06 жовтня 2011 року
Справа №2-а-187811
Номер рядка стат. звіту - 49
Код суду- 0707
06 жовтня 2011 року м. Мукачево
в складі: головуючого - судді ФЕЄР І.С.
при секретарі БОЛДИЖАР О.В.
за участю представника позивача ОСОБА_1, представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог Грицак А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Мукачево адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ракошинської сільської ради Мукачівського району, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору прокуратура Мукачівського району, управління Держкомзему у м.Мукачево та Мукачівському районі Закарпатської області про визнання протиправним та скасування рішення восьмої сесії шостого скликання Ракошинської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області №229 від 29 липня 2011 року «Про розгляд протесту на рішення 11-ї сесії 5-го скликання Ракошинської сільської ради від 21 червня 2007 року №5 «Про надання земельної ділянки у власність»,-
17 серпня 2011 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Ракошинської сільської ради Мукачівського району, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору прокуратура Мукачівського району, управління Держкомзему у м.Мукачево та Мукачівському районі Закарпатської області про визнання протиправним та скасування рішення восьмої сесії шостого скликання Ракошинської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області №229 від 29 липня 2011 року «Про розгляд протесту на рішення 11-ї сесії 5-го скликання Ракошинської сільської ради від 21 червня 2007 року №5 «Про надання земельної ділянки у власність».
Представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги позивача підтримав посилаючись на обставини викладені в адміністративному позові та пояснив, що ОСОБА_1 є власником житлового АДРЕСА_1 Мукачівського району, за яким згідно записів в погосподарських книгах Ракошинської сільської ради Мукачівського району закріплено 0,29 га. земельної ділянки. Рішенням 11-ї сесії 5-го скликання Ракошинської сільської ради від 21 червня 2007 року №5 «Про надання земельних ділянок у власність»позивачу було надано у власність земельну ділянку площею 0,25 га. для будівництва та обслуговування жилого будинку в АДРЕСА_1 Мукачівського району та земельну ділянку площею 0,04 га. для ведення особистого селянського господарства та дозволено організаціям, які мають відповідні ліцензії, виготовити позивачу документи, що посвідчують право власності на земельні ділянки. Даний факт стверджується також тим, що 20 травня 2011 року узгоджуюча комісія Ракошинської сільської ради Мукачівського району у зв»язку з межовим спором позивача з ОСОБА_4, визначила межі земельної ділянки позивача, а спеціалісти ТОВ «Трегер»провели по встановленим комісією межовим знакам геодезичну зйомку ділянок
-2-
на виготовлення державних актів на 0,25 га. для будівництва та обслуговування АДРЕСА_1 Мукачвіського району та 0,04 га. для ведення особистого селянського господарства. Позивач вважає, що прокурор Мукачівського району безпідставно вніс протест на скасування пункту 2 рішення 11-ї сесії 5-го скликання Ракошинської сільської ради №5 від 21 червня 2007 року «Про передачу земельних ділянок у власність», як незаконного, оскільки факт користування позивачем земельною ділянкою площею 0,29 га. по вищезазначеній адресі підтверджено довідкою Ракошинської сільської ради, записами в погосподарських книгах Ракошинської сільської ради, довідкою Мукачівської обласної державної податкової інспекції. Незважаючи на зазначене, на восьмій сесії шостого скликання Ракошинської сільської ради Мукачівського району 29 липня 2011 року №229 «Про розгляд протесту на рішення 11-ї сесії 5-го скликання Ракошинської сільської ради від 21 червня 2007 року №5 «Про надання земельної ділянки у власність»сесія вирішила задовільнити протест прокурора Мукачвіського району та скасувала пункт 2 рішення від 21 червня 2007 року №5 «Про надання земельної ділянки у власність». На підставі наведеного просив задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1.
Представник відповідача Ракошинської сільської ради Мукачівського району та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору управління Держкомзему у м. Мукачево та Мукачівському районі Закарпатської області в судове засідання не з»явилися, про день, час та місце розгляду справи були повідомленими належним чином, про причину неявки суд не повідомили.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог Грицак А.В. в судовому засіданні пояснив, що рішення восьмої сесії шостого скликання Ракошинської сільської ради Мукачівського району від 29 липня 2011 року №229, яким задоволено протест прокурора Мукачівського району від 23 червня 2011 року щодо скасування пункту 2 рішення 11-ї сесії 5-го скликання Ракошинської сільської ради Мукачівського району від 21 червня 2007 року №5 «Про надання земельних ділянок у власність»є законним та обгрунтованим.
Заслухавши пояснення та заперечення учасників судового розгляду, дослідивши письмові докази наявні у матерілах адміністративної справи, суд приходить до слідуючого висновку.
В судовому засіданні належними доказами встановлено, що відповідно до договору купівлі-продажу будинку від 26 серпня 2005 року, витягу з Державного реєстру правочинів від 26 серпня 2005 року, витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 30 серпня 2005 року ОСОБА_1 є власником житлового АДРЕСА_1 Мукачівського району (а.с. 5, 6, 7).
Згідно рішення 11-ї сесії 5-го скликання Ракошинської сільської ради Мукачівського району від 21 червня 2007 року №5 ОСОБА_1 надано у власність земельну ділянку площею 0,25 га. для будівництва та обслуговування жилого будинку в АДРЕСА_1 Мукачівського району, надано у власність земельну ділянку площею 0,04 га. для ведення особистого селянського господарства та дозволено організаціям, які мають відповідні ліцензії, виготовити останній документи, що посвідчують право власності на земельні ділянки (а.с. 8).
Із довідки Ракошинської сільської ради Мукачівського району від 06 березня 2006 року вбачається, що за дворогосподарством АДРЕСА_1 Мукачівського району зареєстрована земельна ділянка площею 0,29 га., на підставі чого ОСОБА_1 нараховано земельний податок (а.с. 9, 10).
Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 01 жовтня 2010 року стверджується, що старшим державним інспектором з контролю за використанням і охороною земель в Закарпатській області встановлено відповідно до плану-схеми земельної ділянки, належність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,2665 га. (а.с. 11).
Відповідно до протоколу узгодженої комісії при Ракошинській сільській раді Мукачівського району від 20 травня 2011 року, комісія визначила межі земельної ділянки ОСОБА_1 і ТОВ «Трегер»провело геодизичну зйомку ділянок на виготовлення державних актів на 0,25 га. для будівництва та облуговування АДРЕСА_1 Мукачівського району та 0,04 га. для ведення особистого селянського господарства (а.с. 13-15, 43, 44).
-3-
Рішенням восьмої сесії шостого скликання Ракошинської сільської ради Мукачівського району від 29 липня 2011 року №229 «Про розгляд протесту на рішення 11-ї сесії 5-го скликання Ракошинської сільської ради від 21 червня 2007 року №5 «Про надання земельної ділянки у власність»стверджується, що Ракошинською сільської радою Мукачівського району було задоволено протест прокурора щодо скасування пункту 2 рішення 11-ї сесії 5-го скликання Ракошинської сівльської ради від 21 червня 2007 року №5 (а.с. 16, 17).
Згідно довідки Ракошинської сільської ради Мукачівського району від 16 серпня 2011 року ОСОБА_1 проживає разом із сім»єю у АДРЕСА_1 Мукачівського району (а.с. 18).
Статтею 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.
Відповідно до норм ст 120 ч. 2 та ст. 152 ч. 2 Земельного кодексу України, якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Згідно ст. 158 ч. 2 Земельного кодексу України виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей.
Пунктом 1.12 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди, затвердженої наказом Державного Комітету України по земельним ресурсам 04 травня 1999 року № 43 стверджується, що складання державного акту на право власності на земельну ділянку проводиться після перенесення в натуру ( на місцевість) меж земельної ділянки та закріплення їх довгостроковими межовими знаками встановленого зразка за затвердженим в установленому порядку проектом відведення цієї ділянки.
Пунктами 1.15 та 1.16 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди передбачено, що розробку технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою здійснюють суб'єкти господарювання, які отримали ліцензії на провадження господарської діяльності щодо проведення землевпорядних робіт, або територіальні органи земельних ресурсів. Технічна документація зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою включає виписку з рішення відповідної ради або державної адміністрації про надання у постійне користування, передачу у власність або продаж земельної ділянки, договір відчуження земельної ділянки (договір купівлі-продажу, дарування, міни, інші цивільно-правові угоди), рішення суду.
Із статті 59 ч. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»із змінами та доповненнями внесеними Законами України вбачається, що рішення сільської, селищної, міської ради у п”ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов»язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.
-4-
Згідно з роз»ясненнями викладеними в абз. 2 п. 8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року №7 «Про практику застосування судами України земельного законодавства при розгляді цивільних справ»(із змінами, внесеними згідно з постановою Пленуму Верховного Суду України від 19 березня 2010 року №2), при вирішенні в судовому порядку питання про недійсність документів, виданих на підставі переглянутого рішення органу виконавчої влади чи місцевого самоврядування про скасування свого рішення, за яким земельна ділянка була неправомірно одержана у власність чи користування, слід враховувати рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року №7- рп/2009, відповідно до п. 5 мотивувальної частини якого органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов»язані з реалізацією певних суб»єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб»єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.
Як вбачається із поясненнь та заперечень учасників судового розгляду, матеріалів справи позивач ОСОБА_1, як власник жилового АДРЕСА_1 Мукачівського району у відповідності до вимог ст.120 Земельного кодексу України правомірно набула право власності на прилеглу земельну ділянку площею 0,29 га., якою користується, розпоряджається, та сплачує земельний податок, що підтверджується довідкою Ракошинської сільської ради №493 від 06 березня 2006 року, записами в погосподарських книгах Ракошинської сільської ради Мукачівського району та довідкою Мукачівської обласної державної податкової інспекції від 10 вересня 2010 року. На час винесення рішення восьмої сесії шостого скликання Ракошинської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області №229 від 29 липня 2011 року «Про розгляд протесту на рішення 11-ї сесії 5-го скликання Ракошинської сільської ради від 21 червня 2007 року №5 «Про надання земельної ділянки у власність»Ракошинська сільська рада Мукачівського району згідно постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року №7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ»та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»із змінами та доповненнями внесеними Законами України не була наділена повноваженнями скасовувати своє попереднє рішення, виконання якого вже відбулося, задовольняючи протест прокурора Мукачівського району Ракошинська сільська рада Мукачівського району припустилася помилки, її рішенням порушено право позивача вільно користуватися та розпоряджатися земельною ділянкою, відповідач в порушення вимог ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України не довів ті обставини, на яких грунтуються вимоги та заперечення, не подав суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі, а тому з метою захисту прав та інтересів позивача суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити.
Згідно ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст. ст. 6, 11, 17, 18, 19, 69-71, 94, 99, 158, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 12, 116, 118, 120, 121, 143, 152, 155, 158 Земельного кодексу України, суд,-
Позовні вимоги ОСОБА_1 -задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення восьмої сесії шостого скликання Ракошинської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області №229 від 29 липня 2011 року «Про розгляд протесту на рішення 11-ї сесії 5-го скликання Ракошинської сільської ради від 21 червня 2007 року №5 «Про надання земельної ділянки у власність».
Стягнути з Ракошинської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області на користь ОСОБА_1 03 (три) грн. 40 коп. судових витрат.
-5-
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
ГОЛОВУЮЧИЙ: І.С.ФЕЄР