Постанова від 13.10.2011 по справі 2-а-1898/11

Долинський районний суд Кіровоградської області

Справа № 2-а-1898/11

Категорія 99

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.10.2011 Суддя Долинського районного суду Кіровоградської області БОНДАРЧУК Р.А., розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Долинська адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Долинському районі про зобов»язання нарахувати недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу як «Дитині війни», -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Долинському районі , в якому просить суд визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду у Долинському районі та зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі провести перерахунок та виплату на його користь підвищення до пенсії за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р., з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р., з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р. та з 01.01.2010 р., а також стягнути на його користь судові витрати .

Ухвалою Долинського районного суду від 26.08.2011 року даний позов в частині стягнення на користь позивача підвищення до пенсії за період з 09.07.2007 р. по 21.02.2011 р. -залишено без розгляду в зв»язку з пропуском строку позовної давності .

В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на те , що він , як дитина війни , відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»з 1 січня 2006 р. має право на отримання щомісячної допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком , однак, така допомога відповідачем йому не виплачувалась . Пунктом 17 ст.77 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік»від 20.12.2005 року № 3225-ІУ, дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»зупинено на 2006 рік . Пунктом 12 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007рік»від 19.12.2006 року № 489-У, дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»зупинено на 2007 рік . Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнано неконституційним п.12 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007рік», яким зупинено дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

При обрахунку суми невиплаченої допомоги позивач виходить з наступних розрахунків . Розмір соціальної допомоги , відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»становить 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Відповідно до ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»мінімальна пенсія за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність . Згідно ст.53 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» встановлено розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2011 року -941 грн. на місяць , з 01.04.2011 року -960 грн., з 01.10.2011 року -985 грн., з 01.12.2011 року -1004 грн.

Позивач в судове засідання не з»явився , про час і місце розгляду справи повідомлено своєчасно в установленому законом порядку , до суду надав письмову заяву , в якій просить розглянути справу без його участі .

Представник відповідача також в судове засідання не з»явився , про час і місце розгляду справи повідомлено своєчасно в установленому законом порядку , у визначений строк заперечень проти позову не подано .

Суд , дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази , вважає , що позовні вимоги щодо стягнення на користь позивача підвищення до пенсії як «Дитині війни»підлягають частковому задоволенню за період з 22.02.2011 р., виходячи з наступних підстав .

Відповідно до ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»від 18.11.2004 року № 2195-ІУ, дитиною війни визнається особа , яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років . Позивач , ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження , відноситься до категорії осіб із статусом дитина війни, що підтверджується відміткою в пенсійному посвідченні . Таким чином , на позивача повністю розповсюджуються всі пільги та соціальні гарантії , передбачені Законом України «Про соціальний захист дітей війни».

Відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»№2195-ІУ дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога , що виплачується замість пенсії , підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком . Згідно зі ст.7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України .

В той же час, 14 червня 2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України № 3491-УІ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», який набрав чинності 19 червня 2011 року.

Пунктом 7 частини першої цього Закону Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»доповнено пунктом 4, яким установлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

На виконання вимог Закону України від 14 червня 2011 року № 3491-УІ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»06 липня 2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 745 «Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23 липня 2011 року.

З вказаної дати виплати слід здійснювати у відповідності із зазначеними законодавчими актами.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади , органи місцевого самоврядування , їхні посадові чи службові особи зобов»язані діяти лише на підставі , в межах повноважень та у спосіб , що передбачені Конституцією та Законами України . Частиною 2 ст.95 Конституції України виключно законом про Державний Бюджет визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби , розмір і цільове спрямування цих видатків .

Згідно п.п.3, 4 ст.22 Бюджетного кодексу України Управління Пенсійного фонду , як головний розпорядник коштів місцевого бюджету отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у Законі про Державний бюджет України чи рішення про місцевий бюджет .

Статтею 23 Бюджетного кодексу України передбачено, що Управління Пенсійного Фонду може здійснювати з бюджету будь-які бюджетні зобов»язання та платежі лише за наявності відповідного бюджетного призначення , які встановлюються Законом про Державний бюджет чи рішення про місцевий бюджет .

Відповідно до ч.2 ст.8 Конституції України , Конституція України має найвищу юридичну силу . Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй . Статтею 22 Конституції України передбачено , що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані . При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод .

Відповідно до ч.2 ст.3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»державні соціальні гарантії дітям війни , встановлені цим Законом , не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами .

Статтею 46 Конституції України передбачено , що громадяни мають право на соціальний захист , що включає право на забезпечення їх у разі повної , часткової або тимчасової втрати працездатності , втрати годувальника , безробіття з незалежних від них обставин , а також у старості та в інших випадках , передбачених законом .

Реалізація особою права , що пов»язане з отриманням бюджетних коштів , яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства , не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань , тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов»язань судом не приймається до уваги .

У справі «Качко проти України»Європейський Суд з прав людини констатував , що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань , оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов»язань .

Враховуючи те , що позивач є дитиною війни , він наділений державою певним правовим статусом , який включає в себе й право на додаткові елементи соціального захисту , зокрема право на отримання надбавки до пенсії . Наділивши дітей війни зазначеною соціальною гарантією , держава , таким чином , взяла на себе публічне зобов»язання забезпечити належний матеріальний рівень осіб , які є дітьми війни . Тобто , між позивачем і державою встановлено певний зв»язок у визначеній сфері життєдіяльності , який характеризується наявністю зобов»язання держави забезпечити соціальний захист дітей війни .

Відповідно до частини 1 та 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав , свобод та інтересів фізичних осіб , прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб , інших суб»єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства , в тому числі на виконання делегованих повноважень .

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення , дій чи бездіяльність суб»єктів владних повноважень , крім випадків , коли щодо таких рішень , дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження .

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини , на яких грунтуються її вимоги та заперечення , крім випадків , встановлених статтею 72 цього Кодексу .

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень , дій чи бездіяльності суб»єкта владних повноважень обов»язок щодо доказування правомірності свого рішення , дії чи бездіяльності покладається на відповідача , якщо він заперечує проти адміністративного позову .

Зважаючи на викладене , посилання відповідача на неврегульованість питання обчислення розміру пенсії дітям війни чинним законодавством , не приймається судом до уваги , оскільки ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»визначено , що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога , що виплачується замість пенсії , підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком . З огляду на викладене, дане питання цілком врегульоване чинним законодавством України.

Крім того , незважаючи на компетенцію деяких органів влади по наданню обов»язкових роз»яснень щодо виконання вимог законодавства , наявність чи відсутність будь-яких відомчих чи міжвідомчих роз»яснень , інструкцій та розпоряджень щодо механізму виконання норм Закону України не може бути підставою для невиконання цих норм , якщо це тягне за собою порушення прав та законних інтересів громадян України .

Відповідно до п.1, п.3, п.15 Положення про Пенсійний Фонд України , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 року №1261 Пенсійний Фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики, одним з основних завдань якого є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій , допомоги на поховання , інших виплат , які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного Фонду України та інших джерел , визначених законодавством . Пенсійний Фонд України здійснює свої повнова-ження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Фонду в Автономній Республіці Крим, областях , містах Києві та Севастополі , управління в районах , містах і районах у містах .

Згідно ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав , свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк .

22.08.2011 року позивач звернувся до суду з заявою про захист порушених прав .

Виходячи з вищевикладеного , зважаючи на те , що суд не вправі виконувати функції суб»єкта владних повноважень , покладені на нього законом , та питання щодо здійснення перерахунку пенсії відносяться до компетенції органів Пенсійного Фонду України , а також враховуючи , що чинним законодавством України не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод , суд дійшов до висновку , що позовні вимоги щодо зобов»язання управління Пенсійного Фонду України в Долинському районі здійснити перерахунок щомісячного підвищення до пенсії позивачеві відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» підлягають частковому задоволенню за період з 22.02.2011 р.

Суди, у разі відсутності спору про право особи на отримання підвищення до пенсій або встановлення такого права в судовому порядку, не мають підстав обмежувати орган, відповідальний за здійснення їх перерахунку і виплати, певним часовим проміжком, крім випадків, передбачених законом, в зв»язку з чим кінцева дата для здійснення перерахунку соціальних виплат під час розв»язання спорів з приводу нарахування та виплати підвищення до пенсії громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та дітям війни, не визначається. (Роз»яснення Вищого Адміністративного суду України від 20.05.2011 року, № 692/11/13-11).

Оскільки відповідно до п.34 ст.4 Декрету КМУ № 7-93 від 21.03.1991 року «Про державне мито»управління Пенсійного Фонду України звільняється від сплати державного мита , судові витрати підлягають компенсації за рахунок Державного бюджету України .

В решті позовних вимог відмовити .

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167, 183-2 КАС України , суд , -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково .

Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в Долинському районі Кіровоградської області по не нарахуванню ОСОБА_1 підвищення пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 22.02.2011 р.

Зобов»язати Управління Пенсійного Фонду України в Долинському районі Кіровоградської області здійснити з 22.02.2011 р. перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з підвищенням її на 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком , встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням вимог Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»та Постанови Кабінету Міністрів України від 06 липня 2011 року № 745 , на час дії вказаної постанови .

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 3,40 грн.

В решті позовних вимог відмовити .

Постанова підлягає негайному виконанню .

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду відповідно до ст. 186 КАС України .

Суддя Р. А. Бондарчук