43010, м. Луцьк, пр. Волі, 54 а
"23" липня 2008 р.
Справа № 2/61-2А.
за позовом Відкритого акціонерного товариства “Агроспецмонтажкомплект», м.Луцьк
до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції, м.Луцьк
про скасування податкових повідомлень-рішень від 07.05.2007р. №0014271503/3, №0014281503/3. №0014291503/3, №0014301503/3, №0014311503/3
Суддя Черняк Л. О.
При секретарі Андрусенко О. О.
від позивача: Панасюк Б. О. - голова правління
від відповідача: Дячук В. М. - заступник начальника юрвідділу (дов. в справі)
Представникам сторін у судовому засіданні роз'яснені права та обов'язки, передбачені ст. ст. 49, 51 КАС України.
В засіданні суду 23.07.2008 р. згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства було оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
СУТЬ СПОРУ: Позивач - ВАТ “Агроспецмонтажкомплект» просить суд скасувати податкові повідомлення-рішення Луцької ОДПІ від 07.05.2007р. №0014271503/3, №0014281503/3, №0014291503/3, №0014301503/3, №0014311503/3, якими до нього застосовано штрафні санкції за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з комунального податку в розмірі 8,16грн. -за затримку 64 календарні дні ;
- по комунальному податку за затримку 794 календарні дні -193,27грн.;
- по земельному податку за затримку 28 календарних днів -142,64грн.;
- по земельному податку за затримку 74 календарних днів -230,08грн.;
- по земельному податку за затримку 508 календарних днів -5278,98грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що податковою інспекцією в порушення вимог ст.15.1.1 Закону України №2181-ІІІ нараховано штрафну санкцію без врахування 1095 днів, тобто не застосовано строк давності за 2002-2003 роки.
Відповідач - Луцька ОДПІ, констатуючи факти, викладені в акті перевірки № 00018563 від 06.12.2006 р., посилається на порушення приписів п. 1.2 ст.1, п. 5.1 ст. 5. п. 3 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Із досліджених матеріалів справи, пояснень представників сторін суд
Актом № 00018563 від 06.12.2006р. Луцької ОДПІ "Про результати перевірки дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання ВАТ "Агроспецмонтажкомплект" встановлено, що товариство в порушення вимог ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" не забезпечило своєчасної сплати узгодження податкового зобов'язання протягом граничного строку сплати по земельному та комунальному податку, про що зазначено в додатках до акту. А саме: узгоджені податкові зобов'язання по земельному податку, визначені у розрахунках земельного податку на 2002-2005 роки, сплатило у період з квітня 2004р. по квітень 2005р. у сумі 1426,40коп. з порушенням сплати до 30 календарних днів, у сумі 1150,40 - з порушенням термінів сплати від 31 до 90 календарних днів і у сумі 10557,96грн. - з порушенням термінів сплати більше 90 календарних днів. Узгоджені податкові зобов'язання по комунальному податку, визначені у розрахунках комунального податку на 2002 - 2004роки, сплатило у період з квітня 2004р. по лютий 2005р. у сумі 40,80грн. з порушенням термінів сплати від 31 до 90 календарних днів, у сумі 386,54грн. - з порушенням термінів сплати більше 90 календарних днів.
За наслідками перевірки керівником Луцької ОДПІ прийняті податкові повідомлення - рішення від 28.12.2006р. № 0014271503/0, № 0014281503/0, № 0014291503/0 на 5278грн. 98коп, штрафної санкції (50%) на 230грн.08коп. штрафної санкції (20%) та на 142грн.65коп. (10%) штрафної санкції по земельному податку, податкові повідомлення - рішення від 28.12.2006р. № 0014301503/0, № 0014311503/0 на 193,27грн штрафної санкції (50%) та на 8 грн.16коп. штрафної санкції (20%) по комунальному податку, застосовані відповідно до підпункту 17.1.7.1. ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними та державними фондами" № 218 (надалі Закон 2181, а. с. 37-41). За наслідками адміністративного оскарження прийняті податкові повідомлення-рішення з кінцевою цифрою "3" не змінюючи при цьому суми нарахованих штрафних санкцій.
Відповідно до ст. 5 Закону "Про плату за землю" суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувачем, у тому числі орендар.
Приписами п. 5.1 ст. 5 Закону України № 2181 встановлено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Відповідно до п. п. 5.3.1. Закону України № 2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суми податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п. п. 4.1.44.4.1 ст. 4 цього Закону.
Відповідно до п.п.17.1.7 п. 17.1 ст.7 Закону 2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.
Отже, виходячи із змісту зазначеного припису розмір штрафної санкції залежить від погашеної суми податкового зобов'язання і необхідною підставою застосування штрафу є факт несвоєчасної сплати.
Позивач не заперечує в тому, що податкові зобов'язання по земельному податку, визначені у розрахунках земельного податку на 2002-2005р., були сплачені в період з квітня 2004р. по квітень 2005р., а узгоджені податкові зобов'язання по комунальному податку, визначені у розрахунках комунального податку на 2002-2004р., сплатило у період з квітня 2004р. по лютий 2005р.
Таким чином, погашення суми податкового зобов'язання мало місце за період 2004-2005 р., податкові повідомлення-рішення, якими застосовано штрафні санкцій були прийняті 28.12.2006року, тобто в межах 1095 днів від дня порушення податкового законодавства.
З пояснень податкового інспектора Сухович П.Г вбачається, що податкове повідомлення-рішення № 0014271503/0 про застосування до товариства штрафної санкції в сумі 5278,98грн. податковою інспекцією не скасовувалося і не змінювалося.
З наведеного суд приходить до висновку, що спірні податкові повідомлення-рішення Луцької ОДПІ прийняті у відповідності до норм чинного законодавства.
Керуючись ст. ст. 70, 71, 86, 158-186 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», господарський суд
В позові ВАТ “Агроспецмонтажкомплект» про скасування податкових повідомлень-рішень Луцької ОДПІ від 07.05.2007р. №0014271503/3, №0014281503/3. №0014291503/3, №0014301503/3, №0014311503/3 про застосування штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання - відмовити.
Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Л. О. Черняк
Дата виготовлення повного тексту постанови 28.07.2008 р.
Суддя Черняк Л.О.