ст. 376 Цивільного кодексу України, ст. 2 Закону України "про судоустрій України", ст. 16 Закону України "Про оренду землі", п. 5 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. N 677, ст.ст. 47, 43, 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов задоволити.

Укласти між Івано-Франківською міською радою вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ та приватним підприємцем ОСОБА_3 АДРЕСА_1 договір оренди земельної ділянки, що знаходиться на вул. АДРЕСА_1 площею 0,0183 га в наступній редакції:

ДОГОВІР
ОРЕНДИ ЗЕМЛІ

м. Івано-Франківськ 14 травня 2008 року

Івано-Франківська міська рада в особі міського голови Анушкевичуса Віктора Андрюсовича, що діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», надалі «Орендодавець», з одного боку, та Приватний підприємець ОСОБА_3, що діє на підставі Свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи, надалі «Орендар», з іншого боку, уклали цей Договір про наступне:

1. Предмет Договору

1.1. Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове, платне володіння і користування (оренду) земельну ділянку по АДРЕСА_1а, площею 0,0183 га в м. Івано-Франківську, відповідно до плану (схеми) розташування, що додається.

1.2. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва будинку-вставки торгово-офісного призначення з житловими приміщеннями по АДРЕСА_1 (з наступною передачею на баланс міста).

2. Права і обов'язки сторін

2.1. Орендодавець має право вимагати від Орендаря:

2.1.1. використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з цим Договором;

2.1.2. додержання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, стандартів державних норм і правил, проектних рішень, місцевих

правил забудови населених пунктів;

2.1.3. додержання режиму використання водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони та територій, які особливо охороняються;

2.1.4. своєчасного внесення орендної плати та своєчасного подання Розрахунку орендної плати.

2.2. Орендодавець зобов'язаний:

2.2.1. передати у користування земельну ділянку у стані, придатному для використання за цільовим призначенням;

2.2.2. не втручатися у виробничу діяльність Орендаря і не вчиняти дій, які перешкоджали б Орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.

2.3. Орендар має право:

2.3.1. самостійно господарювати на землі, визначати напрями своєї господарської діяльності відповідно до призначення земельної ділянки та умов Договору;

2.3.2. одержувати продукцію і доходи;

2.3.3. здійснювати у встановленому порядку за згодою Орендодавця зрошувальні, осушувальні, інші меліоративні роботи;

2.3.4. використовувати у встановленому порядку для власних потреб наявні на земельній ділянці загальнопоширені корисні копалини, торф, лісові угіддя, водні об'єкти, а також інші корисні властивості землі;

2.3.5. витребувати орендовану земельну ділянку з будь-якого незаконного володіння та користування;

2.3.6. вимагати усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою;

2.3.7. на відшкодування збитків, заподіяних земельній ділянці громадянами та юридичними особами;

2.3.8. на передачу в суборенду орендованої земельної ділянки (її частини) за згодою Орендодавця.

2.4. При передачі в суборенду земельної ділянки, зазначеної в п.1.1 Договору (її частини), умови договору суборенди земельної ділянки (її частини) мають бути визначені в межах цього Договору і не суперечити йому.

Термін суборенди не може перевищувати строку дії Договору оренди.

У разі припинення або розірвання цього Договору чинність договору суборенди земельної ділянки припиняється.

Договір суборенди земельної ділянки підлягає державній реєстрації.

2.5. Орендар зобов'язаний:

2.5.1. використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням згідно з Договором оренди;

2.5.2. додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля, екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, державних стандартів, норм і правил, проектних рішень, місцевих правил забудови населених пунктів;

2.5.3. дотримуватись режиму використання водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони та територій, які особливо охороняються;

2.5.4. своєчасно вносити орендну плату;

2.5.5. не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів;

2.5.6. підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі;

2.5.7. своєчасно надавати Орендодавцеві дані про стан і використання земель та інших природних ресурсів у порядку, встановленому законом;

2.5.8.дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов'язаних з становленням земельних сервітутів та охоронних зон;

2.5.9.зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем.

2.6. Орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку, передбаченим законами України.

2.7. Витрати на поліпшення стану земельної ділянки, проведені Орендарем, відшкодуванню не підлягають.

2.8. Земельні сервітути та обмеження, встановлені щодо земельної ділянки, зазначеної в п. 1.1 Договору, після їх державної реєстрації є обов'язковими для Орендаря.

2.9. Приступати до використання земельної ділянки Орендар має право після державної реєстрації Договору оренди.

2.10. Ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди лежить на Орендареві.

3. Орендна плата

3.1. Плата за оренду земельної ділянки, вказаної в п. 1.1 Договору, встановлюється в грошовій формі в розмірі 350,59 ( триста п'ятдесят гривень 59 коп.) грн. в рік на основі розрахунку, поданого Орендарем протягом місяця з дня виникнення права користування земельною ділянкою. Розмір орендної плати підлягає щорічному уточненню відповідно до п.3.3 цього Договору.

3.1.1. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки 30485,97 (тридцять тисяч чотириста вісімдесят п'ять гривень 97 коп.) грн.

3.2. Орендна плата вноситься щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця, в місцевий бюджет код 20568100, р/р №33219812700002, код платежу 13050200, МФО 836014 в УДК в Івано-Франківській області.

3.3. Розрахунок орендної плати складається на підставі даних державного земельного кадастру за станом на 1 січня поточного року і щороку подається Орендарем Орендодавцеві до 1 лютого поточного року з розбивкою річної суми земельного податку рівними частками за місяцями. При складанні Розрахунку орендної плати враховується

коефіцієнт індексації грошової оцінки земель, що встановлюється згідно з чинним законодавством.

