Справа № 22а-11045-11 Головуючий у 1 інстанції Павленко Л.М.
Категорія 10.3.2 Суддя-доповідач Зайцева С.А. ______________________________________________________________________________
27 травня 2011 року м. Донецьк
Апеляційний суд Донецької області в складі:
головуючого-судді Солодовник О.Ф.,
суддів Ларіної Н.О., Зайцевої С.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Донецьку апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Київської районної у м.Донецьку ради на постанову Київського районного суду м.Донецька від 06 листопада 2009 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Київської районної у м.Донецьку ради про стягнення недоотриманих сум на оздоровлення за 2005,2007,2008 роки ,-
13 травня 2009 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Київської районної у м.Донецьку ради про стягнення недоотриманих сум на оздоровлення за 2005,2007,2008 роки.
Зазначивши , що є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії ,інвалідом 3 групи ,знаходиться на обліку у відповідача. Відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі 4 мінімальних заробітних плат, встановлених на момент виплати. Проте допомога на оздоровлення за вищезазначені періоди виплачена у розмірах ,встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562. На його звернення щодо приведення виплат у відповідності до норм закону відповідач відмовив . Вважає,що відповідач грубо порушує його право на соціальний захист як інваліда ,який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, тому просив стягнути з відповідача на його користь недоотриману суму допомоги на оздоровлення за 2005,2007,2008 роки у розмірі 4506 грн. (а.с.1).
Постановою Київського районного суду м.Донецька від 06 листопада 2009 року позов ОСОБА_2 задоволено: стягнуто з управління праці та соціального захисту населення Київської районної у м.Донецьку ради на користь позивача недоотриману суму допомоги на оздоровлення за 2005,2007,2008 роки у розмірі 4758 грн.
З цією постановою не погодився відповідач - управління праці та соціального захисту населення Київської районної у м.Донецьку ради , подав на неї апеляційну скаргу, просив постанову суду скасувати, ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог з тих підстав, що суд першої інстанції неповно встановив обставини, що мають значення для справи, та судом порушено вимоги матеріального права.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач є інвалідом 3 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, знаходиться на обліку у відповідача (арк.с. 3). Відповідачем виплачена позивачу щорічна грошова допомога на оздоровлення за 2005 рік - 18.11.2005 року у розмірі 90 грн; 16.03.2007 року виплачено 90 грн за 2007 рік ; 18.08.2008 року позивачу виплачено 90 грн за 2008 рік (арк..с.2)- ,згідно розмірів допомоги, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562 « Про компенсаційні виплати особам ,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга управління праці та соціального захисту населення Київської районної у м.Донецьку ради підлягають частковому задоволенню, а постанова суду в частині задоволення позовних вимог про стягнення недоотриманої щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2007 рік підлягає скасуванню ,з ухваленням нової постанови у вказаній частині про відмову у задоволенні позову з наступних підстав.
Справа надійшла до апеляційного суду Донецької області відповідно до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами» від 18 лютого 2010 року № 1691-VI та згідно Закону України від 02.12.2010 року № 2748-VI «Про внесення змін до розділу XII «Прикінцеві положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо передачі справ, пов'язаних із соціальними виплатами», який набув чинності 30 грудня 2010 року, розглядається цим апеляційним судом у порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ст.48 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щорічна допомога на оздоровлення виплачується ліквідаторам аварії на Чорнобильській АЕС в розмірі 4 мінімальних заробітних плат.Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати .
Як вважає апелянт, відповідач - управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м.Донецьку ради ,при виплаті щорічної допомоги на оздоровлення треба керуватись розміром такої допомоги, який встановлений з 2005 року Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 526 “ Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” .
Апеляційний суд вважає такий висновок помилковим , а апеляційну скаргу такою, що підлягає задоволенню частково ,з наступних підстав .
Відповідно до ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно- правових відносин від порушень з боку ,у тому числі ,органів державної влади.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України “ Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” .
Статтею 63 Закону передбачено, що фінансування витрат, пов*язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок Державного бюджету України .
Відповідно до ст.48 спеціального Закону щорічна допомога на оздоровлення сплачується органами соціального захисту населення за місцем проживання громадянина .
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року № 256,якою затверджений Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, встановлено,що головним розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь,управлінь,відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належить питання праці та соціального захисту населення . Таким чином ,відповідач є головним розпорядником коштів місцевого бюджету за рахунок субвенцій з державного бюджету та на нього покладений обов*язок щодо реалізації механізму фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення ,зокрема,пільг громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Апеляційний суд вважає необґрунтованим застосування відповідачем при виплаті щорічної допомоги на оздоровлення розміру таких виплат, який встановлений -Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 526 “ Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за 2005 та 2008 роки ,та вважає правильним висновок суду першої інстанції у вказаній частині виходячи з наступного .
Всупереч нормам спеціального закону, зазначеними постановами встановлені конкретні розміри такої допомоги в твердій грошовій сумі.
Відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визначається і діє принцип верховенства права.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів на урядовими нормативними актами при вирішенні даного спору підлягають застосуванню норми ст.48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та Закони України про встановлення розміру мінімальної заробітної плати на 2005 та 2008 роки, а не вказані Постанови КМУ .
Згідно з Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року зупинення дії положень статті 48 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян ,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачене п.п.11.п.28 розділу 2 Закону України « Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України « ,визнано таким ,що не відповідає Конституції України ( є неконституційним) .
Тобто рішення Конституційного суду України має перспективну дію і зміни,внесені п/п 11 п.28 розділу 11 Закону України від 28.12.2007 року № 107-1У « Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України « щодо розмірів щорічної допомоги на оздоровлення ,втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тобто з 22 травня 2008 року .
Таким чином, дії відповідача в частині виплати позивачу щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 90 грн. - 18.11.2005 року за 2005 рік ; у розмірі 90 грн. - 18.08.2008 року за 2008 рік є неправомірними .
Суд першої інстанції правильно із врахуванням розмірів мінімальної заробітної плати, проведеної на час оплати допомоги на оздоровлення відповідачем, визначив про стягнення недоотриманої суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2005 рік у розмірі 1238 грн. та у 2008 році у розмірі 2010 грн.( з 01.09.2005 року - 332 грн.,виплата позивачу проведена 18.11.05 року : 332грн. х 4-90грн.=1238 грн .) ; з 01.04.2008 року -525 грн.,виплата позивачу проведена 18.08.2008 року : 525 грн.х4 -90 грн.=2010 грн.), разом за 2005 та 2008 рік (1238 грн. +2010 грн.=3248 грн.), які підлягають стягненню з відповідача .
Між тим, апеляційний суд не може погодитися із стягненням щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 рік виходячи з наступного .
Судом першої інстанції встановлено ,що відповідач здійснив нарахування та виплату позивачу разової грошової допомоги на оздоровлення за 2007 рік 16.03.2007 року у розмірі 90 грн. відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 12 липня 2005 року № 562.
Зупинення дії положень статті 48 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачене пунктом 30 статті 71 Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік» визнано таким,що не відповідає Конституції України (є неконституційним ),згідно з Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 .
На момент виникнення спірних відносин ,а саме на дату нарахування і виплати позивачу органами праці та соціального захисту населення відповідних коштів (16.03.2007 року), положення Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік» були діючими, а відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування ,їх посадові особи зобов*язані діяти лише на підставі ,в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України .
Таким чином у відповідача відсутні правові підстави для здійснення такої виплати за 2007 рік відповідно до Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , тому висновок суду першої інстанції в цій частині є помилковим.
З урахуванням викладеного ,рішення про задоволення позовних вимог позивача про стягнення з управління праці та соціального захисту населення Київської районної у м.Донецьку ради на його користь недоотриманої суми щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2007рік підлягає скасуванню , як постановленого з порушенням норм матеріального права, що є підставою для його скасування і ухвалення нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог про стягнення недоотриманої суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 рік. В решті постанова суду підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст. 198, ст. 202, ст. 207 КАС України, апеляційний суд Донецької області, -
Апеляційну скаргу відповідача управління праці та соціального захисту населення Київської районної у м.Донецьку ради задовольнити частково.
Постанову Київського районного суду м.Донецька від 06 листопада 2009 року в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_2 про стягнення з управління праці та соціального захисту населення Київської районної у м.Донецьку ради на користь позивача недоотриманої суми щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2007 рік у розмірі 1510 грн. скасувати та постановити в цій частині нову.
Відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог до управління праці та соціального захисту населення Київської районної у м.Донецьку ради про стягнення недоотриманих сум на оздоровлення за 2007 рік.
В решті постанову Київського районного суду м.Донецька від 06 листопада 2009 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.
Касаційна скарга може бути подана безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили цією постановою.
Головуючий :
Судді: