Справа № 2036/2-а-6221/11
11 жовтня 2011 року м. Чугуїв
Суддя Чугуївського міського суду Харківської області Оболєнська С.А., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області про визнання дій незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок, нарахування та виплату державної соціальної допомоги відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, визначеної відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»за період з 26 березня 2011 року без зазначення кінцевої дати,
встановила:
26 вересня 2011 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області про поновлення пропущеного строку для звернення з позовом до суду, визнання дій відповідача незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок, нарахування та виплату державної соціальної допомоги відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, визначеної відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»за період з 2 березня 2011 року без зазначення кінцевої дати.
Ухвалою від 29 вересня 2001 року позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання дій відповідача незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок, нарахування та виплату державної соціальної допомоги відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, визначеної відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»за період з 2 березня 2011 року по 25 березня 2011 року залишені без розгляду у зв'язку із пропуском строку звернення позивача до суду, та відкрито скорочене провадження з 26 березня 2011 року без зазначення кінцевої дати.
Позовні вимоги підтверджуються: паспортом позивача, пенсійним посвідченням, довідкою УПФ України в Чугуївському районі про те, що позивачу, згідно Закону України № 2195-ІV від 18 листопада 2004 року «Про соціальний захист дітей війни», проводилась виплата за 2011 рік.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, приходжу до висновку про наявність достатніх підстав для прийняття законного і обґрунтованого судового рішення.
Враховуючи статус позивача, він відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», має право на отримання державної соціальної підтримки, а саме підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Згідно ст.7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року за №10-рп/2008 року, згідно якого визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення п.п.41 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», та приписів ч.2 ст.152 Конституції України, суд дійшов висновку, що з 22.05.2008 року мав діяти у відповідності з приписами діючої норми ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», нараховувати та здійснювати позивачу доплату до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 за №10-рп2008 року у цій справі має преюдиціальне значення для судів при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними.
Законом України «Про Державний бюджет на 2009 рік»та про «Державний бюджет на 2010 рік» дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей» не зупинено.
Таким чином, відповідач у 2009-2010 роках повинен був діяти у відповідності з приписами діючої норми ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Законом України від 14.06.2011 року № 3491-VІ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»було встановлено, що у 2011 році норми і положення ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Згідно ст..53 Закону України «Про Кабінет Міністрів України»постанови Кабінету Міністрів України набирають законної сили з дня їх офіційного опублікування.
23 липня 2011 року офіційно опублікована постанова Кабінету Міністрів України за №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», пунктом 6 якої установлено, що дітям війни до пенсії, або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі 49,8 грн.
Виходячи із системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені у позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими та підлягають задоволенню частково.
Що стосується вимог позивача стосовно виплати підвищення до пенсії як дитині війни в наступні роки, то вони не підлягають задоволенню, так як суд поновлює порушені права позивача, які визначені законодавством на час вирішення справи, та вони є передчасними, а суд позбавлений можливості приймати рішення на майбутнє.
Суд не бере до уваги заперечення відповідача про відсутність бюджетного фінансування передбачених Законом України «Про соціальний захист дітей війни»доплат до пенсії, так як це не може бути причиною невиконання покладених на Управління Пенсійного фонду України зобов'язань, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яка базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Судові витрати по справі підлягають розподілу відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 22, 46, 152 ч. 2 Конституції України, ст. ст. 1-4, 6-9, 18, 41 ч.2, 71, 72, 94, 99, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. ст. 6,7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»від 18 листопада 2004 року № 2195-IV, Законом України «Про держаний бюджет України на 2011 рік», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09 липня 2003 року № 1058, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 01 березня 2001 року за № 121/2001, постановою Кабінету Міністрів України за №745 від 23.07.2011 року «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», -
постановила:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області про визнання дій незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок, нарахування та виплату державної соціальної допомоги відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, визначеної відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»за період з 26 березня 2011 року без зазначення кінцевої дати задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області щодо не нарахування ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 26 березня 2011 року по 22 липня 2011 року незаконними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області здійснити перерахунок, нарахування та виплат ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, що проживає за адресою: АДРЕСА_1, підвищення до пенсії відповідно до вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, виходячи виключно із законодавчо встановленого розміру мінімальної пенсії за віком в ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»за період з 26 березня 2011 року по 22 липня 2011 року з урахуванням виплачених сум.
В іншій частині в задоволенні позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 (три) 40 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Чугуївський міський суд Харківської області протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя -