"29" вересня 2011 р. Справа № 14/60
Господарський суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді Швеця Миколи Васильовича, при секретарі судового засідання
Ігнатьєва О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом
За позовомКонтрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області
до відповідачаКомунальної медичної установи „Міська дитяча клінічна лікарня”
прозобов'язання виконати вимоги
За участю представників сторін:
Від позивачаГСЮ ОСОБА_1, довіреність № 24-25-14-17/10 від 04.01.2011 року
Від відповідачаГол. лікар Сторожук С.М.
Контрольно-ревізійне управління в Чернівецькій області звернулось з позовною заявою до суду згідно до якої просить суд зобов'язати Комунальну медичну установу „Міська дитяча клінічна лікарня” виконати вимоги КРВ м. Чернівці від 14.02.2007р. № 24-32-12/46 щодо відшкодування зайво сплачених нею бюджетних коштів в сумі 17861 грн. за комунальні послуги, спожиті кафедрою хірургії та педіатрії Буковинського державного медичного університету.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача позовні вимоги не визнає з підстав викладених у запереченні на адміністративний позов.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши представника позивача та відповідача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, дослідивши докази, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду позовної заяви, суд встановив:
Проведеною працівниками КРВ в м. Чернівці КРУ в області ревізією Комунальної медичної установи „Міська дитяча клінічна лікарня” щодо виконання кошторисів та збереження і використання майна за період з 01.10.2004 року по 31.12.2006 року встановлено, що протягом 2005 та 2006 років за рахунок коштів міського бюджету установою оплачено 17861 грн. за комунальні послуги, спожиті кафедрою хірургії та педіатрії Буковинського державного медичного університету, що займає частину приміщення установи, про що складено акт № 24-31-21/4 від 07.02.2007 року.
З даного акту вбачається, що 404,5 кв.м. площі приміщень комунальної медичної установи «Міська дитяча клінічна лікарня»займає кафедра хірургії і педіатрії Буковинського державного медичного університет, однак, договір на оренду цих приміщень, між установою та адміністрацією БДМУ не укладався.
Комунальна медична установа «Міська дитяча клінічна лікарня»є закладом охорони здоров'я, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Чернівців, підпорядкована управлінню охорони здоров'я Чернівецької міської ради, реорганізована на підставі рішення виконкому Чернівецької міської ради від 06.08.1996 р. за № 528/16.
Відповідно до Положення про клінічний лікувально-профілактичний заклад охорони здоров'я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 05.06.1997р. № 174., лікарня визначена МОЗ України клінічним лікувально-профілактичним закладом.
Проведеним в ході ревізії розрахунком, виходячи із фактичних витрат по установі за даними показників лічильників, договорів та питомої ваги площі, що використовується кафедрою, за водопостачання і водовідведення, електроенергію, природний газ та вивіз твердих побутових відходів протягом 2005 року установою оплачено 8262 грн. та за 2006 рік - 9599 гривень.
Установою проводилося відшкодування, за рахунок коштів міського бюджету, за спожиті кафедрою БДМУ комунальні послуги без укладання відповідного договору, що призвело до незаконних витрат на суму 17861 грн. та є порушенням вимог п.п. 5, 20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002р. №228, із змінами і доповненнями, якими передбачено, що під час визначення обсягів видатків з бюджету розпорядники коштів повинні враховувати об'єктивну потребу в коштах установи, забезпечувати суворе виконання вимог законодавства, додержуватися режиму економії, не допускати включення до кошторисів асигнувань, не зумовлених потребою.
Згідно з п. 7 та п. 10 ст. 10 Закону України “Про державну контрольно-ревізійну службу” N 2939-XII від 26.01.1993 року головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право: пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства (п.7 ст. 10) та звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів (п.10 ст. 10).
У відповідності до вказаних норм закону, листом КРВ в м. Чернівці від 14.02.2007 р.№ 24-32-12/46 комунальній медичній установі «Міська дитяча клінічна лікарня»були направлені вимоги щодо відшкодування зайво сплачених бюджетних коштів в сумі 17861 грн. за комунальні послуги, спожиті кафедрою хірургії та педіатрії Буковинського державного медичного університету (Вимоги КРВ м. Чернівці від 14.02.2007р. № 24-32-12/46 щодо відшкодування зайво сплачених бюджетних коштів в сумі 17861 грн. за комунальні послуги, спожиті кафедрою хірургії та педіатрії Буковинського державного медичного університету, КМУ „Міська дитяча клінічна лікарня” оскаржувались в судовому порядку, Постановою господарського суду Чернівецької області № 6/90 від 14.05.2008 року у позові відмовлено в зв'язку із зверненням позивачем до суду після закінчення річного строку передбаченого ч. 2 ст. 99 КАС України).
Разом з тим, встановивши в судовому засіданні наявність допущених відповідачем порушень чинного законодавства, виявлених позивачем під час ревізії 07.02.2007 р., суд прийшов до висновку, що позивач, звернувшись до господарського суду з позовом до відповідача, обрав спосіб захисту порушеного права, який не відповідає способам, визначеним законом.
Ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відтак, суд, як орган судової влади, повинен діяти у відповідності до Конституції та законів України і захищати порушене право в спосіб, установлений законом.
Зокрема, п. 8 ст. 10 Закону визначено підстави, з яких контрольно-ревізійна служба має право звертатися до суду, а саме у разі якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів. Отже, способом захисту порушеного права держави в контексті зазначеної норми Закону є звернення органу Контрольно-ревізійної служби до суду в інтересах держави з відповідним позовом до особи, яка безпідставно отримала державні активи (кошти).
Пунктом 7 цієї статті Закону передбачено право КРУ ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства (зокрема, й у разі неправильного їх використання під час здійснення господарської діяльності).
В силу ст. 15 Закону відповідач зобов'язаний виконати вимоги КРУ в Чернівецькій області, викладені в листі від 14.02.2007 р. № 24-32-12/46, тому зобов'язання відповідача виконати ці вимоги ще й в судовому порядку не є способом захисту порушеного права, як не є способом захисту порушеного права, наприклад, зобов'язання платника податків сплачувати податки, зобов'язання страхувальника зареєструватися у відповідному Фонді соціального страхування тощо, оскільки такі дії відповідні особи зобов'язані вчинити на підставі закону і за їх невиконання законодавством визначено певні види відповідальності. Зокрема, п. 9 ст. 10 Закону передбачено право контрольно-ревізійної служби накладати у випадках, передбачених законодавчими актами, на керівників та інших службових осіб підконтрольних установ адміністративні стягнення.
Окрім того, у разі задоволення судом вимог КРУ в Чернівецькій області у тому вигляді, як вони сформульовані в позовній заяві, неможливо здійснити примусове виконання такого судового рішення в порядку, визначеному Законом України “Про виконавче провадження”, що також свідчить про обрання позивачем неправильного способу захисту порушеного права.
У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Керуючись ст. ст. 14, 17, 71, 86, ст. 94, ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. У позові відмовити.
Постанова, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Порядок і строки апеляційного оскарження визначено ст. 186 КАС України.
Суддя М.В. Швець