Постанова від 12.10.2011 по справі 2-а-1695/11

дата документу :

Справа № 2 - а-1695/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2011 року Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Левченко А.В., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Бориспіль Київської області про визнання неправомірних дій щодо перерахунку пенсії,

встановив:

29.08.2011 року ОСОБА_1 звернувся до Бориспільського міськрайонного суду Київської області з вказаним адміністративним позовом, в якому просить визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в м. Бориспіль Київської області здійснити перерахунок пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати за 2010 рік та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Бориспіль Київської області здійснити на його користь перерахунок та виплату пенсії за віком з 01.03.2011 року з врахуванням збільшеного страхового стажу та показника заробітної плати за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії з врахуванням проведених виплат.

В письмових запереченнях представник відповідача адміністративний позов не визнав та просив відмовити в його задоволенні.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

З матеріалів справи вбачається та не заперечується сторонами, що позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України у м. Борисполі Київської області, одержує пенсію за віком. При цьому, після призначення пенсії продовжила працювати.

У липні 2011 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив здійснити перерахунок призначеної пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівника по Україні за 2010 р.

Листом від 16.08.2011 року № 707/К-3 відповідач повідомив про неможливість здійснення такого перерахунку та зазначив, що 01.06.2010 р. перерахунок пенсії був здійснений тільки з більшого стажу.

Спірні правовідносини, що виникають між сторонами по адміністративному спору, регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування».

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування” від 09 липня 2003 р. № 1058-ІV (далі Закон № 1058-ІV) , у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

За змістом частини першої статті 40 Закон № 1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії включаючи період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.

Підпунктом „б” підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2007 р. № 107-VІ, частину четверту статті 42 Закону № 1058-ІV викладено в новій редакції.

За цією редакцією, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

Однак, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. № 10-рп/2008 положення підпункту „б” підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Таким чином, після прийняття Конституційним Судом України вказаного рішення знову почали діяти положення статті 42 Закону № 1058-ІV в первинній редакції.

Тобто, з часу прийняття цього рішення перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст. 40 Закону № 1058-ІV.

При цьому, суд звертає увагу на відсутність у ч.1 ст. 40 та ч.4 ст. 42 Закону № 1058-ІV вказівки на застосування при перерахунку пенсії показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні за рік, що передує року перерахунку пенсії.

28.05.2008 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”.

В підпункті 3 пункту 11 цієї постанови фактично відтворена частини 4 статті 42 Закону № 1058-ІV в редакції Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-УІ, яка визнана неконституційною.

Відповідно до статті 4 та пункту 16 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з цього Закону, а також інших законів, нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні. До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно -правові акти застосовуються в частині, що не суперечать Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Виходячи із даних положень та загальних засад пріоритетності законів над урядовими актами, суд вважає , що при вирішенні даного спору слід застосовувати правила ч.1 ст. 40 та ч.4 ст. 42 Закону № 1058-ІV в редакції, що діяла до внесення змін Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”.

З огляду на вищевикладене, приходжу до висновку про відсутність у відповідача правових підстав для перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні за рік, що передує року перерахунку пенсії.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», ч.1 ст. 158, ст. 159, ст. 161-163, ст. 183-2 КАС України, суд

постановив:

в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Бориспіль Київської області про визнання неправомірних дій щодо перерахунку пенсії -відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання на апеляційне оскарження в разі якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя: підпис

З оригіналом згідно

Суддя Бориспільського міськрайонного суду Левченко А.В.