Рішення від 11.10.2011 по справі 15-20/202-09-5341

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Підлягає публікації в ЄДРСР

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" жовтня 2011 р.

Справа № 15-20/202-09-5341

Господарський суд Одеської області у складі:

судді В.С. Петрова

При секретарі Л.М. Ільєвій

За участю представників:

від позивача - Шевченко Ю.В., Кирієнко Н.М.,

від відповідача - Кузнецов Р.В., Вознюк М.О.,

від третіх осіб:

1) Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного

комітету України -Козирєва Г.В.,

2) Міністерства інфраструктури України -не з'явився,

3) Державної адміністрації морського і річкового транспорту -не з'явився,

4) Головної Державної інспекції України з безпеки судноплавства - не з'явився,

5) Державного підприємства „Дельта-лоцман” - не з'явився,

6) Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва - не з'явився,

від Одеської обласної прокуратури - не з'явився,

від Чорноморської транспортної прокуратури -Криворучка Д.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Судохідно-буксирна компанія „Новофлот” до Державного підприємства „Морський торговельний порт „Южний”, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Одеське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України, Міністерство інфраструктури України, Державна адміністрації морського і річкового транспорту, Головна Державна інспекція України з безпеки судноплавства, Державне підприємство „Дельта-лоцман”, Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва, про визнання недійсними положень Обов'язкових постанов по Морському торговельному порту „Южний” за участю Одеської обласної прокуратури і Чорноморської транспортної прокуратури, -

ВСТАНОВИВ:

В засіданні суду 10.10.2011 р. оголошувалась перерва до 11.10.2011 р. в порядку ч. 3 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.

У жовтні 2009 року Товариство з обмеженою відповідальністю “Судохідно-буксирна компанія “Новофлот” звернулось до господарського суду із позовною заявою до Державного підприємства “Морський торговельний порт “Южний” про визнання недійсними окремих положень частини третьої пункту 4.1.1. Обов'язкових постанов по Морському торговельному порту “Южний” у зв'язку з їх невідповідністю законодавству України про захист економічної конкуренції та приписам КТМ України, посилаючись на те, що відповідачем вчиняються дії спрямовані на заборону використання буксирів ТОВ, що суперечить вимогам ст. ст. 73, 78, 229 КТМ України, ст. ст. 3, 627, 632 ЦК України, ст. ст. 12, 13 Закону України „Про захист економічної конкуренції”, ст. 9 Закону України „Про ціни та ціноутворення”.

Так, в позовній заяві позивач зазначив, що основним видом його господарської діяльності є надання судновласникам послуг із внутрішньопортового буксирування морських суден, для чого у позивача є в наявності буксири, укомплектовані екіпажем. Так, позивач вказує, що, починаючи з серпня-вересня 2009 року, відповідач обмежує доступ буксирів ТОВ “СБК “Новофлот” до надання послуг з портового буксирування; ДП “МТП “Южний” вимагає від ТОВ “СБК “Новофлот” укладення договору на буксирні операції як обов'язкову умову допуску ТОВ “СБК “Новофлот” до надання послуг; ДП “МТП “Южний” вимагає узгодження з ним тарифів ТОВ “СБК “Новофлот” на здійснення операцій із портового буксирування. Зокрема, позивач посилається на те, що згідно п. 4.1.1. Обов'язкових постанов буксирні судна сторонніх організацій залучаються портом до надання послуг по буксирних операціях у порту тільки у випадку відсутності необхідної кількості буксирів порту, при наявності договору з портом про буксирні операції й заявки диспетчера порту. Оплата послуг буксирних судів сторонніх організацій проводиться за погодженими портом і сторонньою організацією тарифами. Позивач вважає, що такі положення Обов'язкових постанов не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, встановлюють додаткові, не передбачені законами обмеження для осіб, які здійснюють свою діяльність в акваторії порту “Южний”.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 23.10.2009 року (суддя Щавинська Ю.М.) було порушено провадження у справі № 20/202-09-5341 та справу призначено до розгляду в засіданні суду. Також вказаною ухвалою суду до участі у справі за клопотанням позивача було залучено в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Одеське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України, Міністерство транспорту та зв'язку України, Державну адміністрацію морського та річкового транспорту, Головну Державну інспекцію України з безпеки судноплавства, Державне підприємство „Дельта - Лоцман”.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 16 листопада 2009 року до участі у справі № 20/202-09-5341 було залучено за клопотанням позивача в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва.

11 березня 2010 року позивачем була подана до суду заява про уточнення позовних вимог, в якій позивач зазначив, що 23 листопада 2009 року на офіційному сайті ДП “МТП “Южний” було розміщено нову редакцію Обов'язкових постанов по Державному підприємству “Морський торговельний порт “Южний”, яка затверджена 11 листопада 2009 року наказом начальника порту ”Южний” № 984/1. На думку позивача, зі змісту нової редакції Обов'язкових постанов вбачається, що змін зазнала нумерація положень Обов'язкових постанов, а також з'явилися імперативні вказівки на обов'язковість використання буксирів порту при проведенні портового буксирування, обов'язкової участі диспетчера порту в процесі замовлення буксирів. За таких обставин позивач уточнив позовні вимоги та просив суд визнати недійсними положення та/або пункти Обов'язкових постанов по морському торговельному порту “Южний” в новій редакції, затвердженій наказом начальника ДП “МТП “Южний” № 984/1 від 11.11.2009 р.: положення пункту 4.1.1. щодо обов'язкового використання виключно буксирів ДП “МТП “Южний” при швартових операціях для суден довжиною більше 50 м або місткістю більше 500 тон; положення пункту 4.1.2. щодо обов'язкового використання виключно буксирів ДП “МТП “Южний” при наданні послуг з постановки, виведення та перешвартовки суден на всіх причалах, розташованих в акваторії ДП “МТП “Южний”; положення пункту 4.1.2. щодо можливості залучення буксирних суден сторонніх організацій до надання послуг по буксирних операціях у порту тільки у випадку відсутності необхідної кількості буксирів ДП “МТП “Южний” при наявності договору з ДП “МТП “Южний” про буксирні операції та заявки диспетчера ДП “МТП “Южний”; положення пункту 4.1.2. щодо оплати послуг буксирних суден сторонніх організацій за погодженим ДП “МТП “Южний” і сторонньою організацією тарифам; положення пункту 4.1.3. щодо можливості капітана судна подавати через морського агента до диспетчера ДП “МТП “Южний” виключно заявки на буксири ДП “МТП “Южний”; положення пункту 4.1.3. щодо виклику буксирів лоцманом за узгодженням з капітаном судна тільки через диспетчера ДП “МТП “Южний”; положення пункту 4.1.13. щодо направлення буксирів для проведення швартувальних та інших операцій виключно диспетчером ДП “МТП “Южний”.

Рішенням господарського суду Одеської області від 27.08.2010 р. по справі № 20/202-09-5341 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю „Судохідно-буксирна компанія „Новофлот” задоволено та визнані недійсними положення Обов'язкових постанов по Державному підприємству "Морський торговельний порт "Южний" в редакції, затвердженої наказом начальника порту № 984/1 від 11.11.2009 р., а саме:

- положення пункту 4.1.1. щодо обов'язкового використання виключно буксирів ДП “МТП “Южний” при швартових операціях для суден довжиною більше 50 м або місткістю більше 500 тон;

- положення пункту 4.1.2. щодо обов'язкового використання виключно буксирів ДП “МТП “Южний” при наданні послуг з постановки, виведення та перешвартовки суден на всіх причалах, розташованих в акваторії ДП “МТП “Южний”;

- положення пункту 4.1.2. щодо можливості залучення буксирних суден сторонніх організацій до надання послуг по буксирних операціях у порту тільки у випадку відсутності необхідної кількості буксирів ДП “МТП “Южний” при наявності договору з ДП “МТП “Южний” про буксирні операції та заявки диспетчера ДП “МТП “Южний”;

- положення пункту 4.1.2. щодо оплати послуг буксирних суден сторонніх організацій за погодженими ДП “МТП “Южний” і сторонньою організацією тарифами;

- положення пункту 4.1.3. щодо можливості капітана судна подавати через морського агента до диспетчера ДП “МТП “Южний” виключно заявки на буксири ДП “МТП “Южний”;

- положення пункту 4.1.3. щодо виклику буксирів лоцманом за узгодженням з капітаном судна тільки через диспетчера ДП “МТП “Южний”;

- положення пункту 4.1.13. щодо направлення буксирів для проведення швартувальних та інших операцій виключно диспетчером ДП “МТП “Южний”.

Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 02.11.2010 р. у справі № 20/202-09-5341 рішення господарського суду Одеської області від 27.08.2010 р. у вказаній справі скасовано, провадження у справі припинено на підставі пункту 1 частини 1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України з тих підстав, що спір не підлягає вирішенню в господарських судах, оскільки даний спір є справою адміністративної юрисдикції.

Постановою Вищого господарського суду України від 13.01.2011 р. постанову Одеського апеляційного господарського суду від 02.11.2010 р. у справі № 20/202-09-5341 скасовано, а матеріали справи скеровано до Одеського апеляційного господарського суду для розгляду.

Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 26.04.2011 р. рішення господарського суду Одеської області від 27.08.2010 р. по справі № 20/202-09-5341 залишено без змін.

Не погоджуючись з судовими рішеннями, ДП "Морський торгівельний порт "Южний" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просило судові рішення скасувати.

Постановою Вищого господарського суду України від 13.07.2011 р. постанову Одеського апеляційного господарського суду від 26.04.2011 та рішення господарського суду Одеської області від 27.08.2010 р. у справі № 20/202-09-5341 скасовано, а справу направлено на новий розгляд до господарського суду Одеської області.

Згідно з автоматизованим розподілом справ вказану справу № 20/202-09-5341 передано на розгляд судді господарського суду Одеської області Петрову В.С.

Так, ухвалою господарського суду Одеської області від 29.07.2011 р. справу № 20/202-09-5341 прийнято до провадження судді Петрова В.С., присвоєно справі № 15-20/202-09-5341 та справу призначено до розгляду в засіданні суду.

26.09.2011 р. представником третьої особи - Міністерства транспорту та зв'язку України було подано до суду клопотання про заміну вказаного Міністерства на Міністерство інфраструктури України в порядку ст. 25 ГПК України у зв'язку з реорганізацією Мінтрансу на підставі Указу Президента України від 09.12.2010 р. № 1085/2010 „Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади”

Приймаючи до уваги те, що діяльність третьої особи - Міністерства транспорту та зв'язку України було припинено шляхом реорганізації у Міністерство інфраструктури України, ухвалою господарського суду Одеської області від 26.09.2011 р. у справі № 15-20/202-09-5341 було здійснено заміну третьої особи -Міністерства транспорту та зв'язку України на його правонаступника - Міністерство інфраструктури України.

В засіданні суду 11.10.2011 р. представником позивача була подана заява про уточнення позовних вимог, згідно якої позивач просить суд визнати недійсними пункти 4.1.3 та 4.1.13. Обов'язкових постанов по Державному підприємству "Морський торговельний порт "Южний" в новій редакції, затвердженій 29 вересня 2011 року наказом начальника порту "Южний" № 959, а саме:

- положення пункту 4.1.3 щодо виклику буксирів лоцманом за узгодженням з капітаном судна тільки через диспетчера Державного підприємства "Морський торговельний порт "Южний";

- положення пункту 4.1.13 щодо повідомлення лоцманом диспетчеру порту о необхідній кількості буксирів для проведення швартовної операції та направлення буксирів для проведення швартувальних операцій диспетчером порту.

При цьому представник позивача зазначив, що з аналізу змісту нової редакції Обов'язкових постанов вбачається, що відповідач частково визнав вимоги позивача шляхом виключення з тексту Обов'язкових постанов положень щодо:

- обов'язкового використання виключно буксирів Державного підприємства "Морський торговельний порт "Южний" при проведенні портового буксирування, швартування/перешвартування, постановці до причалу, виведення з порту,

- залучення Державним підприємством "Морський торговельний порт "Южний" буксирних суден сторонніх організацій до надання послуг по буксирних операціях в акваторії Державного підприємства "Морський торговельний порт "Южний" тільки у випадку відсутності необхідної кількості буксирів Державного підприємства "Морський торговельний порт "Южний", при наявності договору з Державним підприємством "Морський торговельний порт "Южний" про буксирні операції й заявки диспетчера Державного підприємства "Морський торговельний порт "Южний";

- оплати послуг буксирних судів сторонніх організацій за погодженим Державним підприємством "Морський торговельний порт "Южний" і сторонньою організацією тарифам.

Проте залишились без змін імперативні вказівки на обов'язковість використання буксирів порту при проведенні портового буксирування, обов'язкової участі диспетчера порту в процесі замовлення буксирів. Так, позивач зазначає, що порядок виклику та направлення буксирів, який залишився в новій редакції Обов'язкових постанов, обмежує право судновласника (капітана судна) на вибір буксиру, усталений порядок виклику буксирів, замикаючи його виключно на диспетчері порту, який і контролює направлення на роботу виключно буксирів відповідача. Виходячи з наведеного позивач вважає, що позиція відповідача з приводу не допуску буксирів Позивача до надання послуг з портового буксирування в акваторії порту "Южний" є незмінною.

За таких обставин, позивач уточнив позовні вимоги в частині визнання недійсними положень пунктів 4.1.3 та 4.1.13. Обов'язкових постанов, що обмежують права сторонніх організацій на ведення законної господарської діяльності в акваторії порту "Южний".

Вищезазначена заява позивача про уточнення позовних вимог судом прийнята до розгляду з огляду на викладення відповідачем спірних положень постанов по порту „Южний” у новій редакції.

Відповідач позовні вимоги не визнає та проти задоволення позовних вимог заперечував.

Представник прокуратури проти позовних вимог також заперечував.

Представник третьої особи - Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України пояснень по суті заявлених вимог не надав, оскільки вони стосуються нової редакції Обов'язкових постанов по Державному підприємству "Морський торговельний порт "Южний” .

Міністерство інфраструктури України, Державна адміністрація морського і річкового транспорту, Головна Державна інспекція України з безпеки судноплавства, Державне підприємство "Дельта лоцман" та Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва належним чином повідомлялись про день, час і місце розгляду справи. Проте представники третіх осіб - Міністерства інфраструктури України, Державної адміністрації морського і річкового транспорту, Головної Державної інспекції України з безпеки судноплавства, ДП „Дельта-лоцман”, Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва у судове засідання не з'явились, у зв'язку з чим з'ясувати їх думки щодо заявлених позовних вимог не уявляється можливим.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши та дослідивши всі письмові докази, які містяться в матеріалах справи, господарський суд дійшов наступних висновків.

Наказом начальника ДП "Морський торговельний порт "Южний” № 984/1 від 11.11.2009 р. затверджені Обов'язкові постанови по Державному підприємству "Морський торговельний порт "Южний". Пунктом 4.1 розділу 4 вказаних постанов передбачалось, зокрема:

- обов'язкове використання виключно буксирів при швартових операціях для суден довжиною більше 50 м або місткістю більше 500 тон;

- обов'язкового використання виключно буксирів Порту при наданні послуг з постановки, виведення та перешвартовки суден на всіх причалах, розташованих в акваторії порту;

- можливості залучення буксирних суден сторонніх організацій до надання послуг з буксирних операцій в порту тільки у випадку відсутності необхідної кількості буксирів порту, при наявності договору з останнім про буксирні операції та заявки диспетчера порту;

- оплата послуг буксирних суден сторонніх організацій проводиться за погодженими портом і сторонньою організацією тарифами;

- екіпажі буксирних суден повинні пройти спеціальну підготовку при навчально-курсовому комбінаті порту щодо роботи в акваторії порту.

Наказом начальника ДП "Морський торговельний порт "Южний” № 959 від 29.09.2011 р. була затверджена нова редакція Обов'язкових постанов по ДП „Морський торговельний порт "Южний”. З вказаних Обов'язкових постанов порту вбачається, що відповідачем були виключені з тексту Обовязкових постанов положення щодо:

- обов'язкового використання виключно буксирів Державного підприємства "Морський торговельний порт "Южний" при проведенні портового буксирування, швартування/перешвартування, постановці до причалу, виведення з порту,

- залучення Державним підприємством "Морський торговельний порт "Южний" буксирних суден сторонніх організацій до надання послуг по буксирних операціях в акваторії Державного підприємства "Морський торговельний порт "Южний" тільки у випадку відсутності необхідної кількості буксирів Державного підприємства "Морський торговельний порт "Южний", при наявності договору з Державним підприємством "Морський торговельний порт "Южний" про буксирні операції й заявки диспетчера Державного підприємства "Морський торговельний порт "Южний";

- оплати послуг буксирних судів сторонніх організацій за погодженим Державним підприємством "Морський торговельний порт "Южний" і сторонньою організацією тарифам.

Проте залишились без змін вказівки на обов'язковість використання буксирів порту при проведенні портового буксирування, обов'язкової участі диспетчера порту в процесі замовлення буксирів.

Так, на думку позивача, порядок виклику та направлення буксирів, який залишився в новій редакції Обов'язкових постанов, обмежує право судновласника (капітана судна) на вибір буксиру, усталений порядок виклику буксирів, замикаючи його виключно на диспетчері порту, який і контролює направлення на роботу виключно буксирів відповідача. З огляду на зазначене позивачем оскаржуються положення пункту 4.1.3 нової редакції Обов'язкових постанов по порту „Южний” від 29.09.2011 р. щодо виклику буксирів лоцманом за узгодженням з капітаном судна тільки через диспетчера Державного підприємства "Морський торговельний порт "Южний" та положення пункту 4.1.13 вказаних Обов'язкових постанов щодо повідомлення лоцманом диспетчеру порту о необхідній кількості буксирів для проведення швартовної операції та направлення буксирів для проведення швартувальних операцій диспетчером порту.

Ст. 78 Кодексу торговельного мореплавства України передбачено, що начальник порту видає обов'язкові постанови, що регулюють питання безпеки руху, охорони вантажів, майна порту і громадського порядку, проведення санітарних і протипожежних заходів у порту, охорони навколишнього середовища, порядку заходу суден у морські порти і виходу з них, видає звід звичаїв порту.

Так, предметом даного спору є визнання недійсними вищевказаних положень п. 4.1.3. і п 4.1.13 Обов'язкових постанов по Державному підприємству "Морський торговельний порт "Южний", якими врегульовано порядок виклику та направлення буксирів.

Відповідно до ст. 73 Кодексу торговельного мореплавства України морський порт є державним транспортним підприємством, призначеним для обслуговування суден, пасажирів і вантажів на відведених порту території та акваторії, а також перевезення вантажів і пасажирів на суднах, що належать порту.

На території порту можуть діяти підприємства та організації всіх форм власності, метою і видом діяльності яких є обслуговування суден, пасажирів і вантажів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Морський порт не має права перешкоджати діяльності цих підприємств і організацій на території порту, а також втручатися в їх господарську діяльність, за винятком випадків, передбачених законодавством України, установчими документами цих підприємств і організацій.

Статтею 74 Кодексу торговельного мореплавства України територією морського порту є відведені порту землі. До території морського порту також належать намиті, насипані або створені із застосуванням інших гідротехнічних технологій площі, створені за рахунок порту і за користування якими не стягується плата. Акваторією морського порту є відведені порту водні простори. Територія і акваторія морського порту є державною власністю і надаються порту в користування.

Так, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2007 р. № 1073 „Про надання акваторії у користування державному підприємству "Морський торговельний порт "Южний" на відповідача було покладено обов'язок щодо забезпечення безпеки мореплавства в межах акваторії порту.

Як зазначалось відповідачем, порт „Южний” є портом, в якому приймаються й обробляються танкери-газовози, танкери-хімовози та нафтові танкери, а також перевантажується низка небезпечних вантажів, що покладає на ДП „Морський торговельний порт "Южний" взагалі та начальника порту відповідальність за безпеку мореплавства в акваторії порту.

Так, ст. 75 Кодексу торговельного мореплавства України встановлює, що для забезпечення безпеки мореплавства на морські порти покладається здійснення таких функцій, зокрема, як забезпечення безпечного руху в портових водах, безпечної стоянки та обробки суден; визначення районів обов'язкового використання буксирів;

Отже, реалізація функції щодо забезпечення безпеки мореплавства, покладеної на порт ст. 75 Кодексу торговельного мореплавства України та п. 2 Постанови КМ України від 30.08.2007 р. № 1073, вимагає від начальника порту вжиття усіх можливих заходів контролю за здійсненням руху суден в акваторії порту.

В свою чергу ст. 231 Кодексу торговельного мореплавства України чітко встановлено, що з метою забезпечення безпеки плавання в портових водах начальником порту може бути встановлено обов'язкове використання буксирів для входу, виходу і переміщення в акваторії порту, виконання маневрів, швартовних та інших операцій, а також визначено умови буксирування.

Тобто визначення умов буксирування начальником порту входить до кола питань регулювання безпеки руху, які врегульовуються начальником порту в обов'язкових постановах по порту на підставі ст. 78 КТМ України.

Тому безпідставними посилання позивача на те, що вказані положення Обов'язкових постанов обмежують права сторонніх організацій на ведення законної господарської діяльності в акваторії порту "Южний".

Суд погоджується з доводами порту про те, що встановлений Обов'язковими постановами по порту Южний в редакції від 29.09.2011 р. обов'язок щодо виклику буксирів лоцманом за узгодженням з капітаном судна тільки через диспетчера Державного підприємства "Морський торговельний порт "Южний" та щодо повідомлення лоцманом диспетчеру порту о необхідній кількості буксирів для проведення швартовної операції та направлення буксирів для проведення швартувальних операцій диспетчером порту обумовлений виключно необхідністю забезпечення портом безпеки мореплавства в належній йому акваторії.

Адже специфіка транспортної галузі (у даному випадку морського транспорту) основним засобом безпеки визначає саме диспетчеризацію, так як тільки диспетчерська служба володіє інформацію у повному обсязі щодо руху суден, забезпечує регулярний оперативний контроль за проведенням обробки усіх видів транспорту в порту. Тому саме диспетчер порту здатен оперативно у відповідності до вимог лоцманської служби вирішити питання щодо якісного та безпечного надання послуг буксирів в акваторії порту. Позбавлення диспетчера даної функції автоматично призводить до втрати диспетчерською службою контролю за переміщенням суден в акваторії порту та підвищує ризик виникнення надзвичайних ситуацій в акваторії порту "Южний", в тому числі техногенних катастроф.

При цьому суд зазначає, що регулювання питання буксирування суден здійснюється тільки в межах акваторії, яка відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2007 року № 1073 надана порту у користування.

Так, необґрунтованими суд вважає доводи позивача про те, що спірні положення Обов'язкових постанов перешкоджають позивачу у здійсненні діяльності з надання послуг буксирування в порту, що є порушенням положень ч. 3 ст. 73 Кодексу торговельного мореплавства України. Проте суд наголошує, що відповідно до вказаної статті порт не має права перешкоджати діяльності підприємств і організацій, яка здійснюється на території порту, тоді як діяльність з надання послуг буксирування може здійснюватись тільки в акваторії порту. Тому зазначені приписи ч. 3 ст. 73 Кодексу торговельного мореплавства України про заборону порту втручатися у діяльність підприємств і організацій не розповсюджуються на спірні правовідносини.

Крім того, спірні положення Обов'язкових постанов визначають порядок виклику та направлення буксирів саме в акваторії порту, що не можна вважати порушенням засад підприємницької діяльності підприємств на території порту, яка не співпадає з акваторією порту.

Враховуючи усе вищевикладене, суд вважає, що начальником ДП „МТП „Южний” виключно в межах чинного законодавства України, на підставі ст. 75, ч. 1 ст. 78 та ст. 231 КТМ України, в п. 4.1.3 і п. 4.1.13 Обов'язкових постанов по порту Южний в редакції від 29.09.2011 р. були визначені порядок виклику та направлення буксирів в акваторії порту. За таких обставин, суд не вбачає правових підстав для визнання спірних положень вказаних постанов.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Статтею 32 Господарського процесуального кодексу України визначено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Згідно зі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно положень ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Оцінюючи наявні в матеріалах справи докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю „Судохідно-буксирна компанія „Новофлот” необґрунтовані, не відповідають вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 32, 33, 43, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю „Судохідно-буксирна компанія „Новофлот” до Державного підприємства „Морський торговельний порт „Южний”, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Одеське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України, Міністерство інфраструктури України, Державна адміністрації морського і річкового транспорту, Головна Державна інспекція України з безпеки судноплавства, Державне підприємство „Дельта-лоцман”, Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва, про визнання недійсними положень Обов'язкових постанов по Морському торговельному порту „Южний” відмовити.

Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного господарського суду, яка подається через місцевий господарський суд протягом 10-денного строку з моменту складення та підписання повного тексту рішення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо не буде подано апеляційну скаргу. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

.

Суддя Петров В.С.

Повний текст рішення складено та підписано 17.10.2011 р.