15.07.2011 Справа № 2-а-1786/11
15 липня 2011 року Знам'янський міськрайонний суд
Кіровоградської області в складі:
головуючого судді - Ябчик Н.М.,
при секретарі - Колюка О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні залу суду в місті Знам'янка Кіровоградської області справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Знам'янка Кіровоградської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного Фонду України в м.Знам'янка Кіровоградської області про зобов'язання зробити йому перерахунок пенсії за віком відповідно до ст.40 ч.4, ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003 з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік, визнати дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати за 2007 рік протиправними.
Свої вимоги обґрунтував тим, що він отримує з 1 вересня 1999 року державну пенсію за віком, згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування». Після призначення пенсії за віком продовжував працювати, у зв'язку з чим відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»виникло право на перерахунок пенсії, оскільки передбачено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжує працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок проводиться не раніше, ніж через два роки після попереднього перерахунку страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 ст.40 Закону «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування». Частиною 1 статті 40 Закону передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (доход) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв та за весь період страхового стажу. У разі, якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом цієї частини, враховується заробітна плата (доход) за фактичний страховий стаж. Він звертався в червні 2010 року та 06.04.2011 року із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії за віком, але йому було двічі відмовлено з посиланням на те, що при вказаному перерахунку буде застосовано заробітну плату 2007 року. Він з цим не згоден. У зв'язку з цим просить визнати дії відповідача протиправними, зобов'язати зробити перерахунок пенсії із застосуванням показника заробітної плати за 2010 рік.
Позивач підтримав свої позовні вимоги.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав на підставі доказів наведених в письмовому запереченні.
Суд, дослідивши матеріали справи, письмові докази, оглянув пенсійну справу, приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні позивачу була призначена пенсія за віком з 01 вересня 1999 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У відповідь на звернення позивача від 06 квітня 2011 року управління Пенсійного фонду України в м.Знам'янка повідомило, що позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі поданої заяви 17.06.2010 року з 01 липня 2011 року згідно чинного законодавства.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсійне забезпечення здійснюється органами Пенсійного фонду України. Частиною 2 статті 8 цього Закону передбачено, що Пенсійний фонд України є самостійною фінансово-банківською системою, не входить до складу державного бюджету України, формується за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами й організаціями, а також коштів державного бюджету України. Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на пенсійне забезпечення визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(надалі Закон № 1058-ІV).
Частина 2 статті 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону № 1058, частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом “б” підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-6 визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.
Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону № 1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).
Частина 1 статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року.
Середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до ч.2 ст.40 Закону 1058 і є величиною постійною не змінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Крім того, неможна ототожнювати визначення «середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки України»та «показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії», оскільки ці поняття є різними правовими категоріями, основу яких становлять різні економічні критерії.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення»від 5 листопада 1991 року № 1788-12 та Закон України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»№ 1058 від 9 липня 2003 року.
Таким чином, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»від 28 травня 2008 року № 530, ст.ст.11, 70, 71, 159-162 КАС України, суд,
В задоволенні позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Знам'янка Кіровоградської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії -відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Знам'янського
міськрайонного суду
Кіровоградської області Ябчик Н.М.