Постанова від 06.07.2011 по справі 22а-13157

Справа 22а-13157 Головуючий у 1 інстанції Руденко Л.М.

Категорія 10.3.2 Доповідач Солодовник О.Ф.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 липня 2011 року м. Донецьк

Апеляційний суд Донецької області в складі:

головуючого Солодовник О.Ф., суддів Янчук Т.О., Тимченко О.О.,

при секретарі Зілаковій Я.Г.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного Фонду України в м.Слов ' янську Донецької області на постанову Слов ' янського міськрайонного суду Донецької області від 18 грудня 2009 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в м.Слов ' янську Донецької області про перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

09 листопада 2009 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до управління Пенсійного фонду України в м.Слов ' янську Донецької області про визнання дій неправомірними та перерахунок пенсії, обґрунтовуючи свої вимоги наступним. Вона має статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1, інвалід 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з участю у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, отримує державну та додаткову пенсії, передбачені ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», однак в меншому розмірі ніж передбачено Законом. Посилаючись на відмову відповідача привести їх у відповідність з вимогами даного Закону, позивач просила суд визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсій, починаючи з 01 січня 2008 року по теперішній час і в подальшому при зміні прожиткового мінімуму.

Постановою Слов ' янського міськрайонного суду Донецької області від 18 грудня 2009 року позов ОСОБА_1 з адоволений частково: визнано протиправними дії управління Пенсійного Фонду України в м.Слов ' янську Донецької області щодо відмови у здійсненні їй перерахунку пенсії, зобов'язано відповідача перерахувати їй пенсію з 01 січня 2008 року по теперішній час відповідно до ч. 4 ст.54, ст.ст.49, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в м.Слов ' янську Донецької області просить постанову суду скасувати, ухвалити нове рішення з тих підстав, що судом першої інстанції порушено вимоги матеріального права.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом 2 групи, знаходиться на обліку у відповідача (а.с. 9) і має право на основну і додаткову пенсію.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду в частині задоволення позовних вимог про визнання неправомірними дій та зобов'язання перерахувати пенсію з 01 січня 2008 року по 21 травня 2008 року - скасуванню з ухваленням нової постанови з таких підстав.

Справа на підставі Закону України «Про внесення змін до розділу XII "Прикінцеві положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо передачі справ, пов'язаних із соціальними виплатами» від 02 грудня 2010 року розглядається за правилами КАС України.

Відповідно зі ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Підпунктами 12 і 15 п. 28 Розділу 2 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів» до ст.ст. 50,54 Закону України « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» внесені зміни, відповідно до яких інвалідам 2 групи, віднесеним до категорії 1 осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, та державна пенсія призначаються відповідно в розмірі 20 процентів і 120 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Також зазначеним Законом змінено ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та встановлено, що максимальний розмір пенсій, призначених відповідно до цього Закону (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), не може перевищувати двадцяти мінімальних розмірів пенсій за віком, встановленої абзацом першим частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп2008 ці зміни були визнані неконституційними.

Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, у суду першої інстанції не було підстав для задоволення позовних вимог про визнання неправомірними дій та зобов'язання перерахувати пенсію з 01 січня 2008 року по 21 травня 2008 року, тобто до ухвалення відповідного рішення Конституційним Судом України, оскільки в ст.ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» було внесено зміни . Суд не може застосувати норму, яка не діє.

Таким чином судом першої інстанції при ухваленні постанови в цій частині порушено вимоги матеріального права.

Тому постанова суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог про визнання неправомірними дій та зобов'язання перерахувати пенсію з 01 січня 2008 року по 21 травня 2008 року на підставі п.4 ч.1 ст.202 КАС України підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову у задоволенні вказаних позовних вимог.

На підставі ч.1 с т. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції яка діяла з 22 травня 2008 року, особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах інвалідам 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

Відповідно з ч.ч. 3, 4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції яка діяла з 22 травня 2008 року, обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком; по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком; по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.

Згідно з ч.3 ст.67 вказаного Закону, в редакції яка діяла з 22 травня 2008 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму і цей перерахунок проводиться з дня встановлення цього мінімуму.

На час розгляду цієї справи судом розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове соціальне страхування". Згідно з цією нормою мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленого для осіб, що втратили працездатність.

Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.

Апеляційний суд не бере до уваги положення ч.3 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми за відсутності іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтями 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Оскільки державна пенсія по інвалідності та додаткова пенсія позивачу мають визначатись з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то у разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок додаткової пенсії позивачеві повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, при розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Таким чином, при постановлені рішення судом в цій частині правильно встановлено обставини справи, не було порушено норм процесуального права та правильно застосовано норми матеріального права.

Доводи апеляційної скарги в цій частині необґрунтовані і не спростовують висновків суду.

Тому постанова суду першої інстанції в цій частині підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст.ст.197,198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд

П О С Т А Н О В И В : :

Апеляційну скаргу управління Пенсійного Фонду України в м.Слов ' янську Донецької області задовольнити частково.

Постанову Слов ' янського міськрайонного суду Донецької області від 18 грудня 2009 року в частині задоволення позовних вимог про визнання неправомірними дій та зобов'язання перерахувати пенсію з 01 січня 2008 року по 21 травня 2008 року скасувати.

Відмовити у задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в м.Слов ' янську Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання перерахувати пенсію з 01 січня 2008 року по 21 травня 2008 року відповідно до ч. 4 ст.54, ст.ст.49, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

В іншій частині постанову залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.

Касаційна скарга може бути подана безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили цією постановою.

Головуючий :

Судді: