Рішення від 12.10.2011 по справі 5019/1778/11

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"12" жовтня 2011 р. Справа № 5019/1778/11

За позовом Державного підприємства “Одеська залізниця”

до відповідача Державного підприємства “Костопільське лісове господарство”

про стягнення в сумі 63 200 грн. 00 коп.

суддя Павлюк І.Ю.

Представники:

від позивача - ОСОБА_1, представник (довіреність № 44 від 04.01.2011р.);

від відповідача - ОСОБА_2., представник (довіреність б/н від 04.01.2011р.).

В судовому засіданні 20.09.2011р. оголошувалась перерва до 12.10.2011р.

Суть спору: Позивач -Державне підприємство “Одеська залізниця” - звернувся до господарського суду з позовом до відповідача -Державного підприємства “Костопільське лісове господарство” про стягнення 63 200 грн. 00 коп. штрафу за неправильно зазначену у накладній масу вантажу.

26.08.2011р. відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти позовних вимог.

20.09.2011р. позивач подав пояснення по суті позову, в якому заперечує проти тверджень відповідача, висвітлених у відзиві, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

В судовому засіданні 12.10.2011р. позивач підтримав позовні вимоги, а відповідач заперечив позовні вимоги.

Суд вбачає, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду позовної заяви.

В результаті розгляду матеріалів справи, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

04.05.2011р. та 12.05.2011р. по відправкам № 35662980, № 35709468 зі станції Костопіль Львівської залізниці ДП “Костопільське лісове господарство” були відправлені вагони № 63544506 масою 57 000 кг., № 66752627 масою 57 000 кг. з вантажем “пиловник сосновий неокорений”, станція призначення Одеса-Пересип Одеської залізниці, для вантажоодержувача ТзОВ “Продовольча компанія АМ”. Як вбачається з накладних маса вантажу була визначена умовно.

Відповідно до ст. 24 Статуту залізниць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 457 від 06.04.1998р., вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених у накладній. Залізниця має право перевіряти кількість та масу вантажу, що зазначається у накладній.

05.05.11р. станцією Здолбунів Львівської залізниці було складено акт загальної форми № 973 (а.с. 15), яким засвідчено, що по прибуттю поїзда і одночасному контрольному зважуванні на електронних тензометричних вагах виявлено, вага у вагоні № 63544506, нетто по документу 57 000 кг, фактично 61 100 кг., що більше проти документа на 4 100 кг.

13.05.11 станцією Здолбунів Львівської залізниці було складено акт загальної форми № 1030 (а.с. 24), яким засвідчено, що по прибуттю поїзда і одночасному контрольному зважуванні на електронних тензометричних вагах виявлено, вага у вагоні № 66752627, нетто по документу 57 000 кг., фактично 60 700 кг., що більше проти документа на 3 700 кг.

09.05.11 на станції Одеса-Пересип Одеської залізниці відбулась комісійна видача вантажу з вагону № 63544506, у результаті чого було складено комерційний акт серії АА № 055237/7 (а.с.19), яким засвідчено, що при переважуванні вантажу на 100 т. тензометричних вагонних вагах ТзОВ “Продовольча компанія АМ” (повірка 03.08.10 р., контроль придатності 03.02.11) виявлено: перевантаження у вагоні № 63544506 більше, ніж в перевізному документі на 4 100 кг. По факту виявлення надлишку вантажу було складено акти загальної форми № 038 А/С та № 037 А/С від 09.05.11р. (а.с.20) станції Одеса-Пересип Одеської залізниці, відповідно до якого нараховано штраф у сумі 31 600 грн. 00 коп..

16.05.11 на станції Одеса-Пересип Одеської залізниці відбулась комісійна видача вантажу з вагону № 66752627, у результаті чого було складено комерційний акт серії АА № 055238/8 (а.с.29), яким засвідчено, що при переважуванні вантажу на 100 т. тензометричних вагонних вагах ТзОВ “Продовольча компанія АМ” (повірка 03.08.10 р., контроль придатності 03.02.11) виявлено: перевантаження у вагоні № 66752627 більше, ніж в перевізному документі на 3 700 кг. По факту виявлення надлишку вантажу було складено акт загальної форми № 042 А/С від 16.05.11р. (а.с. 27) станції Одеса-Пересип Одеської залізниці, відповідно до якого нараховано штраф у сумі 31 600 грн. 00 коп.

