Справа 22а-11470/11 Головуючий у 1 інстанції Павленко Л.М.
Категорія 10.3.3 Доповідач Безрученко Ю.О.
08 червня 2011 року м. Донецьк
Апеляційний суд Донецької області в складі:
головуючого Могутової Н.Г., суддів Янчук Т.О., Безрученко Ю.О.
при секретарі Пасічної О.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Київської районної в м. Донецьку ради на постанову Київського районного суду м. Донецька від 30 жовтня 2009 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Київської районної в м. Донецьку ради про стягнення грошової суми, визнання неправомірними дії посадових осіб ,
Позивач ОСОБА_1 07 серпня 2009 року звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Київської районної в м. Донецьку ради про стягнення грошової суми, визнання неправомірними дії посадових осіб, в якому просила стягнути з відповідач на її користь грошову суму у розмірі 2 838,09 грн. Зобов'язати відповідача зробити перерахунок розміру державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності з положенням статті 15 та прикінцевими положеннями Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року. .
Постановою Київського районного суду м. Донецька від 30 жовтня 2009 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Київської районної в м. Донецьку ради про стягнення грошової суми, визнання неправомірними дії посадових осіб - визнано неправомірними дії посадових осіб відповідача у нарахуванні та виплаті державної допомоги по догляду за дитиною донькою ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, трирічного віку у відповідності із законодавством, із розрахунку прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Зобов'язано посадових осіб відповідача вчинити певні дії та зробити перерахунок розміру державної допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку у відповідності з вимогами Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» віл 21 листопада 1992 року та доплатити позивачу з 01 січня 2009 року по 01 вересня 2009 року в розмірі 2 838,09 грн.
В апеляційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення Київської районної в м. Донецьку ради просить рішення суду скасувати та постановити рішення, яким повністю відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки судом першої інстанції порушено норми матеріального і процесуального права.
Ураховуючи положення п.1 Закону України «Про внесення змін до розділу 12 «Прикінцеві положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо передачі справ пов'язаних із соціальними виплатами від 02.12.2010 року справа розглядається за правилами КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Зі справи вбачається, та вірно встановлено судом першої інстанції, що позивач має дитину віком до 3-х років, у зв'язку з чим вона перебуває на обліку у відповідача з січня 2009 року та отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
При нарахуванні та виплаті позивачу цього виду державної допомоги відповідач керувався ст.. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», якою передбачено, що у 2007 р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетом у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімум, встановленого для працездатних, та середньомісячним сукупним доходам сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, а також п. 14 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», яким зупинено на 2007 р. дію ст.. 12, ч. 1 ст. 15 та п. 3 розд. УІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Відповідно до ст.. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 1 січня 434,00 грн., з 01 квітня - 463,00 грн., з 1 жовтня - 470,00 грн. Пунктом 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом, зупинено на 2007 р., дію ст.. 12, ч. 1 ст. 15 та п. 3 розд. УІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 р. у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, ч. 2 ст. 56, ч. 2ст. 62, ч. 1 ст. 66, пунктів 7, 9, 12 ,13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 ст. 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» (справа про соціальні гарантії громадян) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», у тому числі п. 14 ст. 71 в частині зупинення на 2007 рік дії ст.. 12, ч. 1 ст. 15 та п. 3 розд. УІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року № 107-У1 частина перша статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» викладено в наступній редакції: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Вказана редакція частини першої статті 15 Закону не визнана такою, що не відповідає Конституції України, є чинною, відповідач саме в зазначеному розмірі проводить виплату позивачки сум по догляду за дитиною, тому суд першої інстанції не мав підстав для задоволення позовних вимог позивачки.
Згідно статті 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» в 2009 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка передбачена Законами України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» призначається і здійснюється у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України (Постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 № 1751 „Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми"), а саме, у розмірі, що дорівнює різницю між 75 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше як 130 гривень, є правомірними, оскільки суми нараховувались відповідачем у частині 2009 року правомірно та відповідно до законодавства, яке передбачає ці виплати.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовані і суд апеляційної інстанції приймає їх до уваги.
Суд апеляційної інстанції дійшов висновку стосовно правомірності дій відповідача, необхідності відмови в задоволенні позову в повному обсязі.
З огляду на викладене - суд першої інстанції помилково прийшов до висновку, щодо задоволенні позовних вимог за період з 01 січня 2009 року по 01 вересня 2009 року .
На підставі п.4 ч.1 ст.202 КАС України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, в тому числі, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
При встановленні зазначених фактів і постановлені рішення судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, однак порушено норми процесуального права та неправильно застосовані норми матеріального права.
Відповідно до ч.2 ст.205 КАС України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.
А тому, доводи Управління праці та соціального захисту населення Київської районної в м. Донецьку ради, наведені в апеляційній скарзі обґрунтовані, постанову необхідно скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст.195, 197, 198, 202, 205, 207 КАС України, апеляційний суд -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Київської районної в м. Донецьку ради задовольнити.
Постанову Київського районного суду м. Донецька від 30 жовтня 2009 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Київської районної в м. Донецьку ради про стягнення грошової суми, визнання неправомірними дії посадових осіб - скасувати.
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Київської районної в м. Донецьку ради про стягнення грошової суми, визнання неправомірними дії посадових осіб.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий : Н.Г. Могутова
Судді: Т.О. Янчук
Ю.О. Безрученко