Постанова від 10.10.2011 по справі 2-а-1884/11

10.10.2011

КОПІЯ

Справа № 2-А-1884/2011

ПОСТАНОВА

ім»ям України

06.10.2011р. Примрський районний суд Запорізької області

в складі: головуючого - судді Картофлицького Г.В.

розглянувши у порядку скороченого провадження позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду із зазначеним позовом в якому просить визнати дії відповідача щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007р. протиправними та зобов'язати його провести перерахунок пенсії за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009р. з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період.

Позов обґрунтувала тим, що їй призначена пенсія за віком. 14.06.10р. вона звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі і стажу, згідно п.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Проте відповідачем перерахунок було здійснено із застосуванням середньої заробітної плати на одну застраховану особу за 2007 рік, чим було обмежено його право на пенсійне забезпечення у повному обсязі.

Управління Пенсійного фонду заперечує тим, що пенсію позивачу нараховано за вимогами пп.3 п.11 Постанови КМУ № 530 від 28.05.08р., за якою береться для перерахунку пенсії показник за 2007р. -1197,91 грн.

За вимогами ст.183-2 КАС України справу розглянуто без виклику сторін.

Вивчивши докази по справі, суд прийшов до такого.

ОСОБА_1 є пенсіонеркою, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком.

14.06.2010р. позивач звернулась до управління з заявою про перерахунок пенсії та з 01.06.2010р. такий перерахунок був проведений з урахуванням страхового стажу. При перерахунку пенсії був застосований показник заробітної плати за 2007 рік -1197,91грн.

У вересні 2011 року позивач звернулась до відповідача з письмовим зверненням за роз'ясненнями про проведення йому перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати.

Розпорядження про перерахунок та відмову в перерахунку пенсії позивач не оскаржив.

Перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється ст..42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»№1058 від 09.07.2003р., частина 4 якого передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюсться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону.

Така редакція існуе після визнання неконститущйними змін, внесених підпунктом «б»підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесения змін до деяких законодавчих актів Укрїни»від 28 грудня 2007 року № 107-VI визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.

Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсию із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробггної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Аналіз даної норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону доводить що перерахунок пенсії здійснюсться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.

Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата.

Частина перша статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до частини 2 статті 40 Закону і є величиною постійною незмінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначені заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення»від 5 листопада 1991 року № 1788-12 (надалі Закон 1788)таЗакон України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»№ 1058 від 09 липня 2003 року. 3 огляду на зазначене та керуючись положениями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України приписи постанови № 530 від 28 травня 2008 року не можуть застосовуватись до спірних відносин.

Перерахунок пенсії з більш високого заробітку передбачений статтею 69 Закону 1788, відповідно до якої пенсіонерам, які пропрацювали після призначення пенсії, у тому числі за віком, не менш як два роки з більш високим заробітком, ніж той, з якого було обчислено пенсію, встановлюється за заявою пенсіонера новий розмір пенсії виходячи з більш високого заробітку, який визначається за два роки роботи підряд для призначення пенсії відповідно до статей 64-67 цього Закону. У разі дальшого зростання заробітку пенсіонера проводиться за його заявою новий перерахунок пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після попереднього перерахунку.

Так, обчислення включає в себе призначення та перерахунок пенсії, разом з цим це не є тотожні поняття, вони мають різний правовий зміст та правове навантаження, при цьому формула обчислення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсій (призначення та перерахунку) визначається частиною 2 статті 40 Закону України 1058, з тією тільки різницею, що середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення визначається один раз при призначенні пенсії, і в подальшому використовується як постійна величина для пенсіонера, на відміну від інших показників, а саме суми коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

3 огляду на викладене жодних підстав для задоволення позовних вимог суд не вбачає, через, що в задоволенні позовних вимог повинно бути відмовлено в повном обсязі.

Керуючись ст.ст. 159, 163 КАС України, ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», ст.69 Закону України «Про пенсійне забезпечення»,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Копію постанови надіслати сторонам.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області протягом 10 днів

Суддя Г.В.Картофлицький