Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"17" жовтня 2011 р. Справа № 5023/7394/11
вх. № 7394/11
Суддя господарського суду Дзюба О.А.
при секретарі судового засідання Шаповалов О.В.
За участю:
Представника кредитора - ОСОБА_1. довіреність №88-07/31 від 11.01.11 (нач.юр.відділу УПФУ в Жовтневому р-ні )
Представник боржника - не з"явився.
Розглянувши справу < Текст >
за заявою УПФУ в Жовтневому районі, м. Харків
до Закритого акціонерного товариства "Ремагросервіс", м. Харків
про визнання банкрутом
Кредитор - УПФУ в Жовтневому районі, м. Харків, звернувся до суду з заявою у порядку ст.52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” про визнання відсутнього боржника АЗакритого акціонерного товариства "Ремагросервіс", м. Харків банкрутом на тій підставі, що остання податкова декларація подана боржником до ДПІ за травень 2005року, боржник не подає до Пенсійного фонду звіти з січня 2005 року та має заборгованість по сплаті фінансових санкцій в сумі 340,00грн.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 05 вересня 2011року порушено провадження у справі та призначено засідання суду на 27 вересня 2011 року.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 27 вересня 2011 року розгляд справи відкладався, з метою витребування додаткових доказів на 11 жовтня 2011року.
В судовому засіданні від 27 вересня 2011 року. оголошувалась перерва до 17 жовтня 2011року.
В судовому засіданні представник ініціюючого кредитора надав пояснення стосовно поданої заяви, документів витребуваних судом не надав.
Представник боржника у засідання суду не з"явився, документів витребуваних судом не надав.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив, що подана заява кредитора не підлягає розгляду у господарських судах України, що обґрунтовується наступним.
Відповідно до вимог ст. 52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” (далі Закон про банкрутство) заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання грошових зобов'язань.
Боржник - ЗАТ "Ремагросервіс" знаходиться на обліку в УПФУ Жовтневого р-ну, не надає звіти до ПФУ з січня 2005 року, а також остання податкова декларація подана боржником до ДПІ за травень 2005року (довідка ДПІ у Жовтневому р-ні від 01.11.10р.) .
Разом з тим, як встановлено судом, кредитором до боржника визначено грошове зобов'язання зі сплати фінансових санкцій у розмірі 340,00грн., що складається із сум штрафних санкцій на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування та підтверджується наявними в матеріалах справи: наказом господарського суду Харківської області від 25 травня 2005року по справі №27/56-05 на виконання постанови Харківського апеляційного господарського суду від 05 травня 2005р. про стягнення з ЗАТ "Ремагросервіс" на користь УПФУ Жовтневого р-ну 340,00грн. штрафних санкцій та постановою про повернення виконавчого документа ВДВС Жовтневого р-ну від 25.12.2008р. стягувачу.
За змістом ст. 67 Конституції України, розмір податків і зборів, порядок їх сплати встановлюється законом.
Таким загальним законом, що діяв до 01.01.2011 р. був Закон України “Про систему оподаткування”.
Стаття 2 Закону України “Про систему оподаткування”(далі -Закон) визначала, що під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Ідентичне поняття податку та збору визначено ст. 6 “Податкового Кодексу України”(далі -Кодекс), що почав діяти з 02.01.2011 р.
Відповідно до ст. 1 Закону будь-які податки і збори (обов'язкові платежі), які запроваджуються законами України, мають бути включені до цього Закону. Податки збори (обов'язкові платежі), справляння яких не передбачено цим Законом, сплаті не підлягають.
Згідно зі ст.ст. 14, 15 Закону та ст.ст. 9, 10 Кодексу в Україні визначено перелік загальнодержавних і місцевих податків і зборів (обов'язкових платежів), що є переліком вичерпним.
Проте, ні раніше діючий Закон України “Про систему оподаткування”, ні “Податковий Кодекс України”не відносить суму штрафів, пені і фінансових санкцій, що сплачуються до бюджетів загальнодержавного та місцевого рівні за порушення податкового законодавства, до категорії податків, зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до абз. 7 ст. 1 Закону про банкрутство визначено поняття грошового зобов'язання, яке має суттєві відмінності від поняття “податковий борг”згідно з ст.. 1 Закону України “Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами”, що діяв до 01.01.2011 р. та від поняття “грошового зобов'язання платників податків”, яке визначено у діючому на цей час п. 14.1.39 ст. 14 Податкового Кодексу України.
Згідно з ст. 1 Закону про банкрутство передбачено, що до складу грошових зобов'язань боржника не зараховується недоїмка (пеня та штраф), яка визначена на дату подання заяви до господарського суду.
Крім того, абз. 6 ст. 1 Закону про банкрутство визначено, що кредитором боржника є юридична або фізична особа, яка має у встановленому порядку підтверджені документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника…., а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння страхових внесків на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування та інші види... (обов'язкових платежів).
Отже, в зв'язку з тим, що визначені заявником (кредитором) УПФУ в Жовтневому районі в заяві про порушення справи про банкрутство грошові вимоги до боржника складаються лише з сум штрафних санкцій за порушення податкового законодавства, останні не зараховуються до складу грошових зобов'язань при порушенні справи про банкрутство боржника, і, як наслідок, не можуть покладатися в підставу кредиторських вимог до боржника у відповідності до положень ст. 1 Закону про банкрутство, оскільки штрафні санкції не є податком, збором (обов'язковим платежем).
У відповідності до п. 1 ст. 5 Закону про банкрутство провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Згідно з ч. 2 ст 4-1 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченого цим кодексом, з урахуванням особливостей встановлених Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”. Отже, справа про банкрутство може бути припинена з підстав передбачених ст. 80 ГПК України.
На підставі вищенаведеного та керуючись ст.ст. 1, 5, 8, 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, п. 1 ст. 80, ст. 86 ГПК України,
1. Припинити провадження у справі № 5023/7394/11 про визнання банкрутом Закритого акціонерного товариства "Ремагросервіс", м. Харків, код 23470033.
2. Скасувати мораторій, введений ухвалою суду від 05 вересня 2011р.
3. Ухвалу направити кредитору, боржнику, Управлінню з питань банкрутства у Харківській області Державного департаменту з питань банкрутства, державному реєстратору, ДВС у Жовтневому р-ні м. Харкова.
Суддя Дзюба О.А.
< Текст >