Таким чином, при заповнені перевізних документів ДП “Костопільське лісове господарство” було невірно зазначено масу вантажу, що було виявлено у процесі перевезення.

Враховуючи те, що ДП “Костопільське лісове господарство” невірно було зазначено масу вантажу у залізничних накладних № 35662980, № 35709468, що підтверджується комерційними актами серії АА № 055237/7 від 09.05.11р. та № 055238/8 від 16.05.11р. станції Одеса-Пересип Одеської залізниці, та те, що різниця між фактично виявленою масою і зазначеною у перевізних документах становить більш ніж 0,2 %, ДП “Одеська залізниця” відправила ДП “Костопільське лісове господарство” претензії вих. № МЮ 2611, № МЮ 2612 від 07.06.2011 з проханням добровільно перерахувати на розрахунковий рахунок ДП “Одеська залізниця” нарахований згідно ст.ст. 118, 122 Статуту залізниць України штраф на загальну суму 63 200 грн. 00 коп..

26.07.11 від ДП “Костопільське лісове господарство” було отримано відповіді на претензії вих. № 1480, № 1481 від 20.07.11 з відмовою оплатити зазначену суму штрафу у повному обсязі, у зв'язку з чим у ДП “Одеська залізниця” виникла необхідність стягнення нарахованого штрафу у судовому порядку.

ДП “Костопільське лісове господарство”, не погоджуючись з позовом, подав відзив на позов, в якому заперечує проти позовних вимог, обґрунтовуючи це наступним.

Відповідно до пункту 9 Правил приймання вантажів до перевезення, затверджених Наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 року №644 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 року за №861/5082, лісоматеріали і дрова повинні пред'являтися до перевезення із зазначенням у накладній кількості штабелів (у разі перевезення лісоматеріалів і дров їх маса визначається вантажовідправником умовно).

Згідно накладних №35662980, №35709468 ДП “Костопільське лісове господарство” зазначило: кількість місць (штабелів), спосіб визначення маси - за обміром умовно у відповідності до пункту 9 Правил приймання вантажів, отже маса лісоматеріалів і дров визначалась відправником умовно згідно обміру по кубатурі.

Згідно статті 37 Статуту залізниць України під час здавання вантажів до перевезення відправником має бути зазначена у накладній їх маса. Маса окремих вантажів може визначатися розрахунковим методом, за обміром або умовно (нафтопродукти в цистернах, тварини, лісоматеріали тощо). Маса вантажів визначається відправником. Спосіб визначення маси зазначається у накладній.

Згідно вищезазначеного, Статутом залізниць України і правилами встановлено обов'язок вантажовідправника зазначати в супровідних документах спосіб визначення маси вантажу.

Як вбачається із актів загальної форми № 973 від 05.05.2011 року, № 1030 від 13.05.2011 року, складених станцією Здолбунів Львівської залізниці, по прибуттю поїздів і одночасно контрольному зважуванні на електронних тензометричних вагах у вагоні №63544506 маса більше проти документа на 4 100 кг, а також у вагоні № 66752627 маса більше проти документа на 3700 кг, але не більше вантажопід'ємності вагонів.

В свою чергу електронна тензометрична динамічна вага на станції Здолбунів типу ВТВ-25Д відповідно до технічних характеристик має похибку зважування більше 2% і використовується для власних потреб по забезпеченню безпеки руху і відповідності до пункту 5.11 Положення про організацію робіт з обслуговування засобів ваговимірювальної техніки на залізницях України, затверджених наказом Укрзалізниці №123-Ц3 від 13.04.2005 року. Тензометричні електронні ваги для зважування під час руху з похибкою 0,5% можуть бути використані для власних потреб з метою визначення лише загальної маси вагону.

Як вбачається із актів загальної форми № 038 А/С та № 037 А/С від 09.05.2011 року, №042 А/С від 16.05.2011 року та комерційних актів серії АА № 055237/7 від 09.05.2011 року, АА № 055238/8 від 16.05.2011 року, складених станцією Одеса - Пересип Одеської залізниці, вказано що при переважуванні вантажу на електронних тензометричних вагонних вагах ТзОВ “Продовольча компанія АМ” у вагонах №63544506, №66752627 виявлено надлишок вантажу.

А у відповідності пункту 22 Правил видачі вантажів, затверджених Наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 року №644, встановлено, що перевірка маси вантажу на станції призначення проводиться, як правило, таким самим способом, яким цю масу було визначено на станції відправлення.

Відповідно до вказівки Укрзалізниці від 13.05.2002 року за №ЦЗМ-8-1158, останній абзац п. 3 щодо порядку оформлення та стягнення штрафів згідно із статтею 122 Статуту залізниць України, слідує, що штраф стягується у порядку визначеному п. 2 тільки у разі завантаження вагона (контейнера) понад його вантажопід'ємність, чого немає в даному випадку.

Також, згідно вказівки Головного комерційного управління Укрзалізниці від 16.03.2007 року за №ЦМКО-1/242 останній абзац п. 1 за неправильне зазначення відправником у перевізних документах маси вантажу (завантаження вагона понад його вантажопід'ємність) з відправника стягується штраф згідно із ст. 122 Статуту залізниць України, п.2 якщо маса вантажу при відправленні визначалась умовно, розрахунком або за обміром і при зважуванні на тензометричних вагах під час перевезення у справному вагоні зі справними пломбами виявлена різниця з масою, зазначеною в перевізних документів, але при цьому маса вантажу у вагоні не більше вантажопід'ємності вагона, то такий вагон відправляється без оформлення відповідних документів для стягнення штрафу згідно зі ст. 122 Статуту залізниць України, про виявлену при зважуванні масу, більше ніж зазначено в перевізних документах, складається акт загальної форми, один екземпляр якого додається до перевізних документів, та надається телеграма станції призначення для стягнення провізної плати за фактичну масу вантажу.

З огляду на вищевказане ДП “Костопільське лісове господарство” вважає, що відомості, наведені позивачем в позовній заяві, не можуть бути визнані такими, що беззаперечно підтверджують факт порушення вантажовідправником вимог чинного законодавства стосовно оформлення перевізних документів, оскільки вони не відповідають обставинам справи. В зв'язку з чим нарахування штрафних санкцій позивачем, на думку відповідача, є безпідставними.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, встановивши обставини справи і давши їм оцінку, господарський суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відносини пов'язані з діяльністю транспорту, у тому числі залізничного, регулюються Законом України “Про транспорт”, іншими актами законодавства України.

Відповідно до статті 908 Цивільного кодексу України, статті 307 Господарського кодексу України умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін за цими перевезеннями визначаються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами та правилами.

За приписами статті 12 Закону України “Про транспорт”, підприємства транспорту мають право вимагати від відправників і одержувачів вантажів виконання вимог цього Закону, кодексів (статутів) окремих видів транспорту та інших нормативних актів України, що регулюють діяльність транспорту.

Статут залізниць України згідно зі статтею 3 Закону України “Про залізничний транспорт”, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.98 №457, з подальшими змінами та доповненнями. Статтею 2 цього Статуту передбачено, що цим Статутом визначено обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, організацій, установ і громадян, які користуються залізничним транспортом.

Згідно статті 6 цього Статуту накладна - основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до Статуту та Правил і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею, накладна супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення.

Відповідно до п. 1.1 “Правил оформлення перевізних документів”, затверджених наказом Мінтрансу України від 21.11.00р. № 644, на кожне відправлення вантажу відправник повинен подати станції навантаження накладну.

Відповідно абз. 2 п. 1.3 “Правил оформлення перевізних документів”, затверджених наказом Мінтрансу України від 21.11.00р. № 644, усі відомості, передбачені формою бланка перевізного документа, повинні бути внесені відправником до відповідних граф. Виправлення не допускаються, у разі зміни відомостей, внесених до перевізного документа, відправник зобов'язаний заповнити новий перевізний документ.

Відповідно до статті 24 Статуту вантажовідправники несуть відповідальність за усі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ним у накладній. Залізниця має право перевіряти правильність цих відомостей, а також періодично перевіряти кількість та масу вантажу, що зазначаються у накладній.

У відповідності до статті 37 Статуту залізниць України під час здавання вантажів для перевезення відправником має бути зазначена у накладній їх маса. Маса вантажів визначається відправником, з відображенням способу визначення у накладній.

Частиною 1 статті 26 Закону України “Про залізничний транспорт” унормовано, що обставини, які можуть служити підставою для майнової відповідальності перевізників, відправників і одержувачів вантажу, багажу, вантажобагажу, пасажирів засвідчуються актами. Аналогічну норму містить і стаття 129 Статуту, відповідно до якої, обставини, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності вантажовідправника під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, які складають станції залізниць. Комерційний акт складається для засвідчення, зокрема, невідповідності маси вантажу з даними, зазначеними у транспортних документах.

Згідно статті 122 Статуту вантажовідправники несуть відповідальність за всі неправильності, неточності відомостей зазначених ними в накладній, зокрема, за неправильно зазначені у накладній масу, кількість місць вантажу з відправника стягується штраф у розмірі згідно із статтею 118 цього Статуту. Відправник несе перед залізницею відповідальність за наслідки, які виникли.

Відповідно до статті 118 Статуту залізниць України, штраф підлягає стягненню у п'ятикратному розмірі перевізної плати за всю відстань перевезення.

Отже, за приписами наведених норм штраф підлягає стягненню за самий факт допущення вантажовідправником вказаного порушення, незалежно від того, чи завдано залізниці у зв'язку з цим збитків. При цьому, підставою для покладення на відправника відповідальності за неправильне зазначення ним відомостей, зокрема щодо маси, є акт загальної форми або комерційний акт, складений у випадках, передбачених статтею 129 Статуту залізниці України.

Відповідач, заперечуючи позовні вимоги, зазначив про можливість визначення відправником ваги вантажу у спосіб, визначений Правилами, проте, відповідачем не враховано, що в будь-якому разі визначена вага повинна відповідати дійсній.

Крім того, заперечуючи позовні вимоги, відповідач покликається на лист Укрзалізниці від 13.05.2002р. №ЦЗМ-8-1158 та лист Головного комерційного управління Укрзалізниці від 16.03.2007р. №ЦМКО-1/242. Разом з тим, господарський суд зазначає, що відповідно до статті 908 Цивільного кодексу України, статті 307 Господарського кодексу України умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін за цими перевезеннями визначаються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами та правилами. А отже є безпідставним покликання відповідача на листи, які не є нормативно-правовими документами в розумінні ст.908 Цивільного кодексу України, статті 307 Господарського кодексу України.

Статтею 32 Господарського процесуального кодексу України унормовано, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

За приписами статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками процесу.

З огляду на вищевикладене вбачається, що факт порушення, а саме заниження маси вантажу відповідачем, підтверджений належними доказами, а вимоги позивача про стягнення з відповідача 63 200 грн. 00 коп. штрафу стверджуються матеріалами справи і підлягають задоволенню.

Доказів сплати штрафу відповідач суду не подав.

Позов обґрунтований і підлягає задоволенню в сумі 63 200 грн. 00 коп. На відповідача покладаються витрати по сплаті держмита та судові витрати на підставі частин першої та п'ятої ст. 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 49, 81-1, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити.

2. Стягнути з Державного підприємства “Костопільське лісове господарство”, яке знаходиться за адресою: 35000, Рівненська область, м. Костопіль, вул. Дубки, буд. 2 (код ЄДРПОУ 00992800) на користь Державного підприємства “Одеська залізниця”, яке знаходиться за адресою: 65012, м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, буд. 19 (код ЄДРПОУ 01071315) 63 200 грн. 00 коп. штрафу, 632 грн. 00 коп. витрат по сплаті державного мита та 236 грн. 00 коп. плати за послуги по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя І.Ю. Павлюк

Рішення підписане суддею "12" жовтня 2011 р.