3.4. Орендна плата, враховуючи невиплачену, підлягає індексації на дату її виплати відповідно до рівня інфляції національної валюти України. Орендарем сплачується також три проценти річних з простроченої суми

3.5. У разі збільшення відповідно до законів України розміру земельного податку Орендодавець має право вимагати збільшення орендної плати.

3.6. Внесення орендної плати на майбутній період оренди допускається на термін, не більший одного року.

3.7. У разі визнання Договору оренди недійсним одержана Орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди землі не повертається.

3.8. У випадку оренди декількох земельних ділянок, орендар зобов'язаний при здійсненні платежу у графі "призначення платежу" вказувати № договору або № рахунку.

4. Відповідальність Сторін

4.1. Сторони несуть відповідальність за невиконання умов цього Договору.

4.2. За несвоєчасне внесення орендної плати Орендар сплачує пеню в розмірі 120 відсотків річних за кожен день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діє у період за який сплачується пеня.

4.3. Якщо недбале ставлення Орендаря до земельної ділянки або інші його дії чи бездіяльність призвели до її деградації, виснаження, зниження родючості, забруднення, останній зобов'язаний відшкодувати Орендодавцеві заподіяну шкоду.

4.4. Орендодавець несе відповідальність за недоліки переданої в оренду земельної ділянки, що не були обумовлені ним у Договорі оренди, але які суттєво перешкоджають передбаченому Договором використанню земельної ділянки.

Орендодавець не несе відповідальності за наслідки, які виникли в результаті недоліків переданої в оренду земельної ділянки, якщо про такі недоліки земельної ділянки зазначено в Договорі.

4.5. У разі відмови Орендаря від укладеного Договору Орендодавець має право на відшкодування упущеної вигоди у розмірі суми орендної плати за 6 місяців з часу підписання Договору, якщо відмова не пов'язана з порушенням Орендодавцем цього Договору.

4.6. Орендар несе цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність за порушення земельного законодавства згідно з законами України.

4.7. Сторони не несуть відповідальності, якщо неможливо виконати умови цього Договору внаслідок дії непереборної сили.

5. Термін дії Договору

5.1. Договір складено Сторонами терміном на три роки.

5.2. Цей Договір набирає чинності з моменту досягнення сторонами домовленості з усіх істотних умов, його підписання та державної реєстрації

5.3. В разі переходу права власності на земельну ділянку, вказану в п.1.1 цього Договору, до інших осіб Договір оренди зберігає чинність для нового власника.

6. Зміна, розірвання, припинення і поновлення Договору

6.1. Зміна умов цього Договору можлива за взаємною згодою сторін.

6.2. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов Договору спір вирішується в судовому порядку.

6.3. Договір припиняється у разі:

6.3.1. закінчення терміну, на який було укладено Договір;

6.3.2. розірвання Договору у встановленому порядку;

6.3.3. одержання Орендарем земельної ділянки у власність у порядку, передбаченому Земельним кодексом України;

6.3.4 примусового викупу (вилучення) земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності у порядку, встановленому законами України;

6.3.5. ліквідації юридичної особи - Орендаря.

6.4. Після закінчення строку, на який було укладено Договір, Орендар, що належно виконував обов'язки відповідно до умов Договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення Договору. В разі продовження Договору оренди на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін.

6.5. Договір оренди земельної ділянки може бути розірваний за взаємною згодою сторін.

6.6. На вимогу однієї із сторін Договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду у разі невиконання сторонами їх обов'язків, передбачених розділом 2 цього Договору, у разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке суттєво перешкоджає передбаченому Договором використанню земельної ділянки,

а також на підставах, визначених законодавством України.

6.7. У разі припинення або розірвання Договору оренди земельної ділянки Орендар зобов'язаний повернути Орендодавцеві земельну ділянку в стані, придатному для використання за цільовим призначенням. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для забезпечення своїх вимог до Орендодавця.

7. Прикінцеві положення

7.1. В інших випадках, які не передбачені цим Договором, сторони керуються чинним законодавством України.

7.2. Спори з питань, неврегульованих цим Договором, вирішуються судом у встановленому законодавством порядку.

7.3. Невід'ємною частиною цього Договору оренди є план (схема) земельної ділянки.

7.4. Договір укладено в чотирьох примірниках, один з яких перебуває в Орендодавця, другий - в Орендаря, третій в Івано-Франківському міському управлінні земельних ресурсів, четвертий в ДПІ і кожен з них має однакову юридичну силу.

8. Юридичні адреси Сторін

8.1 .Орендодавець: м. Івано-Франківськ вул. Грушевського, 21 місцевий бюджет код 20568100, р/р №33219812700002, код платежу 13050200, МФО 836014 в УДК в Івано-Франківській області.

8.2.Орендар : м. Болехів, вул. Гагаріна, 10 кв.2 р/р 26008134194980; ЄДРПУ 34519563 , МФО 336235; ІФРУ Банк "Фінанси і Кредит"

Стягнути з Івано-Франківської міської ради вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ на користь ОСОБА_3 АДРЕСА_1 - 85,00 грн державного мита.

Стягнути з Івано-Франківської міської ради вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ на користь ОСОБА_3 АДРЕСА_1 - 118,00 грн витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, у разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання повного рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

рішення підписане 23.05.08

Виготовлено в АС "Діловодство суду"